rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 32 (32)

Toplam Ziyaret: 14.378.169 (13.333.954)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
06 Ağustos 2018
Sayı : 766
Bu kayıt toplam
445 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

AKTAY, "DENİZLERİMİZ RANTÇILARIN ÇİFTLİĞİ OLAMAZ"

Mersin Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğünün, Mersin sahillerinde balık çiftlikleri kurulmasına olur vermesi üzerine, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay, yaptığı basın açıklaması ile kararın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Aktay,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

"Denizlerimiz rantçıların çiftliği olamaz" diyen Aktay, açıklamasında şunları söyledi:

"Mersin Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, kentimizin doğal ve kültürel mirasa sahip sahillerinde balık çiftlikleri kurulmasına olur vermiştir.

Yöre halkının ve uzmanların görüşlerini, yerel yönetimleri hiçe sayan bu karar sadece bugünümüzü değil, yarınlarımızı da riske atmaktadır.

Denizlerdeki balık çiftliklerinin bir avuç kişiye kar sağlarken, insanlar ve denizdeki yaşam için nasıl büyük bir tehdit oluşturduğu, Muğla'da acı bir tecrübeyle görülmüştür.

Uzmanların hesaplamalarına göre, örneğin, 500 ton somon balığı yetiştiren küçük bir balık çiftliğinin atıkları, 7500 nüfuslu bir kasabanın lağım atıklarına eş değerdir.

Üstelik bu atıklar arıtılmadan denize karışacaktır. 50 bin ton çiftlik somonu yetiştirilmesi yaklaşık 250 bin ila 500 bin kişinin arıtılmamış atıklarının denize karışmasına eş değer bir etki yaratacaktır.

Mersin Valiliği'ni, balık çiftliklerinin halk sağlına yönelik riskleri konusunda Mersin Tabip Odası'nın bilimsel uyarılarını dikkate almaya ve Mersinlilerin sağlığını daha fazla tehlikeye atmamaya davet ediyoruz.

Denizi kirletecek, turizmi olumsuz etkileyecek balık çiftlikleri, koruma altındaki canlı türleri için de tehdit oluşturacaktır.

Çiftlikler için belirlenen bölgelerde, nesli tehlikede olan deniz kaplumbağaları ile koruma altında olan Akdeniz foklarının üreme ve yaşam alanları bulunmaktadır.

Ayrıca, balık çiftliklerine açılan alanlarda, başta Dana Adası'ndaki antik tersane kalıntıları olmak üzere çok sayıda arkeolojik miras ve 6 turizm merkezi yer almaktadır.

Her yönüyle Mersin'e zarar verecek balık çiftliği ısrarından derhal vazgeçilmeli, bu hatadan bir an önce dönülmelidir. Nükleer Santral Projesiyle tarımı, turizmi, doğası ve insanı yeterince tehdit altında olan Mersin'in başına bir de balık çiftlikleri bela edilmemelidir.

Yaşadığımız kentin sorunlarının çözümü, Mersin'i Mersin yapan değerlerde yatmaktadır. Mersin, ancak denizine, güneşine, iklimine, bereketli topraklarına, güler yüzlü insanlarına ve sırtını yasladığı Toroslara sahip çıkarak büyüyebilir."Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Akkuyu güvenli' denildi...

_assets/fotograflar

Mersin İl Müftülüğü ev sahipliği yaptı....

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Üretmek zorundayız"

_assets/fotograflar

Kent Konseyi toplandı

_assets/fotograflar

Tekli: İhracat rakamları yüzümüzü güldürüyor

_assets/fotograflar

TURAB, 15.yılını kutladı

_assets/fotograflar

Kitap Okuma yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi

_assets/fotograflar

Özel çocuklar, şenlikte eğlendi

_assets/fotograflar

Emekliler için sağlıklı yaşam projesi

_assets/fotograflar

SODES Projesi'nde ödüller var

close Aktay, "Denizlerimiz rantçıların çiftliği olamaz"
Aktay, "Denizlerimiz rantçıların çiftliği olamaz"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: