rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 566 (556)

Toplam Ziyaret: 14.157.264 (13.126.899)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Eylül 2018
Sayı : 771
Bu kayıt toplam
266 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ADLİ YIL AÇILIŞI YAPILDI

Mersin Barosu tarafından adli yıl açılışı dolayısıyla düzenlenen törende Atatürk anıtına çelenk konuldu.

Adli yıl açılışı yapıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, CHP Mersin Milletvekilleri Ali Mahir Başarır, Alpay Antmen, Baro Yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda avukat katıldı. İlk olarak Atatürk Anıtı'na çelenk konulurken, daha sonra saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okundu.

Burada konuşan Başkan Yeşilboğaz, yargı organlarında nicelik ve nitelikte kalite yükselirse, adalete ve yargıya güvenin artacağını belirterek, "Ülkemizdeki siyasal, ekonomik ve yargıya yönelik birçok sorun da çözüme kavuşur" dedi.

"Yargı 80 milyonun adalet beklentisini karşılamalı"

Yargının 80 milyon insanın adalet beklentisine cevap vermesi gerektiğini kaydeden Yeşilboğaz, "Yargı içinde yuvalanmış cemaatlere karşı yeterli derecede mücadele edilememiştir.

Yargı cemaatlerden temizlenmelidir. Yargı mensuplarına gerçek anlamda bağımsızlık güvencesi verilmeli ki, tarafsızlık ilkesi işleyebilsin. Adaletin ve adalete güvenin olmadığı bir toplumda anarşi başlar" ifadelerini kullandı.

"Adalet terazisini tutarken elimiz titrememeli"

Hukuk devletinin ön koşulunun bağımsız yargı olduğunu söyleyen Yeşilboğaz, "Adaleti egemen kılmak için öncelikle adalet terazisinden geçmiş bir devlet düzeni inşa edilmesi gerekmektedir. Adil yargılanma, hukuk güvenliği konularına işlerlik kazandırılmalıdır. Adalet terazisini tutarken elimiz titrememelidir.

Atatürk ilkelerine, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletine bağlı olan biz avukatlar, hukukun üstünlüğüne yaşamsal önemde katkı sunmaktayız. Savunma yoksa yargı da yoktur, adalette yoktur. Bağımsız ve tarafsız bir yargının olmadığı yerde hukuk devleti yoktur" şeklinde konuştu

Yeşilboğaz, tüm meslektaşlarının adli yıl açılışını kutladığını ifade ederek, "Yeni adli yılın tüm hukuk camiasına, avukatlarımıza, hakim ve savcılarımıza, adliye çalışanlarımıza ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Yeşilboğaz, "En büyük düşman yozlaşmış hukuktur"

2018-2019 adli yıl açılışı nedeniyle Mersin Barosu tarafından düzenlenen resepsiyonda konuşan Başkan Bilgin Yeşilboğaz, yeni adli yılın hayırlı olması dileklerinde bulunarak, "İnsanlara adalet umudu verebilmek için hukukun üstünlüğü ve bununla birlikte vatandaşların adalete olan güveni sağlanmalıdır.

Hakimiyle, savcısıyla, avukatıyla, önümüzde yoğun ve zor bir süreç bizleri bekliyor.

Hukuk devletinin var olmasında ve yaşatılmasında en büyük rolü üstlenen bağımsız ve tarafsız yargının üç sacayağından biri olan biz avukatlar, her zaman, her yerde ve her durumda korkusuzca sorumluluğumuzun bilincinde olduk, biat etmeden adaletin bekçileri olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Ülkemizin içinde bulunduğu zor şartlar altında hassas ve zor görevlerimizi, özveriyle sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Yargının kurucu bileşenleri olarak hep birlikte ülkeye, hukuka, adalete, demokrasiye sahip çıkılması gerektiğini kaydeden Yeşilboğaz, "Bu değerlerimize hukukçular olarak biz öncülük edip sahip çıkmazsak, kim sahip çıkacak? Hukukumuzun yozlaşmasının ve yozlaştırılmasının karşısında sessiz ve seyirci kalmamalıyız.

Bunun için üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü tesis etmeli, savunmalı ve korumalıyız. En büyük düşman adaletsizliktir, yozlaşmış hukuktur, topal bir adalet sistemidir. Bir devlet varlığını silahla sopayla değil, bağımsız ve tarafsız adaletin tesisi ile sürdürebilir" ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün,'Adalet mülkün temelidir' sözünü hatırlatan Yeşilboğaz, "Biz hukukçular olarak amacımız, millet huzurunda sadakat yemini ile giydiğimiz ve adına cübbe dediğimiz ateşten bir gömlek içerisinde, vicdanımızın sesiyle, büyük bir inançla ve azimle sadece adalete hizmet etmek olmalıdır" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Mersin için STK'larla el ele

_assets/fotograflar

Yeşilboğaz, "Kaldığımız yerden devam edeceğiz"

_assets/fotograflar

Su fiyatında yüzde 10 indirim yapıldı

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Gemi batarsa herkes boğulur"

_assets/fotograflar

Avukatlardan 'Savunma susmadı, susmayacak' yürüyüşü

_assets/fotograflar

Sanayicilere ticaret hukuku anlatıldı

_assets/fotograflar

Dünya Çocuk gününde anlamlı ziyaret

_assets/fotograflar

Metin Yıldız, öğrencilerle buluştu

_assets/fotograflar

Yeni dönem hizmet atağı başladı

_assets/fotograflar

Eylül'de en fazla getiri Euro'dan

close Adli yıl açılışı yapıldı
Adli yıl açılışı yapıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: