rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.900 (3.759)

Toplam Ziyaret: 15.089.594 (13.995.712)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Eylül 2018
Sayı : 773
Bu kayıt toplam
453 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ENGİN, "BÜROKRATLAR KENTİN ÖNÜNÜ TIKIYOR"

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, yaptığı yazılı açıklama ile bürokratlara yüklendi. Bürokrat ve devlet memurlarının kamuya olan yükleri ve iş insanlarına yaklaşımlarının sürekli tartışıldığını belirten Engin, "Nokta kadar eksikleri görüp insanları geri çeviren ülke ve kent bürokrasisi tarafından, üreticinin ve yatırımcının bütün taleplerine öncelikle sert bir mizaçla yaklaşılıyor.

Engin,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yani dosyaların 'tamam' tarafına değil, eksik taraflarına bakılıyor. Belki de o eksikleri görmeleri görevleri gereğidir ama şu da bir gerçek ki; insanlarımız her işte uzun işlem listeleri ile uğraştırılıyorlar. Vergi ve borç ödemeye giden iş insanlarına tarafmış gibi hizmet ediliyor.

Yatırımcının ve sanayicinin eksiklerini tamamlaması gereken ve iş insanlarının çektiği sıkıntıyı bilmeyenler tarafından, 'bu işten çok para kazanacak, uğraşsın' mantığı ile duruma yaklaşılıyor. Devletin imkanları ile maaş alan bürokratlar, sanayicinin ve üreticinin devlete yaptığı katma değeri görmüyorlar" dedi.

Yetki de, güç de bende !

Son zamanlarda memur ve bürokratların önemli bir kesimi çocuklarına memur olmaları yönünde beyanlar verip, tembihlerde bulunduğunu da dile getiren Başkan Engin, devleti 'sağlam kapı' olarak gören bu zihniyetçe, geleceğimiz olan yeni neslin; sanayi, üretim ve bilimden uzaklaştırıldığını kaydetti. "Bu yüzdendir ki yeni nesil sürekli devlet kadrolarında iş arama derdinde… Yani hayaller kurmak yerine, ömür boyu memur olarak kalmak tercih ediliyor.

Eğer çocuklarımızı böyle yetiştirirsek, bu ülkenin büyük hedeflerine katkıda bulunamayız. Kentin yetkilerini alan bürokratların kent adına hızlı, yerinde ve kent insanlarına faydalı kararlarda bulunması gerekiyor. Ama maalesef bu çoğu zaman mümkün olmayan bir durum…

'Yetki de, güç de bende' yaklaşımı ile kentin önünü açmak isteyenlerin önleri tıkanıyor. Bu yetkilerin büyük bir kısmının yerelde ve yerinde, merkeze bağlı kalmaksızın alınması için bu bağlamda Yatırım Destek Ofisleri kurulsa da yine de işlevsiz kalınabilmektedirler.

Saltanata dönüşmüş...

Bürokratik makam; makam aracı, çaycı, şoför, temizlikçi ve korumaları ile tam bir saltanat haline dönüştürülmüştür. Bu durumda yapılacak herhangi bir çözüm, kamuoyu yükünü azaltır ve insanları üretime teşvik edecektir.

Birçok kurumda yanında temizlikçi, çaycı veya görevli varken; kurum amirleri onayı ile dışarıdan temizlik hizmetleri satın alınıyor. 115 bin kamu aracının bulunduğu ülkemizde son zamanlarda gündeme gelen 'kamu masraflarını azaltma' fikrine olumlu yaklaşıyoruz.

Her devlet kurumunda birkaç makam aracı ve her araca görevliler verilmesi ile oldukça fazla israfa sebebiyet veriliyor. Savurganlığın önüne geçmek hem bürokratik saltanata son verecek, hem de kamu yükünü azaltacaktır.

Kamu binaları çürümesin

Nitekim geçen hafta konu ile ilgili açıklamalarda bulunan sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 'Kamu harcamaları konusunda araçlardan binalara ve personele kadar geniş bir tasarruf tedbirini hayata geçiriyoruz. Kamuda kullanılan araçları hem sayı olarak hem nitelik olarak sınırlandırıyorum' dedi.

Bu konudaki tedbirleri yerinde bulmakla beraber, fazla yoğunluk olmayan kamu dairelerinin birleştirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Aynı zamanda Mersin'de ve ülkemizde atıl durumdaki kamu binalarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Atıl durumdaki bu binalar hem kötü görüntülere sebep oluyor, hem de devletimizin buralara bağladığı onlarca milyonun çürümesine neden oluyor.

Bürokrat nasıl olmalı?

Bu kadar eleştiriden sonra, 'Peki bürokrat nasıl olmalıdır?' diye bir soru yönetebilirsiniz. Bunun cevabı ise; bürokratın makam odasında değil, sahada üretici ve sanayicinin yanında gezici, seyyar olmasıdır. Yani raporlar, anketler, şikayetler ve dilekçeler yerine sorunlar sahada dinlenmelidir. Yani dışarıdan merkeze doğru değil, merkezden dışarıya akım olmalıdır.

İletişimin güçlü olduğu çağımızda 50 yıl öncesinin hizmet anlayışı geride bırakılmalıdır. Devlet yetkililerimiz tezgaha ve saha tozlarına dokunarak üretimi ve yatırımı teşvik etmelidir. Hangi üretim koşuluna, nasıl bir yatırıma imza atıldığı üçüncü şahıslardan öğrenilmemelidir. Bürokratlar kendi gözleri ile bu durumu gözetlemelidir.

Kenti ve ülkesi için bulunduğu makamı riske atıp, üreten bürokratlarımız da var elbette… Ama bu sayı oldukça düşük oranda kalmaktadır. Çözüm bulunmayan sorunlar, maalesef ki sanayici ve üreticilerimizi üretimden soğutmaktadır.

Değişen çağın ve ihtiyaçların gerekliliklerinin yerine getirilmesi adına, bürokrasinin daha verimli ve üretken bir yapıya kavuşturulması gerekiyor. Örneğin bütün dünya şu an Sanayi 4.0 atağına kalkmış durumda iken bu uyumu sağlamak ve işleri daha hızlı hale getirmek için 'Bürokrasi 4.0' hamlesini de başlatmak gerekiyor" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ersin Gökgün: 'Gerçek değişim bu gruptur'

_assets/fotograflar

Tatbikat nefes kesti

_assets/fotograflar

30 akülü araç dağıtıldı

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Sanayimizin dolara ihtiyacı var'

_assets/fotograflar

Engellilerin askerlik sevinci

_assets/fotograflar

Köy Enstitüleri, Mutlu Yaşam Köyleri olarak geri dönüyor

_assets/fotograflar

TCDD'den ilaçlama uyarısı

_assets/fotograflar

Burs konserine büyük ilgi

_assets/fotograflar

Sahilleri çocuklar temizledi

_assets/fotograflar

Gültak, miniklerin heyecanına ortak oldu

close Engin, "Bürokratlar kentin önünü tıkıyor"
Engin, "Bürokratlar kentin önünü tıkıyor"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: