rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.441 (1.322)

Toplam Ziyaret: 14.923.887 (13.843.983)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
17 Ekim 2018
Sayı : 776
Bu kayıt toplam
3.425 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MEZİTLİ'DE KADIN MECLİSİ'NE KAPILAR AÇILMADI!

Mezitli Kent Konseyi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Meclisi'ne, 'Konsey binasında toplantılarına izin verilmediği' gerekçesiyle kapılar kapandı.

Mezitli'de Kadın Meclisi'ne kapılar açılmadı! Mezitli'de Kadın Meclisi'ne kapılar açılmadı!
1 / 2 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kent Konseyi Yürütme Kurulu doğal üyesi olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Meclisi'ne alınan kararların iletilmediğini, OHAL'vari yöntem ile gönüllü çalışan meclis üyelerinin emeklerinin heba edildiğini ileri süren Meclis üyeleri, yaptıkları basın açıklaması ile durumu protesto ettiler.

Meclis adına basın açıklamasını okuyan Gönüllü üye Gülgün Ciğer, Mezitli Kent Konseyi yürütme kurulu'nda demokrasi ve uzlaşma kültürü yerine, otorite kültürünün geliştiğini vurgulayarak, şu açıklamayı yaptı:

"Bizler Mezitli Kent Konseyi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Meclisinde birey ya da STK temsilcileri olarak bazılarımız kuruluşundan itibaren gönüllü çalışan kadınlarız. Mezitli'li kadınlar, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetim işbirliği ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesine yönelik hedefimizle kadın dostu bir kent olmasını hayal ettiğimiz Mezitli için emek veriyoruz.

Mezitli Kent Konseyi Başkanının bilgisi dahilinde Mezitli Belediyesine meclisimiz bir yazı göndermiştir. Sonrasında bu yazı probleme dönüştürülmüştür. Problemi ve iletişim aksaklıklarını konuşarak çözme talebimizi Mezitli Kent Konseyi Yürütme Kurulu reddetmiş, ardından karar defteri ve evraklarımıza el koymuştur. Akabinde Kent Konseyi Yürütme Kurulundan meclisimize,' kuruluş amacına hizmet etmediği anlaşılan ve dilekçelerini belediyeye direk gönderen meclisimizin yenilenmesine oy birliği ile karar verildiğini' yazan 8.10.2018 tarihli isimsiz, imzasız, mühürsüz, sayı numarasız bir olağanüstü toplantı kararı metni gönderilmiştir.

Kent Konseyi Yürütme Kurulu doğal üyesi olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Meclisi başkanı ise söz konusu olağanüstü toplantıdan haberdar edilmemiştir. 10.10.2018'de Kent Konseyi Yürütme Kuruluna' karar gerekçesinin dayanağını soran ve her nasıl yol alınacaksa da hali hazırda var olan meclis olarak çalışmalarımızı sürdüreceğimizi' bildiren bir yazı gönderdik. 13.10.2018 günü konseyin çalışanı Meclis Başkan yardımcımızı telefonla arayarak yazımıza cevaben 'konsey binasında meclisimizin toplantılarına izin verilmeyeceği' bilgisini iletmiştir.

Bir yıldan fazladır birlikte çalıştığımız Mezitli Kent Konseyi Yürütme Kurulu, sorun addettiği her neyse bugüne kadar meclis yürütme kurulumuzu bilgilendirmemiş, hiçbir sorun iletmemiş, uyarmamıştır. O halde soruyoruz;

Tüm etkinliklerimiz bilginiz ve onayınızla gerçekleşmişken kuruluş amacına hizmet etmeyen şeyler nelerdir? Kaç yazı direk belediyeye gönderilmiş, uyarınıza rağmen gönderilmeye devam mı edilmiştir? Yetkiniz dışı bir karar aldığınızın farkında mısınız? Konuşarak çözülebilecek teknik sorunlara ve örneklendiremediğiniz genel ithamlarla BU OHAL'VARİ YÖNTEMİNİZİN, GÖNÜLLÜ ÇALIŞAN BİZLERİN EMEĞİNİ HEBA EDEREK, GÖNÜLLÜLÜĞE, KATILIMCILIĞA, MEZİTLİ SAKİNLERİNE DEMOKRASİYE VE DAHA İYİ BİR ÜLKE UMUDUNA ZARAR VERECEĞİNİ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Kent konseyleri hepimizin yönetişimi öğreneceğimiz, birbirimize öğreteceğimiz, uygulayacağımız ve kente yayılmasını sağlayacağımız bir tür okuldur. Mezitli Kent Konseyi Yönetim Kurulunun yönetmeliğe aykırı hatasını düzeltmesini, varoluş amacı olan demokratik katılım, ortak yaşam bilinci, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim, dayanışma, saydamlık, hesap sorma, hesap verme ve ortak akla dayanan uzlaşma vb. gibi ilke ve sorumluluklara sahip çıkarak çözüm üretme iradesi göstermesini bekliyoruz. AKSİ HALDE AMACINA HIZMET ETMEYAN KENT KONSEYİ DURUMUNDA OLACAKTIR.

Yapılanların Kent Konseyleri Yönetmeliğinin Amaç, Madde 1, Madde 4/d, Madde 6/a,ç,ğ,h; Madde 7/c ve d, Madde 10/1 ve 3, Madde 12/2 maddelerine aykırı olduğunu demokrasiyi savunan tüm kurumlara, hemşerilerimize, sivil toplum kuruluşlarına ve yönetim birimlerine duyuruyor, demokratik işleyişe sahip çıkılmasını umuyoruz.

'Yöntem ve amaç dışılığımız iddiasını' meclisimizi yok sayma gerekçesi olarak sunan Konsey Yürütme Kurulu kendi uygulamalarıyla yöntemleri yok saydığının, yönetmeliğine aykırı davranarak amaç dışı davrandığının ve böylece kendisiyle çelişkiye düştüğünün farkında mıdır? Bu OHAL'vari uygulamayla gönüllü çalışan bizlerin emeğini heba ederek bizlere, Mezitli'ye ve demokrasiye zarar verdiğini düşünmüş müdür?

Sübjektif yaklaşımlara değil, Kent Konseylerinin varoluş amacına, demokratik katılım ve ortak yaşam bilinci, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim, dayanışma, saydamlık, hesap sorma, hesap verme ve ortak akla dayanan uzlaşmayı geliştirmek gibi ilke ve sorumluluklara sahip çıkarak çözüm üretmek için bu haksız ve yanlış uygulamaların durdurulmasını bekliyoruz.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Sahil Güvenlik Botu, ziyarete açılacak

_assets/fotograflar

Vahap Seçer dönemi başladı

_assets/fotograflar

Müzik Festivali başladı

_assets/fotograflar

Gültak mazbatasını alıp göreve başladı

_assets/fotograflar

'Burada her renge yer var'

_assets/fotograflar

Başkanlar, gençlere Çukurova'nın gücünü anlattı

_assets/fotograflar

Meryap'dan Yenişehir'e ziyaret

_assets/fotograflar

Giad'ın konuğu Sabri Tekli oldu

_assets/fotograflar

Toroslar'da devir teslim yapıldı

_assets/fotograflar

Tarhan, muhtarlarla buluştu

close Mezitli'de Kadın Meclisi'ne kapılar açılmadı!
Mezitli'de Kadın Meclisi'ne kapılar açılmadı!
Mezitli'de Kadın Meclisi'ne kapılar açılmadı!
Mezitli'de Kadın Meclisi'ne kapılar açılmadı!
  • 1
  • 2
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: