rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.308 (2.146)

Toplam Ziyaret: 15.527.036 (14.385.396)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Kasım 2018
Sayı : 779
Bu kayıt toplam
662 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÜYELER, KONKORDATO HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİLER

MESİAD, üyelerini konkordato ilanları hakkında bilgilendirmek için Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz'ın katılımı ile bir toplantı düzenledi. Toplantıda ekonomik gelişmeler ve konkordato ilanlarının sonuçları masaya yatırıldı.

Üyeler, Konkordato hakkında bilgilendirildiler
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Üyelerini bilgilendirmek için düzenli olarak toplantılar düzenleyen Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) konkordato bilgilendirme toplantısı düzenledi. Tenis Kulübü'nde yapılan toplantının moderatörlüğünü MESİAD fahri üyesi Abdullah Ayan yaparken Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, konkordatonun hukuki süreçleri hakkında bilgi verdi.

Yoğun ilginin gösterildiği toplantının açılış konuşmasını yapan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, MESİAD üyelerinin doğru bilgi almaları için bu toplantıyı organize ettiklerini söyledi. Başkan Engin, "İş dünyası olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Maalesef son zamanlarda çok sayıda firma konkordato ilan edildi.

Bu sayıların artması hepimizi üzmektedir. Ancak insanlar konkordato ilan edecekler ise bunun doğru şekilde olması ve firma sahiplerinin bu süreçten en az hasarla ayrılması çok önemlidir" dedi.

Güç birliği ve işbirliği sayesinde bu süreçten çıkacaklarına inandıklarını ifade eden Engin, "Gönül isterdik ki daha güzel konular konuşalım. Ama içinde bulunduğumuz süreç bu konu hakkında bilgilenmeyi gerektiriyor" ifadelerini kullandı.

Bazıları uzlaşma zeminini bozmakta

İşten ayrılan işçiler ile işverenin uzlaşma zeminin bazı avukatlar tarafından zedelendiğini, bu durumdan dolayı işverenlerin ciddi zararlar gördüğüne vurguda bulunan Başkan Engin; "Bazı avukatlar işçilere; 'işveren ile uzlaşma, dava açalım. Sizden ücret de almayacağız, alacağınız tazminattan pay istiyorum' diyorlar.

Bu durumda yıllar süren mahkemeler işverene ciddi zararlar veriyor. Oysaki uzlaşma zemini iki tarafı da mutlu edebilir. Bu konu hakkında iş insanlarımızın ciddi şikayetleri var. Avukatlarımız bu hususta daha duyarlı olmalıdır" dedi.

Konkordato ilanı bıçak sırtı

Abdullah Ayan ise yapılan toplantının iş insanları için önemine değinerek, sürecin doğru okunması ve adımların buna göre atılması yönünde uyarılarda bulundu. Ayan, "Zor bir sürecin olacağını ifade etmiştik. İş insanları ve vatandaşlar da buna göre harcamalarını ayarlayıp önlem almalıdır. Konkordato ilanı bıçak sırtı gibidir. Siz gayet iyi niyetli ilan edersiniz ama beklediğiniz sonuçlar çıkmayabilir" dedi.

Borçlar, uzun vadeye dönüştürülsün

MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler; "Yeni borçlar oluşturmak yerine Kredi Garanti Fonu'nun kısa süreli borçları uzun süreli vadeye dönüştürmesi gerekmektedir. Banka faizlerinin yüksek olduğu ortamda uzun vadelerin verilmesi gerekiyor. Çünkü şu an en büyük tehdit kısa süreli borçlardır. Konkordato ilan etmek işi uzmanlardan alıp amatörlere teslim etmektir. Aynı zamanda itibar kaybına sebep olmaktadır. Bu nedenle konkordato ilan etmek çok da mantıklı gözükmüyor" şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, konkordato ilanlarının usulleri, süreçleri ve sonuçları hakkında MESİAD üyelerine bilgiler verdi.

Bilgilendirmelerin ardından katılımcıların soruları cevaplanırken, MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı da Mersin Serbest Bölgesindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ise iş dünyasındaki gelişmelere işaret ederek, yaşanan süreçte birlikte hareket etmenin önemine vurguda bulundu. Bankaların olumsuz tavırlarına karşı ortak paydada buluşmanın önemine değindi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadınlar Kooperatifle güçleniyor

_assets/fotograflar

Hiroşima unutulmadı!

_assets/fotograflar

Akkuyu'da orman katliamı ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Göksu Deltası'na dikkat çektiler

_assets/fotograflar

Mersin için bir araya geldiler

_assets/fotograflar

Vali Su, MTOSB'de incelemelerde bulundu

_assets/fotograflar

Çocuklar ormandan oyuncak topladı

_assets/fotograflar

4 mahalleye portatif yüzme havuzu

_assets/fotograflar

Pekmez'den kurban uyarısı

_assets/fotograflar

Kiraz Göz Hastası Gofret, sağlığına kavuştu

close Üyeler, Konkordato hakkında bilgilendirildiler
Üyeler, Konkordato hakkında bilgilendirildiler
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: