rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.286 (2.125)

Toplam Ziyaret: 15.527.014 (14.385.375)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Kasım 2018
Sayı : 779
Bu kayıt toplam
606 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MERSİN'İN GÜZELLİKLERİ TUVALLERE YANSIDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi hayal gücünün efendilerini Mersin'de ağırlıyor. Bu yıl 4. kez gerçekleştirilen Uluslararası Ressamlar Buluşması ile Türkiye dâhil 11 ülkeden gelen ressamlar Mersin'in tarihi ve doğal güzelliklerini gezerek, zihninde canlandırdıklarını tuvallerine aktarıyor.

Mersin'in güzellikleri tuvallere yansıdı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması ile Mersin'in güzelliklerini ressamların gözünden dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Mersin'in, hikâyesi ile meşhur Kız Kalesi'ni, tarihi milattan önceye uzanan antik kent Kanlıdivane'yi, insanın ruhunu dinlendiren denizini, güneşini, kumunu hayal gücü ile birleştiren ressamlar tabloları ile Mersin'i ölümsüzleştiriyor. Mersin'e gelerek meslektaşları ile buluşmaya katılan 29 ressam Mersin teması ile Mersin'i resmediyor.

29 Ekim'de başlayarak 3 Kasım tarihine kadar devam edecek olan 4. Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması çerçevesinde Tataristan, Almanya, Güney Kore, Azerbaycan, Filipinler, Kırgızistan, Kazakistan, Bulgaristan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerden katılan 29 ressam performans çalışmalarını Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde sürdürüyor.

Hayal gücünü tuvale aktarmak için yola çıkan ressamlar performans çalışması öncesi Silifke Taşucu, Aya Tekla Kilisesi, Kızkalesi, Elaiussa Sebaste ve Kanlıdivane gibi birbirinden güzel mekânları gezdiler. Gezi sonrası hafızasına kaydettikleri güzellikleri tuvaline yansıtmaya başlayan ressamlar birbirinden güzel Mersin tabloları ortaya çıkarmaya başladı.

"Tablomda ölümsüzleştirdim"

Ressamlar buluşmasına üçüncü kez katılan ve geçtiğimiz günlerde Tunceli'de şehit olan iki askerimizi Mersin tablosunda ölümsüzleştiren Yusuf Tarım, "Ben bu buluşmaya Bodrum'dan katılıyorum. Bu yıl Kızkalesi'ni resmediyorum ve Kızkalesi'nin önünde kayıklar var. Bu kayıklara geçtiğimiz günlerde Tunceli'de donarak şehit olan Mersinli iki şehidimizin ismini verdim.

Şehit olan askerlerin Mersinli olduğunu Bodrum hava limanında duydum ve o an tablomda onları resmetmeye karar verdim. Kahramanlarımızın isimlerini mutlaka bir yere yazmalıyım diye düşündüm. Hem tarihi Kızkalesi'ni çizdim hem de şehitlerin isimlerini bu şekilde ölümsüzleştirdim" dedi.

"Bütün şehirler Mersin gibi ressamlar buluşması yapsa"

Mersin'in tarihinden çok portakal bahçeleri ile tanındığını ama tarihi ve turistik yerlerinin daha çok tanıtılması gerektiğini, ressamlar buluşmasının da bu noktada önem arz ettiğini sözlerine ekleyen Tarım, "Mersin tarihi müthiş gerçekten. Dünyanın tarihi adeta Mersin'de var. Her yer tarih kokuyor. Bizim tarihi yerleri tanımamız açısından bu buluşma çok önemli. Keşke bütün şehirler bunu yapsa. Burhanettin Başkan'a gerçekten çok teşekkür ediyorum. Zaten sergi salonu olsun, buna benzer konularda sanata tanınan imkânlar çok güzel" şeklinde konuştu.

"Bu buluşma paha biçilemez bir şey"

Mersin'e gelmeden önce bakış açısının farklı olduğunu ancak ressamlar buluşması kapsamında Mersin'e gelince düşüncelerinin değiştiğini söyleyen Azerbaycanlı Vahit Novruzov, "2000 yılından beri Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim görevlisiyim. Mersin'in tarihi yerlerini gezdik. Bu kapsamda ben Kanlıdivane'yi resmediyorum. Ben geçen yıl da gelmiştim. Mersin çok güzel bir yer.

Eskiden böyle düşünmüyordum. Çöl gibi sıcak olduğunu düşünüyordum. Ama geldim gördüm havası sıcak ama insanları da sıcak. Doğası çok güzel. Geçmişte zengin medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Farklı kültürler, farklı bakış açıları var. Bu açıdan Mersin bizim çok hoşumuza gitti" ifadelerine yer verdi.

Buluşmanın kendileri için önemine de değinen Novruzov, "Bu ressamlar buluşması bizim için çok önemli bir şey. Birçok ülkeden ressam gelip Mersin'i tanıma fırsatı buluyor. Ressamlar, buluşma sonrası buraya eserlerini bırakıp gidiyor. Bu eserler gelecek nesiller için de çok önemli. Resim şarap gibidir. Yıllandıkça değerlenir. Büyükşehir Belediyemizde sanat için önemli işler yapmaya çalışıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu buluşma çok önemli ve paha biçilemez bir şey" diye belirtti.

"Gençlere sanat sevgisi aşılayabilmek için bu buluşma önemli"

Ressamlar buluşmasına Özbekistan'dan katılan Yakup Sıdıkov ise, "Mersin'e ilk kez geldim. Çok güzel bir şehirmiş. Tarihi yerleri çok güzel. Bakıyoruz. Yeni yerler öğreniyoruz.

Şu an ben Kanlıdivane'yi resmediyorum. Bunu bir tarihi eser olarak yapmak istiyorum. İsteyen gidip buranın fotoğrafını çekebilir ama ben buraya insanlar çizeceğim, sığır, koyun, çizeceğim ve eskiden yaşayan insanların hayatını resmedeceğim.

Bu buluşmada onun için çok önemli. Gençlere, insanlara sanatı aşılamak için çok önemli bir buluşma. Çocuklar bu tablolara bakıp ressam olmak isteyebilirler. Sanata yönlenen, sanatı seven insan yamanlık yapmaz. Zaten bunun meyvelerini belki hemen almayabiliriz ama yarın çiçek verir, gül verir" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadınlar Kooperatifle güçleniyor

_assets/fotograflar

Hiroşima unutulmadı!

_assets/fotograflar

Akkuyu'da orman katliamı ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Göksu Deltası'na dikkat çektiler

_assets/fotograflar

Mersin için bir araya geldiler

_assets/fotograflar

Vali Su, MTOSB'de incelemelerde bulundu

_assets/fotograflar

Çocuklar ormandan oyuncak topladı

_assets/fotograflar

4 mahalleye portatif yüzme havuzu

_assets/fotograflar

Pekmez'den kurban uyarısı

_assets/fotograflar

Kiraz Göz Hastası Gofret, sağlığına kavuştu

close Mersin'in güzellikleri tuvallere yansıdı
Mersin'in güzellikleri tuvallere yansıdı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: