rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.141 (3.999)

Toplam Ziyaret: 15.089.835 (13.995.952)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
26 Kasım 2018
Sayı : 782
Bu kayıt toplam
517 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MTSO HEYETİ MÜSİAD EXPO'DA

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol Başkanlığı'nda, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen Uluslararası MÜSİAD EXPO Fuarı'na katıldı.

MTSO heyeti Müsiad EXPO'da
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İstanbul CNR EXPO Fuar Merkezi'nde 21 – 24 Kasım günleri arasında düzenlenen, 140 farklı ülkeden 8 binin üzerinde yabancı katılımcının ağırlandığı organizasyonun açılışına katılan MTSO Heyeti, açılış seremonisi sonrasında fuarda stant açan Mersin firmalarını ziyaret etti.

Kayacı Savunma Sistemleri, Armada Duvar Kağıdı, Gündüz Panjur, Berdan Cıvata, Hedef Sigorta, Dönmezler Baharat, Yayla Bakliyat, Başhan Tarımsal Ürünler ve Dicle Grup firmaları ile bir araya gelen heyet, bir süre sohbet edip çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Varank'tan yabancı yatırımcılara çağrı

Fuarın açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. Açılış konuşmasında yatırımcılara çağrıda bulunan Varank, "Uçtan Uca Yerlileşme Programı'nın siz de bir parçası olun. İş ortaklarınızı bulun, cazip teşvik sistemimizden faydalanın, ülkemizde üretin ve hep birlikte kazanalım" dedi.

MÜSİAD EXPO ile Türkiye'den çok güzel bir mesaj verildiğini anlatan Varank, küresel ticaret savaşlarının gündemi meşgul ettiği bu dönemde, yeni iş birliklerini yeşertmenin ve birlikte kazanmanın peşinde olduklarını vurguladı.

Ticaret savaşının galibinin olmayacağını kaydeden Varank, "Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin çoğunda büyüme beklentileri, ticaretteki bu gibi belirsizliklerden ötürü aşağı yönlü revize ediliyor. Buna seyirci kalmamalıyız.

Yatırımın, üretimin ve ticaretin canlanması için kolektif bir çabaya ihtiyaç var. Bu tür organizasyonlar bu çabanın somut çıktılara dönüşmesi açısından önemli fırsatlar barındırıyor" diye konuştu.

Türkiye'nin zor bir Ağustos ayını geride bıraktığını belirten Varank, hiçbir ekonomik dayanağı olmayan dış şoklar sebebiyle, döviz kurlarında dalgalanmalar yaşadıklarını anlattı.

Bu süreçte attıkları adımların olumlu sonuçlarını da görmeye başladıklarını dile getiren Varank, Ekim'le birlikte, 12 aylık ihracatın geçen seneye göre yüzde 8 arttığını ve 167 milyar dolara ulaştığını, bu tutarın 145 milyar dolarını sanayi sektörünün sırtladığını söyledi.

Varank, sanayinin daha da güçlenmesine verdikleri öneme değinerek, bu kapsamda sanayi sektöründe rekabeti artırmak, üretimde yapısal dönüşümü gerçekleştirmek, yerlileşme ve markalaşmayı sağlamak, ithalata bağımlılığı azaltmak, stratejik ürünlere teşvik vermek gibi amaçlarla hayata geçirdikleri faaliyetleri anlattı.

Türkiye'nin Ekim'de Dünya Bankası'nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde 190 ülke arasında 17 sıralık bir sıçrama göstererek 43'üncülüğe yükseldiğini hatırlatan Varank, yatırımcı dostu bir ortam sağlamanın hükümetin en temel önceliği olduğunu söyledi.

"Katmadeğerli üretime kapımız sonuna kadar açık"

Türkiye'yi yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline getirmek adına hayata geçirilen teşvik sistemi ve Proje Bazlı Destek Programı'na da değinen Bakan Varank, dışa bağımlılığı azaltan, teknolojik dönüşüme katkı sunan ve katma değeri yüksek yatırımları proje bazlı desteklediklerini söyledi.

Organize sanayi bölgelerindeki yatırımları, üretimi ve istihdamı artırmak için önemli düzenlemeler yaptıklarını dile getiren Varank, büyük ölçekli projeler için endüstri bölgeleri kurmaya başladıklarını ifade etti.

"Önümüzdeki dönemde yüksek ve orta yüksek teknolojili ürünlerin üretileceği endüstri bölgeleri kurulmasına yönelik faaliyetlerimiz devam edecek" diyen Varank, Bakanlığın kapılarının katma değer üreten ve istihdam sağlayan herkese sonuna kadar açık olduğunu sözlerine ekledi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ersin Gökgün: 'Gerçek değişim bu gruptur'

_assets/fotograflar

Tatbikat nefes kesti

_assets/fotograflar

30 akülü araç dağıtıldı

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Sanayimizin dolara ihtiyacı var'

_assets/fotograflar

Engellilerin askerlik sevinci

_assets/fotograflar

Köy Enstitüleri, Mutlu Yaşam Köyleri olarak geri dönüyor

_assets/fotograflar

TCDD'den ilaçlama uyarısı

_assets/fotograflar

Burs konserine büyük ilgi

_assets/fotograflar

Sahilleri çocuklar temizledi

_assets/fotograflar

Gültak, miniklerin heyecanına ortak oldu

close MTSO heyeti Müsiad EXPO'da
MTSO heyeti Müsiad EXPO'da
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: