rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.881 (4.616)

Toplam Ziyaret: 15.252.652 (14.148.338)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Aralık 2018
Sayı : 784
Bu kayıt toplam
509 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

EVKA İLE KADINLAR DAHA GÜÇLÜ

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Rotary Kulübü işbirliği ile bu yıl 2.'si gerçekleştirilen Ev Kadınları Eğitimi Projesi (EVKA) kapsamında gerçekleştirilen eğitimler sertifika töreni ile son buldu.

EVKA ile kadınlar daha güçlü
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 84'üncü yılı gibi anlamlı bir günde gerçekleşen sertifika töreninde 5 hafta boyunca ev kazalarından ilk yardıma, kadın haklarından aile içi iletişime kadar pek çok konuda eğitim alan kadınlar sertifikalarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Çokakoğlu, "Kadının etkin olmadığı bir dünyada merhametin, sevginin tam olması mümkün değil"

Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen sertifika töreninde konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu kadınların sosyal hayata katılması açısından önemli olan projenin sertifika töreninin Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı kazanmasının 84. yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla ayrıca anlamlı olduğunu belirtti.

Türk kadınının tarihsel dönem içerisindeki gelişiminde, toplumsal hayata eklemlenmesinde Cumhuriyetin getirdiği fırsatların öneminin büyük olduğunu ifade eden Çokakoğlu, "Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınının toplumun içerisinde yeterince var olmamasının Türk milletinin gücünü ve toplumsal hayatını negatif olarak etkilediğini belirten bir tespitte bulunmuş.

Eğitimden sağlığa, ekonomik kalkınmadan tarıma kadar her alanda toplumsal gücümüzü, toplumsal varlığımızı milletimize, ülkemize sunamıyorduk. Çünkü kadın toplumsal hayatımıza girmemişti ve yarımızdan fazlası eksikti.

Cumhuriyetin getirdiği devrimlerin neticesinde Türk kadını artık toplumsal hayatta çok daha etkin bir şekilde rol almakta ve yön vermektedir.

Kadının etkin olmadığı bir dünyada yürütmüş olduğunuz politikaların, işlerin, merhametin, sevginin tam olması mümkün değil. Dolayısıyla kadınların toplumsal hayata katkısı yadsınamaz, yadsınmamalı ve bu kazanımlar kaybedilmemeli" dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak toplumda yaşayan dezavantajlı grupların ve kadınların desteklenmesi ve toplumsal hayata katılması için her türlü projeyi hayata geçirdiklerini sözlerine ekleyen Çokakoğlu, "Biliyorsunuz Mersin Türkiye'de önemli konservatuarların kurulduğu önemli şehirlerden bir tanesi. Dolayısıyla farklı olması gerekiyor.

Biz bunun farkındayız ve modern bir dünyanın parçası olmak istediğimiz için kadına yönelik önemli faaliyetleri destekliyoruz. Kadına şiddetin karşısında duruyoruz. Büyükşehir Belediyesi kadının öneminin farkında. Bu projenin faydalı olduğunu umuyorum. Sertifikalarınız hepinize hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

Dinçer, "Büyükşehir Belediyesi yüreğe dokunan projeler yapıyor"

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Evka projesini daha kapsamlı hale getirdiklerini ifade eden Mersin Rotary Kulübü Başkanı Güran Dinçer, "Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin bize vermiş olduğu destekle bu proje daha çok büyümüştür. Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu projeleri ben şahsım adına büyük bir hayranlıkla izliyorum.

Çok yüreğe dokunan projeler yapıyorlar. Bu anlamda biz Burhanettin Kocamaz Başkanımızın yanına da gidip özellikle teşekkürlerimizi ifade ettik. Buradan yeniden teşekkürlerimizi iletiyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen törenle kadınlar sertifikalarına kavuştu. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Rotary Kulübü'nün ortaklaşa düzenlediği Ev Kadınları Eğitimi Projesi'ne (EVKA) çeşitli mahallelerden yaklaşık 120 kadın katıldı. 5 hafta boyunca devam eden bilinçlendirme eğitimleri sonunda ev hanımları sertifikalarına kavuştu.

7 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen EVKA Projesi kapsamında 120 kadına alanında uzman kişiler tarafından belirli konularda eğitim verildi.

Bilinçlenmek ve sosyal yaşama daha fazla katılmak için eğitimlere katılan kadınlar eğitim sonrası kendilerinde gördükleri değişikliklerden son derece memnun olduklarını iletti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tarımın geleceği emin ellerde

_assets/fotograflar

Mezuniyete yaptıkları uçakla geldiler

_assets/fotograflar

Fiyatlar 10 yılda yüzde 374 arttı

_assets/fotograflar

Sarı'dan sürücülere çocuk ve seyahat uyarısı...

_assets/fotograflar

Mersin'de 'hava taksi' dönemi

_assets/fotograflar

Sümerolog Çığ, 106'ncı yaşını kutladı

_assets/fotograflar

Hal, Tarım Sergisi'ne ev sahipliği yaptı

_assets/fotograflar

Ücretsiz aktarmalar hayatı kolaylaştırıyor

_assets/fotograflar

Evde sağlık hizmetleri tanıtıldı

_assets/fotograflar

MTSO ile ŞUTSO kardeş oda oldu

close EVKA ile kadınlar daha güçlü
EVKA ile kadınlar daha güçlü
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: