rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.766 (4.501)

Toplam Ziyaret: 15.252.537 (14.148.223)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
17 Aralık 2018
Sayı : 785
Bu kayıt toplam
524 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÖZEL ÇOCUKLAR, ŞENLİKTE EĞLENDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin'de yine bir ilke imza atarak engelli çocuklar için 'Engelsiz Sokak Oyunları Şenliği' gerçekleştirdi.

Özel çocuklar, şenlikte eğlendi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Büyükşehir Belediyesi, teknoloji çağında yeterince çocukluğunu yaşayamayan, sanal bir dünyaya sıkışıp kalan ve sokak oyunlarına uzak kalan engelli çocukların, çocukluklarını yaşayabilmeleri için 'Engelsiz Sokak Oyunları Şenliği' düzenledi.

Toroslar Kapalı Voleybol Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da katılarak çocukların sevincine ortak oldu.

Toplumun temel değerlerini yansıtan çocuk oyunlarının engelli bireyler tarafından öğrenilmesi, oynanması ve sahip çıkılması amacıyla düzenlenen şenlikte, geleneksel sokak oyunları oynandı. Binlerce özel çocuğun, eğitmenlerin ve velilerin katılım gösterdiği şenlikte çocuklar doyasıya eğlenirken, veliler de çocukların yaşadığı sevinç ile mutlu oldu.

Gösteri gerçekleştirilecek okulların katıldığı kortej yürüyüşü ile başlayan şenlikte Nihat Sözmen Rehabilitasyon Bakım ve Aile Danışma Merkezi öğrencileri Anadolu Ateşi gösterisi gerçekleştirdi. Etkinliğe Mersin genelinden 11 özel eğitim ve uygulama okulu ile özel eğitim meslek okulundan binlerce öğrenci katıldı.

Etkinlikte engelli çocukların sokak oyunları ile sosyal hayata entegrasyonu sağlandı. Halat çekme, kaşıkla yumurta taşıma, çuval yarışı, sandalye kapmaca, balon patlatma, ip atlama gibi geleneksel oyunların yanı sıra mini basketbol, mini futbol, koordinasyon parkuru ve bocce oyunları da oynanırken, geleneksel oyunları yeni keşfeden çocukların sevinci ve kazanma gayreti ise görülmeye değerdi.

Mersin'i bütün paydaşları ile birlikte, vatandaşların eşit bir şekilde yaşadığı, belediye hizmetlerinin tamamından herkesin faydalandığı bir kent yapmak için 2014 yılından bu yana çalıştıklarını belirterek sözlerine başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Geçtiğimiz 56 ayda çok çeşitli etkinliklere imza attık. Bir yandan engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak fiziki hizmetleri yerine getirirken diğer yandan da Mersin'de ve tüm dünyada bir farkındalık yaratma çabalarımız sürüyor.

Burada Engelsiz Sokak Oyunları şenliği ile de unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarımızı yeniden hatırlamak, hatırlatmak, hem de engelli ve engelsiz kardeşlerimizi bir araya getirmek, buluşturmak düşüncesindeyiz. Kardeşlerimizin oyun oynamak için sabırsızlandığını gördükçe ne kadar doğru bir iş yaptığımızı görüyorum. Bu şenliğin Mersin'de barış, kardeşlik, hoşgörü, birlik ve beraberliğe katkı sunmasını ve özellikle engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırma, sahiplenme yönünde yeni bir merhale olmasını temenni ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Çankaya Özel Eğitim Meslek Okulu Öğrencisi Gizem Kaçaman Başkan Kocamaz'a hediye takdim etti.

Öğrencileri ile birlikte şenliğe katılan ve etkinlikten son derece memnun kalan Nihat Sözmen Rehabilitasyon Merkezi'nde Halk Oyunları eğitmenliği yapan Zeynep Umuzdaş, "Şenlik çok güzel geçiyor. Çocuklarımız için çok yararlı bir organizasyon oldu. Biz çocuklarımıza engelsiz bir hayatın nasıl olduğunu öğretmeye çalışıyoruz.

Bu şenlik sayesinde çocuklarımız eve tıkılıp kalmıyor. Örneğin televizyon, bilgisayar ve internet gibi tek bir şeye bağlı kalmaması açısından bu etkinlik oldukça verimli oldu. Çünkü bu etkinlikte öğrencilerimiz eğleniyor, bizimle daha çok sohbet ediyor. Benim öğrencilerimde açılışta halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi ve oldukça eğlendiler. Burhanettin Kocamaz Başkanımıza böyle bir organizasyon düzenlediği için çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Yenişehir Engelliler Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Neşe Tek ise böylesine hareketli ve eğlenceli etkinlikler sayesinde öğrencilerin sosyalleştiğini ifade ederek, "Birçok çocuk burada farklı farklı oyunlar oynuyor. Gerçekten güzel düşünülmüş ve güzel programlanmış bir şenlik. Aslında bu çocuklar engelli ismi verilerek engelleniyorlar.

Toplumumuzda maalesef, 'engelliler şunu yapamaz, bunu yapamaz' diye bir algı var. Siz bu çocuklarımızı sosyalleşmeye teşvik ettiniz. Dışarı çıkamayan birçok çocuğumuzu buraya dahil ettiniz. Farklı bireylerle tanışarak, kaynaşmış oldular. Birçok sokak oyunlarını eğlenerek hem öğreniyorlar hem de oynuyorlar. Sosyalleşmelerini sağlayarak, ötekileştirilmelerini önlediniz. Gerçekten çok güzel bir etkinlik. Ben çok beğendim, çok takdir ettim" diye belirtti.



Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tarımın geleceği emin ellerde

_assets/fotograflar

Mezuniyete yaptıkları uçakla geldiler

_assets/fotograflar

Fiyatlar 10 yılda yüzde 374 arttı

_assets/fotograflar

Sarı'dan sürücülere çocuk ve seyahat uyarısı...

_assets/fotograflar

Mersin'de 'hava taksi' dönemi

_assets/fotograflar

Sümerolog Çığ, 106'ncı yaşını kutladı

_assets/fotograflar

Hal, Tarım Sergisi'ne ev sahipliği yaptı

_assets/fotograflar

Ücretsiz aktarmalar hayatı kolaylaştırıyor

_assets/fotograflar

Evde sağlık hizmetleri tanıtıldı

_assets/fotograflar

MTSO ile ŞUTSO kardeş oda oldu

close Özel çocuklar, şenlikte eğlendi
Özel çocuklar, şenlikte eğlendi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: