rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 72 (72)

Toplam Ziyaret: 15.252.728 (14.148.414)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
07 Ocak 2019
Sayı : 788
Bu kayıt toplam
463 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

21 FİRMAYA 26 PARSEL TAHSİS EDİLDİ

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Genişleme Alanı 3. Organize Sanayi Bölgesi Yatırımcı Firmalara Tahsis Belgesi Takdim Töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

21 Firmaya 26 parsel tahsis edildi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin-Tarsus OSB'de gerçekleştirilen törene Mersin Valisi Ali İhsan Su'nun yanı sıra 65.Dönem Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, 60.Dönem Devlet Bakanı ve 23.Dönem Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, il protokolü, sivil toplum kuruluş temsilcileri, oda başkanları ve iş insanları katıldı.

Varank: "21 Firmaya 26 Parsel tahsis ediyoruz"

MTOSB tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan toplantıda yaptığı konuşmasına, MTOSB 3. Bölge'de faaliyet gösterecek 21 firmaya 26 parsel tahsis edildiğini kaydederek başlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, diğer parsellerin de en kısa zamanda yatırımcılarla buluşturulacağını açıkladı.

MTOSB Genişleme alanı 3.OSB'nin gerek faaliyet kollarının çeşitliliği gerekse oluşturulacak istihdam kapasitesi ile Mersin'in ekonomik gücüne güç katacak nitelikte olduğunu ifade eden Bakan Varank; "Bakanlık olarak il il gezerek yerelin problemlerine yerinde çözüm arıyoruz. Sanayicinin ve girişimcinin fiziken de yanında olmayı çok önemsiyoruz.

Bu bağlamda Mersin bizim 8. durağımız. Toplantılarda bize iletilen konulara çok genel olarak üç başlıkta toplayabiliriz. Finansmana ilişkin sıkıntılar, enerji problemleri ve ara eleman bulma konusundaki güçlükler. Bunların her biri için ilk günden itibaren harekete geçtik somut adımlar atmaya özen gösteriyoruz." şeklinde konuştu.

Varank: "Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarı"

Konuşmasının devamında Mersin'de 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracata imza atıldığını belirten Bakan Mustafa Varank, bu tutarın geçen seneye oranla yüzde18'lik bir artışa tekabül etiğini söyledi. Bu oranla Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarı gösterildiğini de sözlerine ekleyen Bakan Varank; Teşvik mevzuatımıza göre 3. bölgede yer alan Mersin, sabit yatırım tutarı bazında ilk sırada yer alıyor.

Yatırım teşviklerine ilave olarak KOBİ'lerimizi de göz ardı etmedik. KOSGEB aracılığıyla ilimizdeki 6 bin 800 KOBİ' ye bugüne kadar 79 milyar TL destek verdik. Yine 10 bin 134 işletmeye 31 milyon TL kredi finansman desteği sunarak, 353 milyon TL kredi hacmi oluşturduk. Biz Sanayi ve üretimi sadece OSB'ler ve teşvik mekanizmaları üzerinden okumuyoruz. İçinde Ar-Ge'nin olmadığı bir sanayi ülkemizi küresel ekonomide hak ettiği noktalara taşıyamaz. Bu bilinçle Mersin'de faaliyet gösteren 11 Ar-Ge merkezini destekledik ve bu sayıyı da bu sene 20'ye çıkarmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Mersin Üniversitesi içerisinde yer alan teknoparkın 79 firmaya ve 359 Ar-Ge personeline ev sahipliği yaptığı bilgisini vererek konuşmasına devam eden Bakan Mustafa Varank; "Bakanlık olarak teknoparka bugüne kadar 9,5 milyon lira hibe desteği verdik. Buradaki firmalar 518 milyon liralık satış gerçekleştirdi. 58 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Bu rakamlar önemli bir başarıya işaret ediyor. İlimizdeki diğer teknopark ise Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi. Bu bölgeyi 31 Mart 2018 tarihinde ilan ettik. Mevcut teknopark'ın buraya örnek teşkil etmesini diliyor ve hızla faaliyete geçerek bölge ekonomisine önemli katma değerler sağlamasını temenni ediyorum." dedi.

Varank: "Bu yarışta geri kalmayacağız"

Küresel ekonomide dijitalleşme öncülüğünde bir değişim sürecinden geçildiğini anımsatan Varank; "Tabiri caizse, üretim yapmanın kodları değişiyor. Dolayısıyla rekabette geri kalmamak için mevcut eğilimi yakalamak hatta eğilime yön vermek gerekiyor. Biz de bu yarışta geri kalmayacağız, somut adımlarla sanayicimizin süreci daha etkin bir şekilde yönetmesini sağlayacağız.

İşte yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezleri ya da bilinen adıyla model fabrika bu somut adımlardan sadece birisi. Bu kapsamda ilk merkezi 2 hafta önce Ankara'da açtık. Firmalarımız merkezde, yalın üretim tekniklerini uygulayarak öğrenecekler. Üretim süreciniz ne kadar yalınlaşırsa, maliyetleriniz de o denli düşüyor ve rekabette güç kazanıyorsunuz.

Mersin için de böyle bir projemiz var. Senenin başında Mersin'de Valilik, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin-Tarsus OSB ve ilgili diğer paydaşlarla birlikte geniş katılımlı bir bilgilendirme toplantısı yaptık. Ticaret ve Sanayi Odası ile OSB yönetimleriyle protokol aşamasındayız. Proje paydaşlarımızdan yer seçimiyle ilgili geri bildirim bekliyoruz. Bunu müteakiben kurulum aşamasına hız kazandıracağız.

Bunu da yolda gelirken konuştuk. Aslında bir müjdemiz daha vardı dün onayladığımız Mersin Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi Projesi. Bu merkezle model fabrikayı birleştirebilir miyiz? İkisi aynı binada olabilir mi? İnşallah başkanımızla konuşacağız. Bunu da en kısa zamanda hayata geçireceğiz." şeklinde konuştu.

Vali Su: "Mersin her geçen gün gelişmekte"

Vali Ali İhsan Su ise Mersin'in her geçen gün hızla kalkınıp geliştiğini ifade ederek başladığı konuşmasında, alt yapıdan üst yapıya, eğitimden sağlığa, turizmden ticarete kadar her alanda kamu hizmetlerinin devam ettiğini kaydetti. Özel sektör yatırımlarının da hızla sürdüğünü dile getiren Vali Su, bu yatırımların gerçekleşmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Konuşmasına ilimizde devam eden yatırımlar hakkında bilgi vererek devam eden Vali Su; "Mut'ta yeni bir Organize Sanayi Bölgesi kurduk, Silifke'de mevcut OSB'nin genişletilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Alata'da yeni bir Tarım Teknoparkı kurduk ve MTOSB'de de mevcut OSB'nin devamı üçüncü etabı daha sonra da 4 ve 5. etapları devreye sokacağız. Hem OSB'ler hem de diğer yatırımlar bazında özel kuruluşlarımıza ve yatırımcılarımıza da imkanlar sağlamaya hızla devam ediyoruz.

Bugün 21 yatırımcımıza yer tahsisini gerçekleştirdiğimiz 3. Etap OSB'miz yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlamış olacak. İlimizdeki yatırımların hayata geçirilmesinde verdiği desteklerden dolayı başta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank olmak üzere, 65. Dönem Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekilimiz Sayın Lütfi Elvan'a ve MTOSB yönetimine teşekkür ediyorum" dedi.

Elvan; "Çukurova Bölgesel Havalimanı'na uçağı indireceğiz"

65.Dönem Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan da kentimize ve ilçeye yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdiği konuşmasında, inşaatı süren Çukurova Bölgesel Havalimanında gelinen son duruma ilişkin: "Son yaşanan geçici sıkıntıdan dolayı yüklenici firma da doğal olarak bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldı. Bu süreçte her bir aşamasını hem Sayın Bakanımız, hem Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız, hem de Sayın Cumhurbaşkanımız bizatihi Çukurova Bölgesel Havalimanının sürecini takip ettiler.

Her aşamada da Sayın Cumhurbaşkanımıza konuyla ilgili bilgi verdik. Çukurova Bölgesel Havalimanı, Sayın Cumhurbaşkanımızın en yakın takip ettiği konulardan biri. İnşallah hedefimiz, Mart sonuna bitiremesek bile Nisan ayında Çukurova Bölgesel Havalimanının altyapısını bitireceğiz ve oraya uçağı indireceğiz. Bunun sözünü buradan veriyorum. Şu 10-15 günlük süre içinde yoğun bir şekilde yüklenici firmayla görüşmeler yaptık. Yoğun bir şekilde çalışmasına başlıyor, tüm ekiplerini sahaya indiriyor. Çalışmalarımızı süratle tamamlayacağız." dedi.

Kazanlı Turizm Bölgesi çalışmaları hakkında da bilgi veren Milletvekili Elvan, burada inşaatın kısa süre sonra başlatılacağını açıklayarak sözlerini noktaladı.

Protokol konuşmalarının ardından MTOSB Genişleme Alanı 3. Organize Sanayi Bölgesi Yatırımcı Firmalara Tahsis Belgesi Bakan Varank ve protokol üyeleri tarafından verilirken program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tarımın geleceği emin ellerde

_assets/fotograflar

Mezuniyete yaptıkları uçakla geldiler

_assets/fotograflar

Fiyatlar 10 yılda yüzde 374 arttı

_assets/fotograflar

Sarı'dan sürücülere çocuk ve seyahat uyarısı...

_assets/fotograflar

Mersin'de 'hava taksi' dönemi

_assets/fotograflar

Sümerolog Çığ, 106'ncı yaşını kutladı

_assets/fotograflar

Hal, Tarım Sergisi'ne ev sahipliği yaptı

_assets/fotograflar

Ücretsiz aktarmalar hayatı kolaylaştırıyor

_assets/fotograflar

Evde sağlık hizmetleri tanıtıldı

_assets/fotograflar

MTSO ile ŞUTSO kardeş oda oldu

close 21 Firmaya 26 parsel tahsis edildi
21 Firmaya 26 parsel tahsis edildi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: