rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 478 (377)

Toplam Ziyaret: 15.361.519 (14.245.626)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
14 Ocak 2019
Sayı : 789
Bu kayıt toplam
658 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

GÖZNE TOZA BULANACAK !

Toroslar İlçesine bağlı Gözne Mahallesi, Sırtlandık Tepesi Mevkiinde 2015 yılında 13 hektar olarak faaliyete başlayan mermer ve kalker medeni işletmesi, kırma eleme ve hazır beton tesisinde kapasite artışına gidilecek. Doğakan Madencilik San. ve Tic.A.Ş adına kayıtlı tesisin 13 hektalık kullanım alanının 97,08 hektara çıkartılması planlanıyor.

Gözne toza bulanacak !
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kapasite artırılacak

Toplamda 100 hektarlık ruhsat alanının 85,57 hektarında ve ruhsat alanının güney kısmında yer alan 11,51 hektar orman alanında olmak üzere toplam 97,08 hektar alan üzerinde mermer ve kalker madeni işletmesi, kırma eleme ve hazır beton tesisi kapasite artırımı faaliyeti gerçekleştirilecek.

Malzeme alınacak

Yine 13 hektarlık alan üzerindeki yıllık 375 bin ton üretimde de artışa gidilecek. 97 hektar alandan yıllık 500 bin ton kalker alınacak. Proje kapsamında mermer üretimi faaliyeti sırasında yapılacak olan üretim çalışmaları ile, ocak alanında yıllık 18 bin metreküp mermer blok ve 162 bin metreküp moloz, pasa ve kırık parça olmak üzere 180 bin metreküp malzeme alımı yapılacak.

Doğakan Madencilik, Aralık ayında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu Bakanlığa sundu. Bakanlık, Gözne Mahallesi'nde halkın katılımı toplantısı için çağrı yaptı. ÇED toplantısı öncesi bölgeye giden Mersinli çevreciler, kapasite artışına gidilecek tesislere karşı olan mahalleliye destek verdi.

Gözne zarar görecek

Çevreciler, STK'lar ve Mimarlar Odası Mersin Şubesi adına açıklamayı, Komite adına Mimarlar Odası Mersin Şubesi Başkanı Ünal Şahin yaptı. Şahin, "Halen bu faaliyette bu taş ocağının kapasitesini artırmak için kurulacak kalker ve granit ocağı, kırma eleme tesisi ve hazır beton fabrikası Gözne'yi yaşanmaz hale getirecek.

Dinamit ile açılmak istenen bu işletmeler binalara zarar verecek. Kamyonlar Gözne'de yollara zarar verecek ve en önemlisi orada yaşayanlar toz duman içinde kalacak. Akciğer hastalıklarına yakalanacaklar.

Kaderine terk edildi

Kuruluşuyla birlikte yayla alanı olarak benimsenen, belleklerde sportif, sanatsal, kültürel faaliyetlerle yer edinen Gözne Yaylası'nın şu anki durumu, düzmece olarak hazırlanan bir ÇED raporu ile kaderine terk edilmiştir.

Ürünleri tozdan göremiyoruz

Git gide yok olan ve mevcut yerel yöneticilerin eski nostaljiyi canlardırma faaliyetleri, bölgede yaşayan halkın; haklı olarak terk edilmişliklerine isyanı ile sönük ve itici görülmekten öteye gitmemektedir. Öyle ki, yetiştirdiğimiz şeftalinin, elmanın, kirazın, eriğin rengini artık tozdan göremiyoruz.

Toplantı düzmece

Bizler; yaz aylarında bölgede kalan, kışın yerleşik olan sakinler ve çevreciler olarak bu sürecin durdurulması amacıyla, Gözne'yi kaybetmemek amacıyla düzmece olduğuna inandığımız ÇED toplantısını kabul etmiyoruz.

Kısacası Gözne'de hayat bitecek. O nedenle kirli işletmeler istemiyoruz" diyerek tepkilerini dile getirdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Stratejik Kalkınma Planı çağrısı

_assets/fotograflar

Mahkeme Kocamaz'ın itirazını reddetti.. Koca suskunluğunu bozdu...

_assets/fotograflar

Mersin Tabip Odasından 'metanol zehirlenmesi' açıklaması

_assets/fotograflar

Karaca, 'Gazetelerimizin de kalkınması lazım'

_assets/fotograflar

Kadın girişimcilere sosyal medya eğitimi

_assets/fotograflar

Yaz tarım kampı sona erdi

_assets/fotograflar

Mersin, marka değeri sıralamasında 10. oldu

_assets/fotograflar

120 genç bisiklet turuna katıldı

_assets/fotograflar

4 bin olaya müdahale ettiler

_assets/fotograflar

İşaret dili ile destek ve şikayet hattı kuruldu

close Gözne toza bulanacak !
Gözne toza bulanacak !
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: