rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.824 (2.817)

Toplam Ziyaret: 16.195.536 (14.910.064)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Haziran 2019
Sayı : 812
Bu kayıt toplam
1.165 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

HAL, TARIM SERGİSİ'NE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Türkiye ve Ortadoğu'nun en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük yaş meyve sebze hali olma özelliği taşıyan Mersin Hal'i bu yıl ikincisi düzenlenen Mersin Tarım Sergisi'ne evsahipliği yaptı. 13 - 15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen sergi ile Mersin Hal'inin ulusal ve uluslararası alandaki tanınırlığının artırılması hedeflendi.

Hal, Tarım Sergisi'ne ev sahipliği yaptı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Sergi'nin açılış konuşmasını yapan Mersin Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncular Dernek Başkanı Münir Şen, Türkiye'deki ve Mersin'deki tarımsal üretim hakkında bilgi verdi.

Mersin'in toprak verimliliği ve iklim yapısı nedeniyle tarım kenti özelliği taşıdığını kaydeden Şen, "Türkiye'nin sebze üretiminin yüzde 9'u, meyve üretiminin ise yüzde 36'sı Mersin'de gerçekleşiyor. Örtü altı üretimde Antalya'nın ardından ikinci sıradayız" dedi.

Paralelinde Mersin Yaş Meyve Sebze Hal'inin de oldukça güçlü olduğunu vurgulayan Şen, "800 dekar üzerine kurulu alanda 12 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. 81 ilin tamamına ürünlerimizi gönderiyoruz ve 91 ülkeye ihracat yapıyoruz. 1 milyar 300 milyon dolarlık ihracatla ülke ekonominse katkı sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Hal'de düzenledikleri çeşitli etkinliklerle isimlerini ve çalışmalarını ulusal ve uluslararası alanda daha çok duyurmak istediklerini vurgulayan Şen, "Düzenlenen bu tür organizasyonlar sesimizi duyurmamızın yanında bir araya gelerek sektör sorunlarına dikkat çekmek adına da imkan tanıyor" diye konuştu.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise törende yaptığı konuşmada Oda olarak tarıma verdikleri öneme dikkat çekti. Tarım sektöründe hallerin önemine değinerek sözlerini sürdüren Kızıltan, "Çiftçi üretiyor ve çiftçinin üretmek için harcadığı emek burada, Haller aracılığıyla, sizlerin katkısıyla değerlendiriliyor. Üretici ve komisyoncu etle tırnak gibi ayrılmaz ikili" değerlendirmesini yaptı.

Bu bağlamda hallerin yalnızca meyve sebze sevkiyatı hizmeti vermeyip düzenledikleri etkinliklerle ürünlerin tanıtımına da ciddi katkı sağladığını vurgulayan Kızıltan, "Tarıma hep birlikte destek olup el ele vererek en üst seviyeye getirilmesi adına çalışacağız. Kent ekonomimize hep birlikte katkı sunacağı" dedi.

Sergi açılışı emeği geçenlere verilen plaket, açılış kurdelesinin kesilmesi ve stantların ziyaret edilmesiyle sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Yarına Nefes oldular

_assets/fotograflar

Festivali 550 bin kişi ziyaret etti

_assets/fotograflar

Belediye, EBYS sistemine geçiyor

_assets/fotograflar

Mer-Ek üretime başladı

_assets/fotograflar

Life projesi girişimcilere kapılarını açtı

_assets/fotograflar

Hurda paletler gözlemevi oldu

_assets/fotograflar

Tarıma kalite geliyor

_assets/fotograflar

11 milyon fidan toprakla buluştu

_assets/fotograflar

Pasta Atölyesi'nde engeller kalktı

_assets/fotograflar

Alen, Clan ve Chow ile eğlenceli terapi

close Hal, Tarım Sergisi'ne ev sahipliği yaptı
Hal, Tarım Sergisi'ne ev sahipliği yaptı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: