rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.375 (2.957)

Toplam Ziyaret: 18.762.846 (17.042.074)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Temmuz 2019
Sayı : 816
Bu kayıt toplam
1.910 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÖZDEMİR, 'MERSİN TEK VÜCUT OLMALI'

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, 11. Kalkınma Planında yer alan Mersin'e ilişkin projelerin gerçekleşmesinin ve hedefe ulaşılmasının, kent olarak bir bütün halinde hareket edilmesine bağlı olduğunu belirterek, "Mersinimiz için, öncelikli projeler ve yatırımlar için tek vücut olmalı ve etkin bir lobi gücü oluşturmalıyız" dedi.

Özdemir, 'Mersin tek vücut olmalı'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Ticaret Borsası Özdemir, yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan, 2019-2023 dönemini kapsayan ve dün Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen 11. Kalkınma Planında Mersin'i doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren projeleri değerlendirdi.

Planda Mersin'in yer aldığı projeler

Özdemir, 11. Kalkınma Planında Mersin'in de yer aldığı projeleri şöyle sıraladı:

"Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye- Gaziantep demiryolu hattı tamamlanarak imalat sanayi sektörlerinin Adana, Mersin ve İskenderunlimanlarına erişimi kolaylaştırılacaktır.

Doğu Akdeniz bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir ana konteyner limanı inşa edilecektir.

İstanbul bölgesinin uluslararası bir hava kargo, bakım-onarım ve aktarma merkezi olması sağlanacak; Orta Doğu ve Afrika coğrafyasına da hitap edecek Çukurova Havalimanı tamamlanacaktır.

Çukurova Havalimanı tamamlanacak, ana demiryolu şebekesiyle bağlantısı sağlanacaktır.

Çukurova Bölgesel Havalimanı Bağlantı Yolu tamamlanacaktır.

Doğu Akdeniz bölgesinin Batı Akdeniz bölgesine bağlantısını sağlayan Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Bölge Hududu Devlet Yolu ile Alanya-Gazipaşa-5. Bölge Hududu Devlet Yolu (Akdeniz Sahil Yolu) tamamlanacaktır.

Adana ve Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ile Ceyhan Endüstri İhtisas Bölgesinin, Yenice Lojistik Merkezi ile Mersin Limanı'na bağlantısına hizmet edecek olan Adana Güney Çevre Yolu tamamlanacaktır.

Akkuyu NGS'nin ilk ünitesinin inşaatı 2023 yılında tamamlanacak ve elektrik enerjisi üretimine başlanacaktır."

"Mersin merkezi nokta haline gelecek"

Bu projeler içerisinde Mersin'in kalkınması açısından Çukurova Havalimanının ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Özdemir, projenin tamamlanmasıyla Mersin'in, Türkiye'nin ikinci büyük havalimanına sahip olacağının altını çizdi.

Planda belirtilen demiryolu ve karayolu bağlantılarının oluşturulmasıyla birlikte Mersin'in, içinde bulunduğu yaklaşık 400 milyon nüfuslu coğrafyada yepyeni bir merkezi nokta haline geleceğini belirten Özdemir, "Bu projede bugüne kadar ihale aşamaları ve sonrasında bazı şanssızlıklar yaşandı. Devletimiz yap-işlet-devret modelinden vazgeçerek yapımını kendisi üstlendi. Projeye ilişkin gerekli ödeneğin ayrılarak ivme kazandırılmasını ve en kısa zamanda tamamlanmasını umuyorum" dedi.

"Konteyner Limanı Projesi Mersin'e aittir"

Mersin ekonomisinin liman ile çok güçlü bir bağı bulunduğuna işaret eden Özdemir, "Bu nedenle liman, geleceğe dönük her projeksiyonun olmazsa olmazı haline geliyor. On Birinci Kalkınma Planında vurgu yapılan bölgelerin liman bağlantıları tamamlandığı takdirde, kentimiz lojistik bir merkez olma konusunda önemli mesafe kat edecektir. Ayrıca, liman kapasitesinin genişletilmesi Mersin için bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bu doğrultuda, uzun yıllardır yatırım planlarında yer alan Konteyner Limanı Projesi büyük önem taşımaktadır. Ancak, Onuncu Kalkınma Planında 'Mersin Konteyner Limanı' olarak adlandırılan bu önemli yatırıma, yeni planda 'Doğu Akdeniz bölgesinde' gerçekleştirilecek bir proje olarak yer verilmiştir. Bu ibarenin, ilgili yatırımın Mersin'den alınması değil, sadece bir isim değişikliğinden ibaret olmasını temenni ediyorum.

Çünkü bu proje muğlak bir tanımlama ile bırakıldığı takdirde Doğu Akdeniz'de yer alan Adana ve Hatay gibi iller, projeye sahip çıkmak isteyecektir. Nitekim eski Kalkınma Bakanımız ve şu anki Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Sayın Lütfi Elvan konu üzerine eğilmiştir. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay da projenin Mersin'e ait olduğunu vurgulayarak Mersinlilerin yüreğine su serpmiştir. Bu kapsamda, projenin Onuncu Kalkınma Planında olduğu gibi 'Mersin Konteyner Limanı' olarak adlandırılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Akdeniz Sahil Yolu Projesi elzem bir ihtiyaçtır"

On Birinci Kalkınma Planında yer alan ve Mersin için önemli bir diğer projenin de Akdeniz Sahil Yolunun tamamlanması olduğunu dile getiren Özdemir, Çeşmeli'de sona eren otoyolun Akdeniz Sahil Yolu bağlantısının da yapılmasının, bu projeyi daha verimli hale getireceğini kaydetti. "Çünkü bu proje bir turizm yatırımı olmanın da öncesinde Mersinliler için elzem bir ihtiyaçtır" diyen Özdemir, şöyle devam etti:

"Yaz dönemlerinde ve özellikle hafta sonları yaklaşık 50 kilometrelik mesafeyi kat etmek için bu bölgede 3-4 saat süren araç kuyruklarına katlanmak gerekmektedir. Bu bağlamda, bu proje bittiği anda Mersin'in ulaşım, turizm ve lojistik imkanları önemli ölçüde genişleyecektir."

"Kent olarak bir bütün halinde hareket etmeliyiz"

Mersin'in, planda yer alan projelerin gerçekleştirilmesi için bir bütün halinde hareket etmesi ve lobi gücü oluşturması gerektiğini vurgulayan Özdemir, "Ülkeler ülkeler ile şehirler şehirler ile yarışır. Bu gerçekten hareketle Mersinimiz için, öncelikli projeler ve yatırımlar için tek vücut olmalı ve etkin bir lobi gücü oluşturmalıyız.

Kentimiz açısından On Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planındaki hedeflere ulaşılması, ayrıca planda yer almayan ancak Mersin'in ihtiyaç duyduğu yeni projeler kurgulanması, kent olarak bir bütün halinde hareket etmemize bağlıdır.

Başta devletimizin sahiplenmesi olmak üzere, kentimizin tüm bileşenlerinin uyum içerisinde çalışmasıyla bunu gerçekleştirecek güce sahibiz. Ancak bu şekilde kentimizin ekonomiden refah seviyesine, sosyal yaşantı kalitesinden istihdam ve gelir oluşturma kapasitesine kadar her alanda kalkınmasını sağlayabiliriz" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Muhsin Bayar, "Mersin sporuna dinamit konuldu"

_assets/fotograflar

İstisnasız maske takılacak!

_assets/fotograflar

Gültak, "Mersin evlerini yaşatalım"

_assets/fotograflar

Şoför esnafı da destek istiyor

_assets/fotograflar

Toparlanma beklentisi 2021'de

_assets/fotograflar

Yenişehir'den Barış Parkuru'na destek

_assets/fotograflar

Engellilere istihdam sağlanıyor

_assets/fotograflar

Kadınlardan virüse karşı teknolojik hamle

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Değerlerimize sahip çıkılıyor"

_assets/fotograflar

Aratos, günışığına çıkmak için bekliyor

close Özdemir, 'Mersin tek vücut olmalı'
Özdemir, 'Mersin tek vücut olmalı'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: