rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 715 (610)

Toplam Ziyaret: 19.484.963 (17.685.323)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Temmuz 2019
Sayı : 816
Bu kayıt toplam
1.965 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÜNLÜ, 'PASTADAN PAY ALABİLİRSİNİZ'

LimakPort İskenderun Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ünlü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nı (MTSO) ziyaret ederek bir taraftan çalışmaları hakkında bilgi verirken diğer taraftan bölgede yaşanan gelişmeleri özetleyip sektör temsilcilerine çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Ünlü, 'Pastadan pay alabilirsiniz'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. Fuad Budur, Yönetim Kurulu Üyeleri Yasemin Taş, Nedim İkanç, Meclis Katip Üyesi Kemal Yüksel ile ilgili komitelerin Meclis ve Komite Üyeleriyle sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda Ünlü, firma temsilcilerinin İskenderun'a neden yatırım yapması gerektiği ve LimakPort'un avantajlı hizmetleri hakkında bilgiler aktardı.

Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan Çukurova Bölgesi'nin bütün olarak güçlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Derdimiz Mersin ve İskenderun arası çekişmeden öte bölgenin bütün olarak güçlenmesini sağlamak olmalı. Ürdün'ün Akabe ya da Irak'ın Um Qasr Limanı'na rakip olacak şekilde strateji geliştirmeliyiz. Mersin Limanı ne kadar önemliyse İskenderun'daki limanlarımız da bu bağlamda bizler için önemlidir" değerlendirmesini yaptı.

Ünlü: "LimakPort olarak 5 avantajımız var"

LimakPort Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ünlü ise sözlerine çalışmaları hakkında bilgi verip, Mersin Limanı'na göre avantajlarını sıralayarak başladı. Özellikle fiyat avantajlarına dikkat çeken Ünlü şunları söyledi:

"Aslında 5 farklı avantajdan bahsetmek mümkün. İlki konteyner hatları lokal masraflarımız her türlü daha uygun. 75 dolara çıkan fiyat farkları var. İkincisi transit taşımalar için free time süresi bizde 12 gün. Üçüncüsü CFS maliyetleri verilecek taahhüde göre konteyner başına 25 dolar ile 125 dolar arasında değişen rakamlarla daha uygun. Dördüncüsü Gaziantep gibi transit bölgeye daha yakınız ve son olarak tamamen müşteri odaklı çalışıyor, yaşanan sorunları anında çözme gayretine giriyoruz."

Mevcutta 1 milyon TEU kapasiteye sahip olduklarını ve kapasitelerinin yüzde 40'ını kullanıyor olmaları nedeniyle hızlı hizmet verebildiklerini vurgulayan Ünlü, altyapılarının hazır olduğunu, iş hacminin artmasıyla birlikte çok kıssa sürede kapasitelerini 3 milyon TEU'ya çıkarabilecek imkana sahip olduklarını söyledi. 15.5 metre derinliğe sahip olduklarına da değinen Ünlü, bu nedenle büyük gemilere evsahipliği yapabildiklerini anlattı.

MSC dışındaki tüm hatların limana uğrak yaptığını da kaydeden Ünlü, "Ro-Ro hizmeti, canlı hayvan hizmeti sunuyoruz. Sıvı dışında tüm kargoları elleçliyoruz. Aynı zamanda demiryolu operasyonlarımız da mevcut. Reefer konusunda da çok iyiyiz ve kesintisiz soğutma hizmeti sunabiliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Büyüme alanınız İskenderun olmalı"

Sektör temsilcilerine çeşitli tavsiyelerde de bulunan Mehmet Ünlü, Mersin'de çalışmaya devam edilmesi ancak mutlaka İskenderun'da da şube açılması gerektiğini söyledi. Ünlü bunun nedenlerini ise şöyle özetledi:

"Suriye'deki savaşın bitmesiyle birlikte bu bölgede ciddi bir hareketlenme yaşanacak. Mevcut durumda özellikle İranlılar bu pastadan pay almak için yapılanmaya başladı. Aynı şekilde İran, yaşadığı sıkıntılar nedeniyle kendi mallarını transit olarak yurtdışına çıkarabilme yollarını arıyor.

Önümüzdeki süreçte Suriye'nin yanı sıra Tahran ve Bağdat pazarları da ciddi potansiyel taşıyacak. Artacak bu potansiyel İskenderun'u daha da önemli hale getirecek.

Eğer şimdiden yapılanmazsanız, bölgede iş büyüyecek ve siz bu pastadan yeteri kadar faydalanamayacaksınız. Orada sizin yerinize Suriyeliler, Ürdünlüler, Ummanlılar, Dubaililer olacak. Şimdiden bizi arayıp, Bağdat'a, Tahran'a odaklanacaklarını anlatıyor ve yatırım imkanlarını araştırıyorlar.

Biz, Akdeniz'in son noktasında olan bir limanız. Kapasitemiz hazır ve fiyat açısından da uygunuz. Bu şartlar yurtdışına da çok cazip geliyor. Orta vadede iş orada büyüyecek. Siz de şimdiden yerinizi alın. Mersin'in lojistik deneyimini oraya taşıyın."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Hedef Karanlık Fabrikalar

_assets/fotograflar

Seçer, "İki tane yetmez, 24 tane gelsin"

_assets/fotograflar

Projeni hazırla, ödülü kazan!

_assets/fotograflar

Esnafa vize desteği

_assets/fotograflar

Özdemir'den meyve ve sebze yılı değerlendirmesi

_assets/fotograflar

60 yıllık hayal gerçek oluyor

_assets/fotograflar

Deniz manzaralı nikah salonu

_assets/fotograflar

Mobil RAM ile engeller kalktı

_assets/fotograflar

Gültak, "Üretiyoruz, kazanıyoruz"

_assets/fotograflar

Proje, yeni doğumlarla büyüyor

close Ünlü, 'Pastadan pay alabilirsiniz'
Ünlü, 'Pastadan pay alabilirsiniz'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: