rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.618 (3.191)

Toplam Ziyaret: 18.763.089 (17.042.308)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Ağustos 2019
Sayı : 818
Bu kayıt toplam
2.158 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

SABRİ TEKLİ, MTOSB'NİN ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ...

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli ve Yönetimi basın mensupları ile bir araya geldi. MTOSB'nin çalışmaları kapsamında basın mensuplarına bilgiler veren MTOSB Başkanı Sabri Tekli, OSBÜK Yönetimindeki yerini koruduğunu belirterek, 'Mersin'in sanayi alanındaki sorunlarını Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu'na taşıyoruz' dedi.

Sabri Tekli, MTOSB'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi...
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yoğun katılımla gerçekleşen toplantıda önce OSBÜK ve ardından MTSOB tanıtım filmleri gösterimi gerçekleşti.

3. Bölge, hotel ve restoran projesi, Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin başarıları, Model Fabrika ve Kobi Danışmanlık Merkezi Projesi konularında bilgiler veren Tekli, MTOSB ile birlikte Mersin'i sanayi alanında geliştireceklerini belirtti.

"Her geçen gün büyüyor ve gelişiyoruz"

6 dönemdir MTOSB Başkanlığını yürüten Tekli, MTOSB'nin her geçen gün büyüyen ve gelişen üretim politikası olduğunu belirterek, 'MTOSB Türkiye'deki 331 organize sanayi bölgesinden biri olup, 1993 yılında 380 hektarlık bir alan üzerinde faaliyet göstermeye başlamıştır.

MTOSB 1. Bölgenin 3 km. batısında ye alan 278 hektar alan üzerine kurulu 2. Bölge ile birlikte bölgedeki istihdam yaklaşık 19 bindir. 197 sanayi parseli üzerinde faaliyet gösteren 1. ve 2. Bölgede toplam 185 işletme yer almaktadır.

Bu parsellerde; 173 parsel üretim, 17 parsel inşaat, 1 parsel proje aşamasında olup, 6 parselde ise üretim durmuştur.

Bölgelerimizde 2019 yılı temmuz ayına kadar olan 6 aylık dönemde toplam 210 bin 668 kwh tüketim sağlandığı görülmekte olup, 2018 yılının ise aynı dönemi baz alındığında 218.020.633 kwh elektrik tüketimi sağlanmıştır. 2019 yılında, bir önceki yılın aynı dönemi baz alındığında elektrik tüketimine yüzde 3,81 oranında düşüş görülmektedir.

Bölgelerimizde 2019 yılı temmuz ayına kadar olan 6 aylık dönemde toplam 91. 549. 124 sm3 doğalgaz tüketimi sağlandığı görülmekte olup, 2018 yılının ise aynı dönemi baz alındığında 94.224.526 sm3 doğalgaz tüketimi sağlanmıştır. 2019 yılında, bir öndeki yılın aynı dönemi baz alındığında doğalgaz tüketimine yüzde 2,92 oranında düşüş görülmektedir' dedi.

3. Bölgede 6 bin kişi istihdam edilecek

MTOSB 3. Bölge ile ilgili bilgiler veren Başkan Tekli, bölgede 32 sanayi parseli bulunduğunu ve yaklaşık 6 bin kişinin istihdam edileceğini belirtti. Tekli, '3. Organize Sanayi Bölgesi 98 hektar alan üzerinde yer almakta olup, yaklaşık 6 bin kişinin istihdam edileceği bölgede, 32 sanayi parseli yer almaktadır.

MTOSB 3. Bölge şuana kadar 23 firmaya 28 parsel tahsis etmiş olup, kalan 4 parsel içinde görüşmelerimiz devam etmektedir. Tahsis edilen firmaların üretim konuları; elektronik ve beyaz eşya üretimi, gıda paketleme tesisi, bakliyat ve hububat işleme, alüminyum profil üretim tehsisi, makine ve yedek parça imalatı, plastik şerit ve kova üretimi, ambalaj malzemeleri kasa imalatı, toplu yemek hizmetleri, altyapı malzemeleri imalatı, gıda katkı maddeleri üretimi, duvar kağıdı üretim tesisi, dental kağıdı üretim tesisi, dental ve medikal sarf malzeme üretimi, pelet üretimi, damlama ve sulama sistemleri, harç ve beton transfer makine üretimi, kaynak teli ve tozu üretim tesisi, asfalt üretimi, süt ürünlerinin işlenmesi ve bebek maması gibi üretim alanları faaliyet gösterecektir.

Tahsisi yapılan firmalardan 3 tanesi şuanda tahsis yapılan parsellerde altyapı çalışmalarına başlamıştır. 3. Bölge altyapı ihalesi gerçekleştirilmiş olup, (elektrik, doğalgaz, su, kanalizasyon, yağmur suyu hatları vb…) 20.05.2019 tarihinde yüklenici firma olan Akdeniz Altyapı firması tarafından ilgili ihalenin yapım süreci başlamıştır.

180 gün süresi olan ihale bedeli 17.500.00 TL tutarında ihale edilmiştir. 20.05.2019 tarihinden 22.07.2019 tarihine kadar yüklenici firma işin yüzde 57'lik kısmını tamamlamış olup, planlanan tarih öncesinde işin tamamının bitirilmesi öngörülmektedir.

3. Bölge elektrik üstyapı ihalesi kapsamında 30.07. 2019 tarihinde yapılan ihale neticesinde en uygun teklifi sunan Schneider firmasında 6.020.000 TL bedel ile ihale sonuçlandırılmıştır. 150 gün sürecek elektrik üstyapı yapım işleri ağustos ayında başlaması planlanmaktadır.

MTOSB Hotel Restoran projesi

MTOSB sınırları içerisinde yer alacak olan Hotel ve Restoran projesi ile ilgili bilgiler veren Başkan Tekli, 'Trakya Cam şirketi parseli içerisinde yer alan ve Trakya Cam misafirhanesi olarak kullanılan binanın restoresi yapılarak sanayicilere ve misafirlerine yönelik butik hotel ve restoran hizmetleri çerçevesinde sosyal etkinlik alanı olarak kullanılması planlanmaktadır' dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, MTOSB ve MTSO ortaklığında yürütülen Model Fabrika ve Kobi Danışmanlık Merkezi projeleri hakkında da önemli bilgiler veren Başkan Tekli, 'Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, MTOSB ve MTSO ortaklığında yürütülen ve bölgemizde üretim yapan işletmelerin üretim verimlilikleri ile rekabetçi yapılarını güçlendirmesini amaçlayan Model Fabrika Projesi ile ilimizde imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin var olan ticari ve yönetsel kapasitelerini geliştirerek rekabet edebilirliklerine, ekonomik sürdürülebilirliklerine katkı sağlamayı amaçlayan, Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi Projesinin bölgemizde faaliyete alınması planlanmaktadır.

"Ekim'de FRC robot yarışması düzenleyeceğiz."

Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 2019 – 2020 eğitim öğretim döneminde toplam öğrenci sayısının 1145'e ulaşacağını belirten Başkan Tekli, ' Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 10. Sınıf 356 öğrenci, 11. Sınıf 295 öğrenci, 12. Sınıflarda ise 134 öğrenci eğitim görmekte ve 9. Sınıflar olarak 360 öğrencinin eğitime alınması planlanmaktadır.

Bu rakamlarla birlikte 2019-2020 eğitim öğretim döneminde toplam öğrenci sayısı 1145'e ulaşacaktır. Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 50 öğretmen, idari ve teknik personel sayısı 3'tür.

Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 2 öğrencimiz FRC'nin ABD'de düzenlediği Uluslararası robot yarışmasına gözlemci olarak okulumuzu temsilen katılmış olup, bu kapsamda FRC yarışmasının MTOSB ve Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi en sahipliğinde 2019 ekim ayı içerisinde düzenlenmesine karar verilmiştir. NASA'nın düzenlediği FRC robot yarışmasını yerinde gören heyetimiz çalışmalara başladı.

Bilim ve Teknoloji Kulübü kuruldu. JR Robotik firması mentörlüğünde 10-21 haziranda kurslar başlatıldı. Kurslara 21 öğrenci, 4 öğretmen katılmıştır. 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında yurt içi ve yurt dışında yapılacak yarışmalara katılmak için çalışmalar devam etmektedir. Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki sportif başarılar kapsamında il içi ve dışında güreş, atletizm, halter, boks, muaythai braşlarında 10 öğrencimiz derece kazanmıştır.

2018- 2019 eğitim öğretim yılında Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin talebi ile Eskişehir Valisi Sn. Özdemir Çakacak'ın destekleri ile Eskişehir'deki TEI uçak fabrikası, askeri tesisler, Tülomtaş fabrika ziyaretleri gerçekleştirilmiş ve bu tesislerden aldıkları ilham ile öğrenci ve öğretmenlerimiz beraberce model uçağın projelerini hazırladıktan sonra bölgemiz içindeki Ansel Makine A.Ş fabrikasının makinelerini kullanarak hazırladıkları uçağı mayıs ayı sonunda bitirerek üreten gençlik sergisinde sergilemişlerdir.

Bu aracın yapımını makine bölümünde 9 öğrenci, metal bölümünden ise 5 öğrenci koordinatör öğretmenlerinin işbirliğinde gerçekleştirmişlerdir. MEB'in düzenlediği özel okullar iyilikte yarışıyor projesine okulumuz iyilik kulübü katılmıştır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın belirlediği okullara bölgemiz firmalarının da desteği ile 14 ton narenciye, oyuncak, giysi ve kırtasiye yardımında bulundu. Narenciye grubu dereceye girdi. Sonuçları ise eylül ayında açıklanacak' dedi.

Tekli'den Mersin İdman Yurdu açıklaması

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, gerçekleştirdiği basın toplantısında Mersin İdman Yurdu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Mersin'in tüm takımlarına sahip çıkacaklarını belirten Başkan Tekli, 'Mersin İdman Yurdu meselesinde kaybımız yok, olması gerek buydu, 4 sene daha sabredeceğiz. Şu anda 3 takımında Bölgesel Amatör Lig'de (BAL) olması en büyük avantajımız. Şehrimizin takımlarına sahip çıkacağız' dedi.

'Hepsi bizim takımımız'

Mersin'in takımını yaratma konusunda çıktıkları yolda herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Başkan Tekli, 'Hamit İzol başkanla yaptığımız görüşmeler neticesinde Mersin İdman Yurdu'nu yeniden ayağa kaldırmanın mümkün olmadığını gördük.

Bilinçsizce imzalanan sözleşmeler, borçlar, takımı ciddi bir kaosa sürüklemiş. Şu anda en büyük avantajımız Mersin'in 3 takımının da BAL'da olması. Biz 3 takımımıza da sahip çıkacağız. Hepsi bizim takımımız. Buradan çıkacak takım 3. Ligde mücadele edecek.

Fedakârlığın her boyutuna varız. İdmanyurdu 1925'i isteyen varsa devretmeye hazırız. Mersin'in takımını yaratma konusunda çıktığımız hedeflerde hiçbir sıkıntı yok. İçel İdman Yurdu çok büyük bir kadro kurdu. Gerekirse destek verip 3. Lige çıkarmamız lazım' dedi.

'Zaman kaybetmeye niyetimiz yok'

Mersin'de Bal Ligi'nde bir takıma yardım toplamanın çok zor olduğunu belirten Başkan Tekli, takımın 3. Lige çıkması halinde kentte heyecan yaratabileceğinin altını çizdi. Tekli, 'BAL'daki bir takıma yardım toplayabileceğimizi zannetmiyorum. Ama 3. Lige çıkarsa heyecan yaratabiliriz. Bu sene ciddi bir kaynağı BAL'daki 3 takıma aktarıp zaman kaybetmeye niyetimiz yok.

Mersin'in markası olan İdman Yurdu'nu da süper lige taşımak gerektiğine inanıyorum. Tüm gücümüzle her türlü oluşuma varım. Ben Hamit Başkan ile çıktığım yolda mücadelemi de sonuna kadar sürdüreceğim. İdman Yurdu meselesinde kaybımız yok, olması gereken buydu. 4 yıl daha sabredeceğiz' dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Muhsin Bayar, "Mersin sporuna dinamit konuldu"

_assets/fotograflar

İstisnasız maske takılacak!

_assets/fotograflar

Gültak, "Mersin evlerini yaşatalım"

_assets/fotograflar

Şoför esnafı da destek istiyor

_assets/fotograflar

Toparlanma beklentisi 2021'de

_assets/fotograflar

Yenişehir'den Barış Parkuru'na destek

_assets/fotograflar

Engellilere istihdam sağlanıyor

_assets/fotograflar

Kadınlardan virüse karşı teknolojik hamle

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Değerlerimize sahip çıkılıyor"

_assets/fotograflar

Aratos, günışığına çıkmak için bekliyor

close Sabri Tekli, MTOSB'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi...
Sabri Tekli, MTOSB'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi...
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: