rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.065 (4.100)

Toplam Ziyaret: 15.967.687 (14.738.780)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
12 Ağustos 2019
Sayı : 819,820
Bu kayıt toplam
2.479 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MERSİN İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile TMMOB'ye bağlı meslek odaları, Mersin'in öncelikli sorunlarında ortak söylem geliştirerek, birlikte hareket edecek. Oda başkanları, kente yatırım gelebilmesi için 'Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı'nın hazırlanması gerektiği konusunda fikir birliğine vardı.

Mersin için bir araya geldiler
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Mersin'de bulunan meslek odaların başkanları, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan'ın ev sahipliğinde bir araya geldi.

Kentin öncelikli sorunlarında ortak söylem geliştirmek ve çözüm noktasında birlikte hareket edebilmek adına toplanan başkanlar, Mersin'in sorunlarının ve taleplerinin öncelikli sıraya alıp, tüm kurum ve kuruluşlarca bu öncelik sırasınca dile getirmesi gerektiğini belirttiler.

"Ortak söylem, kent adına sinerji ve güç oluşturur"

Toplantıda konuşan MTSO Başkanı Kızıltan, Mersin'in öncelikli sorunlarında kent dinamiklerinin olumlu çabalar harcadığını belirterek, meslek odalarının da kentin birlik ve beraberliğine önemli katkılar sunduğunu söyledi.

Kent yatırımlarının önünün açılması için 'Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı'nın hazırlanması gerektiğine işaret eden Kızıltan, bu noktada odaların desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Ortak söylem geliştirmenin kent adına sinerji ve güç oluşturacağını vurgulayan Kızıltan, "Örneğin Çukurova Bölgesel Havalimanı gibi öncelikli gündem maddeleri her kurum tarafından aynı şekilde dile getirilmelidir" dedi.

"TMMOB'la iş dünyasının ayrı olmasına gönlüm razı olmuyor"

Hem makine mühendisi olduğunu hem de yıllarca TMMOB bünyesinde görev aldığını anlatan Kızıltan, şehrin ekonomisinde TMMOB üyelerinin de yeri olduğunu kaydederek, "Fabrikaları çalıştıranlar bizleriz. Şehirleri planlayanlar bizleriz. Elektronik mühendisleri sanayinin, ziraat mühendisleri ise tarımın temel unsurlarından. Hayatın her alanında TMMOB üyeleri var. Bu anlamda TMMOB'la iş dünyasının ayrı olmasına gönlüm razı olmuyor" diye konuştu.

Kentte iyi niyetle herkesin bir şeyler yapmaya çalışırken birlikte hareket etmemesinden yakınan Kızıltan, bu noktada iş dünyası olarak tüm dinamikleri birleştirerek Mersin lobisini oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Halihazırdaki STK'lar arası diyalogları canlandırmaya çalıştıklarını kaydeden Kızıltan, "Bugünü tarihi bir gün olarak nitelendiriyorum. MTSO tarihinde TMMOB bünyesindeki odalarla bu denli katılımlı iletişim kurmamıştık.

Biz burada siyaset yapmıyoruz. Bunu, göreve geldiğimizde de söyledik. Mersin için sürekli bir şey yapılmak isteniyor. Kurumlar arası koordinasyonu hep birlikte sağlamalıyız" ifadelerini kullandı.

Bir yandan Mersin için çabaladıklarını bir yandan da Çukurova Bölgesinde birlik oluşturmaya çalıştıklarını aktaran Kızıltan, Çukurova'nın olanaklarının Marmara'nın olanaklarından fazla olduğunu dile getirdi.

Çukurova Bölgesel Kalkınma Planını bunun için son dönemlerde sürekli gündeme getirdiklerini belirten Kızıltan, "Önümüzde kat edecek çok yolumuz var. Bu nedenle sizler de kendi odalarınız ve çevre illerdeki şubeleriyle temasa geçin, diyalogunuzu arttırın. Bölgemiz açısından bu son derece önemlidir" dedi.

Toplantıda söz alan meslek odalarının başkanları ise katılımcı ve güçlü bir Mersin lobisi oluşturulması, yaşam ve hafıza alanlarının korunması, devlet yatırımlarının devam etmesi ve tamamlanmasında gereken desteğin verilmesi, kamu kurumlarının alımlarda Mersinli ve yerli üretimi tercih etmesi, ulaşım sorunu ve yerel sermayenin oluşması için tüm bileşenlerin çaba harcaması gerektiğine dikkat çektiler.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Vali Su, robotları inceledi

_assets/fotograflar

AB Kod Haftası'nda, kodlama etkinliği

_assets/fotograflar

Kent yönetimi, çarşı için el ele verdi

_assets/fotograflar

Üreten kadınlar bir araya geliyor

_assets/fotograflar

'Mahir Eller Projesi' bilgilendirmesi yapıldı

_assets/fotograflar

Eski yağ fabrikası müze olacak

_assets/fotograflar

MTSO Sanat Galerisi sezonu açtı

_assets/fotograflar

İl Müftüsü Kondi, din görevlileriyle bir araya geldi

_assets/fotograflar

'Patifest' sona erdi

_assets/fotograflar

"Sisteme Karşı" Edebiyat Dünyası'nda yerini aldı

close Mersin için bir araya geldiler
Mersin için bir araya geldiler
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: