rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.191 (990)

Toplam Ziyaret: 18.794.332 (17.068.495)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
16 Eylül 2019
Sayı : 824
Bu kayıt toplam
2.528 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

SERVİSLERLE İLGİLİ VELİLERE UYARI!

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin başlaması ile birlikte çocukların güvenli ulaşımı noktasında hassasiyetini sürdürüyor.

Servislerle ilgili velilere uyarı!
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Mersin genelinde bulunan 2397 adet S plakalı servis aracının ve şoförlerinin incelemelerini tamamlarken, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri ise denetimlerini aralıksız sürdürüyor.

Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, öğrenci servis araçlarında dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili uyarılarda bulunarak velilere seslendi. Çocuklara "Bugün okulda neler yaptın?" sorusunun "Bugün serviste neler oldu?" şeklinde de sorulmasını isteyen Topçuoğlu, en doğru haberin çocuklardan alınabileceğini belirtti.

Velilere öğrenci servisleriyle ilgili uyarılarda bulunarak, çocuklarından zaman zaman servisle ilgili bilgi almalarını isteyen Topçuoğlu, "Şoförle, aracın nasıl kullanıldığıyla, dikkatli olunup olmadığıyla, görevli personelin kendilerine davranışının nasıl olduğuyla ilgili velilerimiz yavrularımıza sorular sorabilirler. Çocuktan bu haberleri alabilirler" dedi.

"Herhangi bir olumsuzlukta bize bildirin"

Servis araçlarındaki olumsuzlukların çocukları psikolojik ve davranışsal yönden olumsuz etkilemesinin önüne geçilmesindeki en doğru tespitin haberi çocuktan almak olduğunu ifade eden Topçuoğlu, "Hızlı gitme, yüksek sesli müzik, klima açmama gibi seyir halindeki sorunları yavrularımızdan öğrenen velilerimiz derhal 444 21 53 No'lu çağrı merkezimize durumu bildirebilirler.

Biz de derhal müdahale edeceğiz. Trafik Zabıtamız derhal konuya kanalize olacaktır. O servisle ilgili gerekli işlemi yapmak üzere elindeki işi bırakıp direkt bu konuya yönelecektir" dedi.

2 bin 397 servis aracı bulunuyor

Topçuoğlu, çocukların güvenli bir şekilde evden okula, okuldan eve gidip gelmeleri konusunda ekiplerin aralıksız çalıştığını belirterek, "Sayın Başkanımız Vahap Seçer'in, çocuklarımızın okullara güvenli bir şekilde gidip gelmesiyle ilgili bizlere çok yoğun telkinleri oldu.

Biz de Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve Zabıta Dairesi Başkanlığı olarak okullar başlamadan gerekli tedbirlerimizi aldık" dedi.

Topçuoğlu, Mersin'de Büyükşehir Belediyesi tarafından aldığı yetkiyle güzergah belgesi bulunan 2397 araç olduğunu söyledi.

Veliler şoförlerin yeterlilik belgesini kontrol etmeli

Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası arasında yapılan bir protokolle şoförlere yeterlilik belgesi verildiğini vurgulayan Topçuoğlu, belgenin yapılan eğitimi başarıyla tamamlayan, adli sicil yönünden sakıncası bulunmayan, aracıyla ilgili bir sıkıntısı olmayan ve kriterlere uyan şoförlere verildiğini söyledi.

Topçuoğlu, "Yeterlilik belgesi S plakalı servis araçlarının içerisinde görülebilir bir yerde bulunmak zorunda. Bunu tüm vatandaşlarımızın kontrol etme yetkisi var" dedi.

Kaçak servisleri kayıtlı servislerden "S plaka" ayırıyor

Mersin'de aktif çalışan öğrenci servis araçlarının "33 S 3333" örneğindeki gibi bir S plakasına sahip olması gerektiğini belirten Topçuoğlu, kaçak servisleri kayıtlı servislerden ayıran en önemli etkenin S plaka olduğunun altını çizdi. Ayrıca, vatandaşlara servis araçlarıyla ilgili bilgiler veren Topçuoğlu, şunları söyledi:

"Araçlarda olmazsa olmazlarımız arasında, araçların yeterlilik düzeyinde 10 yaşından küçük olması bulunuyor. Araçlar bakımlı ve aktif güvenlik kamera sistemine sahip olmalı. Camları siyah olmamalı, aracın içi dışarıdan görünebilmeli."

Çocukların güvenli ulaşımı için araç yolcu kapasitesi ve sağlıklı ulaşım konusunda kriterler olduğuna da vurgu yapan Topçuoğlu, "Araçlar 17'den fazla yolcu öğrenci almamalı. Klima, motor düzeni, bakım ve temizlikle ilgili Makine Mühendisleri Odası ve Büyükşehir Belediyemizce verilen uygunluk belgesi bulunmalı" dedi.

Vatandaşlar karşılaştıkları sorunları bildirebilirler

Öğrenci servis aracı sürücülerinin birçok aşamadan geçirilerek işe haiz olduklarına dair kararın verildiğini belirten Topçuoğlu, güzergah belgesinin de bu noktada önemine değindi.

Şoförlere verilen belgelerin vatandaşlar tarafından incelenmesi gerektiğini ifade eden Topçuoğlu, "Şoförlerle ilgili tarafımızdan yapılan değerlendirmede bu işi yapmaya haiz olduğu, ehliyet, psikoteknik eğitimleri, kendisinin geçmişteki sabıka kayıtları inceleniyor. Eğer güzergah belgesini almaya yetkiliyse bu takdirde kendisine güzergah belgesi ve aracına da S plaka takmayla ilgili belgeyi verip, her ikisi de örtüştükten sonra bu işi yapmaya haiz olduğuna karar veriyoruz" dedi.

Ayrıca vatandaşlardan tespit ettikleri olumsuzlukları bildirmelerini isteyen Topçuoğlu, "Güzergah belgesi, yetki belgesi yok ise ve S plaka taşımıyorsa derhal Büyükşehir Belediyemiz'in çağrı hattını veya Emniyet'in 155 hattını arayarak ihbarda bulunmalılar. Ekipler gerekli müdahaleleri hızlıca gerçekleştirecekler" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kızıltan, "5 gençten 1'i işsiz"

_assets/fotograflar

Virüs gölgesinde Ahilik kutlaması

_assets/fotograflar

Islah çalışmaları başlıyor

_assets/fotograflar

Özdemir, 'İhracatta yüzde 32 artış var'

_assets/fotograflar

MESİAD Başkanı Engin'den Kent Konseyleri'ne çağrı...

_assets/fotograflar

Müzik Festivali ertelendi

_assets/fotograflar

Covid-19 Çağrı Merkezi kuruldu

_assets/fotograflar

Özyiğit, eğitim için sokağa çıktı

_assets/fotograflar

Toroslar'da sanat sokakta

_assets/fotograflar

Mezitli harekete geçti

close Servislerle ilgili velilere uyarı!
Servislerle ilgili velilere uyarı!
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: