rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.633 (5.260)

Toplam Ziyaret: 22.066.384 (20.135.682)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
16 Eylül 2019
Sayı : 824
Bu kayıt toplam
3.538 kez okundu.
fb sharer

ZORAKİ EVLİLİKLERE SIFIR TOLERANS PROJESİ START ALDI

Kanada Ankara Büyükelçiliği Kanada Yerel Girişimler Fonu'nun (CFLI) katkılarıyla Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Suç ve Şiddetle Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASUMA) tarafında İMDAT Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği'nin işbirliği ile yürütülen Zoraki Evliliklere Sıfır Tolerans" projesinin ilk eğitimi 12-13 Eylül 2019 tarihinde Mersin'de yapıldı.

Zoraki Evliliklere Sıfır Tolerans Projesi start aldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Zoraki Evliliklere Sifir Tolerans Projesi Koordintörü ve ASUMA direktörü Prof. Dr. Oğuz Polat yaptığı açılış konuşmasında Zoraki evliliklerin, günlük yaşamda var olan ama yok saydığımız kavramlardan birisi, belki de birincisi olduğunu belirterek, " Aslında ilk duyduğumuzda iki birbirine zıt kavramın bir araya geldiği bir durumdan bahsediyoruz. Evlilik, yaşamın önemli aşamalarından birisi. İnsanlar birbirleriyle bir yaşam boyu birlikte olmaya karar verip bunu resmileştiriyorlar ve toplumun en küçük birimi olan aile ortaya çıkıyor. Çocuklar doğuyor ve kuşaklar devam ediyor. Bu resimden de anlaşılacağı üzere insanların en önemli kararlarından birisi ve bu karar üzerine bir hayat inşa ediliyor. Nikah memurunun söylediği gibi "iyi günde, kötü günde" birlikte bir hayat geçiriliyor

Böylesine önemli ve hayata damga vuran bir eylemin zoraki yani sözlük anlamıyla istemediği halde zor, güç ve tehdit ederek gerçekleştirilmesi mümkün müdür? Teorik olarak bu sorunun cevabının hayır olması gerekmektedir. Ama hayatın içine baktığımızda bunun gerçekleştiğini görürüz. Bu kadarla da kalmaz. Bu zoraki evliliklerin birçok şekilde gerçekleştiğini görürüz. Dahası da var. Zoraki evliliklerin sayısı o kadar çok ve fazladır ki özellikle belli bölgelerimizde büyük oranda rakamlara yansımamasına karşın bu sayı bizi şaşırtacak kadar çoktur.

Zoraki evliliklerin en dramatik ve önlenmesi için çok acil olarak üzerine gidilmesi gereken konusu da çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarıdır. Çocuk kimdir sorusunun cevabı çok açıktır. Çocuk Hakları Sözleşmesinin ilk maddesi 0-18 yaş arasındaki herkes çocuktur demektedir. Biz biliyoruz ki Türkiye gibi bu sözleşmeye imza atmış tüm ülkeler çocukların her şeyinden sorumludurlar ve yaşaması, geliştirilmeleri, katılımları ve en önemlisi de korunmaları çocukların yüksek yararı için çok önemlidir.

Sistemlerin olması gerektiği gibi çalışmadığı ve yeterince etkin olmadığı yerlerde kahramanlara ihtiyaç doğar. Çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları başta olmak üzere zoraki evliliklerin hepsinin önlenmesi, bunu yaşamış, yaşamak zorunda kalan ve kalacak olanların kurtarılmasında tüm topluma iş düşmektedir. Ama bu iş en çok da bu konuda çalışan sağlık, eğitim, sosyal hizmetler ve sahadaki tüm çalışanlara düşmektedir. Çocuğu ilk görenler ve onlarla sürekli iletişimde olanlar olarak sizlerin bu konuda yaptığınız her hareketin büyük önemi ve değeri var.

Bu projede sizlerle birlikte bu konuda neler yapacağımız tartışarak daha iyiyi yapmak için uğraşacağız. Bu kitapçık da bu projenin kılavuz kitapçığı olarak işlevini sürdürecektir."dedi

Çalıştayda daha sonra Zoraki Evliliklere Sifir Tolerans Projesi Koordintörü ve ASUMA direktörü Prof. Dr. Oğuz Polat tüm boyutuyla zoraki evlilikler konusunda bir sunum yaparken, Zoraki Evliliklerin hukuksal boyutu ve öneriler konusunda Av. Zeynep Reva, Zoraki Evliliklerin bölge üzerinde mevcut durumu konusunda Prof.Dr. Hakan Kar ve Zoraki evliliklere medikolegal yaklaşım konusunda Prof.Dr.Halis Dokgöz de birer sunum gerçekleştirdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Muhsin Bayar,"Umudumuz bitmedi"

_assets/fotograflar

Muhsin Bayar,"Umudumuz bitmedi"

_assets/fotograflar

Bu parkta Çocuk Hakkı var

_assets/fotograflar

MTSO İş Sağlığı konferansı düzenledi

_assets/fotograflar

Gültak, Kazanlı'yı ziyaret ett

_assets/fotograflar

'Kent vandallarından bıktık'

_assets/fotograflar

Akdeniz'den Çocuk Hakları etkinliği

_assets/fotograflar

Yol arkadaşı 'What To Mersin'

_assets/fotograflar

CNR Kitap Fuarı kapılarını açtı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, esnafı ziyaret etti

close Zoraki Evliliklere Sıfır Tolerans Projesi start aldı
Zoraki Evliliklere Sıfır Tolerans Projesi start aldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: