rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 459 (455)

Toplam Ziyaret: 19.484.707 (17.685.168)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
21 Ekim 2019
Sayı : 829
Bu kayıt toplam
2.522 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

TURNUVA MERSİN'E YAKIŞTI...

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ana sponsorluğunda, Technokids Mersin ve JR Roboticsiş birliğinde gerçekleştirilen FRC Mersin OffSeason 2019 Liseler Arası Robotik Turnuvası sona erdi.

Turnuva Mersin'e yakıştı...
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Servet Tazegül Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Toroslar Belediye Başkanı Afşın Atsız Yılmaz, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Fikret Yüksel Vakfı Başkanı Suzan Buschard, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, MTOSB Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Haddat, MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz katılım gösterdi.

3'üncü kez düzenlendi

Etkinliğin açılışında konuşan MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, dünya genelinde 30 yıldır düzenlenen ve Fikret Yüksel Vakfı katkılarıyla birlikte Türkiye'de 3'üncü kez düzenlenen etkinliğin Mersin'de yapılmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Mersin'de ilk kez düzenlen yarışmaya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Tekli, bilim ve teknolojiye değer vererek yarışmaya katılım gösteren tüm gençlere teşekkür etti.

'Heyecan verici bir yarışma'

Birincisi düzenlenen FRC Mersin OffSeason Yarışları'nın ikincisine de ev sahipliği yapmak için çalışmalar yürüttüklerini aktaran Tekli, "Bu turnuva Mersin'e yakıştı. Mersin'de yapılan etkinliklerin arasına bir yenisi daha eklendi. İnşallah yarışmanın ikincisi de Mersin'de yapılacak" dedi.

Bilim ve teknolojinin yankılandığı rekabet ve aynı zamanda işbirliğinin üst düzeyde olduğu heyecan verici bir yarışma temenni ettiğini dile getiren MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, tüm yarışmacılara başarılar diledi.

Mandal, "Üreten ülkeler başarılı olacak"

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise teknolojiyi kullanan değil, teknolojiyi geliştiren, teknolojiyi üreten ülkelerin başarılı olabileceğinin altını çizdi.

Gençlerin teknoloji ile iç içe olmasının sadece teknolojiyi kullanma noktasında değil, teknolojiyi geliştirme ve üretme noktasında da oldukça önemli olduğunun altını çizen Mandal, şöyle konuştu:

Teknoloji tabanlı bilgi üretimi

"Bu nedenle yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi ve onlara öncülük eden okullarımızı tek tek kutluyorum. Tüm ülkelerde temel ihtiyaç, teknoloji tabanlı bilgi üretimidir. Ülke olarak teknolojik tasarım ve programlama konusundaki 2022 yılı hedefimizi siz şimdiden yaptınız. Uzayın derinliklerini, robotta sosyal kavramı konuşuyoruz.

Sadece sanayileşmede, ileri üretim süreçlerinde değil hayatın her alanında kullanacağız. Sizin yaptığınız katkı sadece bir yarışma değil, geleceğin teknolojilerinin gelişmesinde anahtar süreç. Geleceğe bakınca ülkemizin hem bölgesel hem de küresel lider olması noktasında yaptığınız katkıların önemli bir boyutu var."

Su, "Teknolojiye ayak uydurmak gerekiyor"

Dünyada teknoloji noktasında her geçen gün yeni gelişmelerin olduğuna değinen Mersin Valisi Ali İhsan Su ise, ülke olarak gelişen teknolojiye ayak uydurulması gerektiği vurgusunu yaptı. Mersin olarak gelişen teknolojiye ve çağa ayak uydurmak için bir dizi çalışmalar yürüttüklerinin bilgisini veren Vali Su, şunları kaydetti:

Ekip çalışmasının önemi...

"Bugün bu çalışmalardan biri ilimizde robotik yarışmalarla gerçekleşiyor. Bu yarışma gerçekten çok önemli. Bir taraftan sizler bu yarışmalar nedeniyle teknolojik gelişmeleri kodlamayı, robotik dünyada meydana gelen ilerlemeleri görme fırsatı buluyorsunuz. Bunları takip etme fırsatı buluyorsunuz.

Diğer taraftan bu yarışmalarda ekip ruhunu, ekip halinde çalışmanın ne getireceğini, nasıl kontrol edilebileceğini, ekip ruhunun nasıl meydana geleceğini, arızaların ekip ruhuyla tamir edilebileceğini görüyor ve gösteriyorsunuz.

Buradaki tecrübeleriniz yarın ülkemizin geleceğine sağlayacağınız katkıları artıracaktır. Bu bakımdan çok önemli bir yarışmayı ilimizde gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki yılda yarışmanın ikincisinin kentimizde düzenlenme sözünü aldık."

42 takım yarıştı

Konuşmaların ardından akademisyenler, teknopark yetkilileri, teknoloji tabanlı özel sektör temsilcilerinden oluşan 44 jüri üyesi yarışmacı ve izleyicilere tanıtılarak, turnuvanın sıralama maçlarına başlandı.

İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Antalya, Çorum, Hatay, Düzce, İzmir ve Mersin'den yarışmaya katılım gösteren 550 öğrenciden oluşan 42 takım final müsabakalarına adını yazdırmak için kıyasıya mücadele etti.

İki gün süren yarışların sonunda, 20 ayrı kategoride takımlara ödülleri verildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Hedef Karanlık Fabrikalar

_assets/fotograflar

Seçer, "İki tane yetmez, 24 tane gelsin"

_assets/fotograflar

Projeni hazırla, ödülü kazan!

_assets/fotograflar

Esnafa vize desteği

_assets/fotograflar

Özdemir'den meyve ve sebze yılı değerlendirmesi

_assets/fotograflar

60 yıllık hayal gerçek oluyor

_assets/fotograflar

Deniz manzaralı nikah salonu

_assets/fotograflar

Mobil RAM ile engeller kalktı

_assets/fotograflar

Gültak, "Üretiyoruz, kazanıyoruz"

_assets/fotograflar

Proje, yeni doğumlarla büyüyor

close Turnuva Mersin'e yakıştı...
Turnuva Mersin'e yakıştı...
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: