rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 6.606 (5.726)

Toplam Ziyaret: 18.766.077 (17.044.843)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
29 Ekim 2019
Sayı : 830
Bu kayıt toplam
2.209 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

DİNÇER, "KADINLAR EŞİT TEMSİL EDİLMİYOR"

26 Ekim Kadınların Muhtar Seçilme Hakkını Elde Edişinin 86. Yıl Dönümü nedeniyle KA.DER tarafından Tenis Kulubünde kadın muhtarlara yönelik bir etkinlik düzenlendi.

Dinçer,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri ile kadın muhtarların katıldığı etkinlikte konuşan KA.DER Danışma Kurulu üyesi İlksen Sorguç Dinçer, Kadınların 26 Ekim 1933 tarihinde TBMM'de yapılan köy kanunu değişikliğiyle muhtar olma ve ihtiyar heyetlerine seçilme hakkını kazandığını hatırlatarak "Kadınların muhtar seçilme hakkını elde edişinin 86.yıl dönümünde Mersin'in kadın muhtarları ile birlikteyiz" dedi. Kadınlara bu hakkı veren Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve minnetle anan Dinçer, Mersin'in ilk muhtarlarının isimlerini anarak teşekkür etti. KA.DER in Mersin'de ilk destek verdiği kadın muhtar adayının 2006 ara seçimlerinde Dumlupınar Mahalle . Muhtarı Gülten Evmez olduğunu anlatan Dinçer, Evmez'in mahallesinde açık ara oyla seçilerek, Mersin'de kadın muhtar sayısını 5'e çıkardığını söyledi.

"Kadınlara sorun çözücü olun dedik"

2014 seçimlerinde Mersin'deki 805 muhtarın sadece 8inin kadın olduğunu, bununda oran olarak yüzde 1 bile olmadığını vurgulayan Dinçer, "KA.DER Genel Merkezi 31 Mart seçimleri öncesi çalışmalarında önceliği kadın muhtar sayısını artırmaya verdi. KA.DER'in Antalya'da düzenlediği, muhtar adayları eğitim kampına Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 100 kadın katıldı. Mersin'den 10 kadın muhtar adayını Antalya eğitimlerine gönderdik. Bu eğitimi daha sonra Mersin' de düzenleyerek gönderemediğimiz kadın muhtar adaylarının eğitim almalarını sağladık.

Kadınlara mahallenizde sorun değil, sorun çözücü olun aday olun, erkek adayların broşürlerini değil, kendiniz için broşür dağıtın, kendiniz için oy isteyin derken, seçmene demokrasi için, eşit temsil için kadınlara oy verin diye seslendik. Aday tanıtım toplantısında ' Muhtar Olmak için Erkek Olmak Şart mı ? 'dedik" şeklinde konuştu.

"Kadın muhtarları artıracağız"

Türkiye genelinde, 2014 yerel seçimlerinde yüzde 1,30 olan kadın muhtar oranının 2019 yerel seçimlerinde yüzde 45,37 artarak, yüzde 2,14'e yükseldiğini belirten Dinçer şöyle devam etti: "Mersin'de mevcut 805 muhtarın sadece 8 i kadınken, yüzde 1 bile temsil edilemezken, 2019 yerel seçimlerinde kadın muhtar sayısı yüzde 168 artarak, kadın muhtar temsil oranı yüzde 2,68'e ulaşmıştır. Böylece, Türkiye kadın muhtar temsil oranı yüzde 2,14 ün üzerine çıkmış bulunuyoruz. Yeter mi? Yetmez. Önümüzdeki seçimlerde de, daha çok çalışarak kadın muhtar sayısını artırmaya devam edeceğiz. Hedef eşit temsil. Buradan, ben de varım diyerek muhtar adayı olan kadınlara, kadın adaylara oy veren seçmenlere,mahalle sakinlerine teşekkür ediyorum. Seçilmeyi başaran kadın muhtarlarımızı kutluyor, iyi birer rol model olan kadın muhtarlarımıza teşekkür ediyor, yeni seçilen kadın muhtarlarımızdan da aynı başarıyı, iyi örnekler olmalarını bekliyor, KA.DER Mersin olarak kadın muhtar sayısındaki artışın haklı gururunu yaşıyoruz. Devletin, vatandaşa dokunan en sıcak eli ve vatandaşa en yakın idari birimimiz olarak önemli bir görevi yerine getiren muhtarlıklarımızda kadın muhtar sayısı artsın, mahallelerimize kadın eli değsin."

Zeka: Arzu ettiğimiz düzeyde değiliz

KA.DER) Mersin Şube Başkanı Aysu Zeka'da böyle günlerin muhtarların sorunları kadar, eşit temsile yönelik farkındalık yaratmak için de bir vesile olduğunu ifade ederek "Son seçimlerde kadın muhtar oranının iki katına çıkmasına katkıda bulunan çalışmalar yaptık. Ancak yine de arzu ettiğimiz düzeyde değiliz. Bundan sonra yapılacak yerel yönetim seçimlerinde kadın muhtar sayısının katlanarak sürmesini umuyoruz" dedi.

1829'dan bu yana var olan muhtarlığın yerel demokrasinin en köklü kurumu olduğunu hatırlatan Zeka, "Bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracılık görevi üstleniyor, diğer yandan demokrasinin temeli olan katılımcılığın sağlanmasında kilit rol oynuyor. Ancak kadınlar, pek çok alanda olduğu gibi muhtarlıkta da eşit temsil edilmiyor. Türkiye'de halen 50 bin 292 muhtar arasında sadece 1071 kadın muhtar bulunuyor. Bu da yüzde 2,14'e denk düşüyor. Yüzde 2.14 yetmez, daha fazla kadın muhtar olması gerekir" diye konuştu.

"Kadın muhtar sayısı 1071'e yükseldi"

Son yerel seçimlerde Türkiye'deki kadın muhtar oranı yarıya yakın oranda arttığını söyleyen Zeka şunları söyledi: "KA.DER'in 'Eşitlik mahallede başlar' sloganıyla yürüttüğü farkındalık ve eğitim kampanyasının da etkisiyle yerel seçim öncesinde 685 olan kadın muhtar sayısı 31 Mart 2019'da 1071'e yükseldi. KA.DER'in ilki Antalya'da düzenlenen muhtar adayları eğitim kampına Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 100 kadın katıldı. Bu eğitim daha sonra Mersin, İstanbul, İzmir, Balıkesir, Aydın, Denizli, Adana ve Muğla'da da yapıldı. Yerel yönetimlerin farklı kademelerine aday olanların da katılabildiği eğitim programı, yerel yönetim mevzuatı ve işleyişi, etkili ve güvenilir kampanya teknikleri, yerel siyaset ve örgütlenme, kişisel gelişim ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konulardan oluştu. İstanbul'da da kadın adaylara sertifikalı eğitimler verildi. Bu eğitimler ve farkındalık kampanyası, kadınların muhtar adaylığına ilgisini önemli ölçüde etkiledi. 2014 yerel seçimlerinde yüzde 1,30 olan kadın muhtar oranı, 31 Mart seçimlerinde yüzde 45,37 artarak, yüzde 2,14'e yükseldi. KA.DER bu eğitimlerin yanı sıra çeşitli illerde billboardlar ve kadın muhtarlar animasyon filmiyle kampanyasını sürdürdü. KA.DER olarak daha fazla kadının muhtar adaylığına ilgisi artıracak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Avrupa Konseyi'nden, İstanbul Sözleşmesi'ne destek açıklaması

_assets/fotograflar

Muhsin Bayar, "Mersin sporuna dinamit konuldu"

_assets/fotograflar

İstisnasız maske takılacak!

_assets/fotograflar

Gültak, "Mersin evlerini yaşatalım"

_assets/fotograflar

Şoför esnafı da destek istiyor

_assets/fotograflar

Toparlanma beklentisi 2021'de

_assets/fotograflar

Yenişehir'den Barış Parkuru'na destek

_assets/fotograflar

Engellilere istihdam sağlanıyor

_assets/fotograflar

Kadınlardan virüse karşı teknolojik hamle

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Değerlerimize sahip çıkılıyor"

close Dinçer, "Kadınlar eşit temsil edilmiyor"
Dinçer, "Kadınlar eşit temsil edilmiyor"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: