rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 6.352 (5.474)

Toplam Ziyaret: 18.765.823 (17.044.591)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
29 Ekim 2019
Sayı : 830
Bu kayıt toplam
2.210 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

DİNÇER, "SORUN KURALSIZLIK"

Bünyesinde kurulu 69 meslek odası ve 65 bin üyesiyle kentin en büyük meslek kuruluşu olan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin Başkanlar Kurulu toplantısı, genel ve yerel idare yöneticileriyle kent esnaf ve sanatkarını buluşturdu. Büyükşehir Kongre Merkezinde gerçekleşen toplantıya TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Milletvekili Hacı Özkan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer katılım gösterdi.

Dinçer,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Konuşmasının devamında Esnaf ve sanatkarların küçük sermayesiyle, alın teriyle emeğiyle üretim yapmaya çalışan bir kesim olduğunu vurgulayan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, " Esnafımız büyük sermayesi olmayınca en küçük olaylarda hemen etkilenen kesim.

Bunun yanında sosyal dokunun ve istihdamın ana kaynağı da esnaf sanatkarlardır. Hiçbir şey yapmazsa kendi çalışır, yanında en az bir kişi çalıştırır. Bugün Mersinizde 60 binin üzerinde, ülke genelinde iki milyon esnaf sanatkar var. Böyle önemli bir kesim olan esnafımızın tabi ki sıkıntıları mevcut" dedi.

Sorun kuralsızlık

Esnaf ve sanatkarların en büyük sorunların başında kuralsızlık geldiğinin altını çizen Başkan Dinçer, "Bu ülkede herkes her işi yapıyor. Hal böyle olunca da karşımıza vahim tablo çıkıyor. 2007-2017 yılları arasında 32 bin esnaf sanatkarımız iş yeri kapatmış.

Bunların çoğunluğu yaptığı işten anlamayan ve bilinçsizce işyeri açmış kesim. Yeni açılan işyerlerinin yüzde 33'ü bir yılını doldurmadan kapanıyor. Yine yüzde 98 i beş yılı dolduramıyor. Bu esnaf sanatkarın planlanması, mesafe şartı getirilmesi konusunda kanuni düzenlemeye ihtiyacımız var"

Zincir marketler dokuyu bozdu

Konuşmasının devamında esnafın en büyük diğer sorunun AVM ler ve zincir marketler olduğunu kaydeden Başkan Dinçer, " AVM'lere ve zincir marketlere mutlaka düzenleme getirilmeli. Bugün Mersin AVM cenneti durumunda. Bunlar yetmiyormuş gibi bunların uzantısı zincir marketler türedi.

Her mahallede her sokağın başında gelişi güzel zincir marketler var. Bunların bir kıstası olmalı. Mahallelerde bakkal, manav, kasap kalmadı. Mahallelerin sosyal dokusu bozuldu. Esnafa talep ettiğimiz mesafe şartı gibi zincir marketlerin de önüne geçilmeli, gelişigüzel ruhsat vermelerin önüne geçilmeli" dedi.

Ruhsatları biz verelim

Ülkemizde esnaf ve sanatkarların ruhsatlarının belediyelerce verildiğini kaydeden Başkan Dinçer, "Bu esnaf bizimse, ruhsatıda biz verelim. Bizler en azından hangi sokakta ne kadar esnaf var, hangi iş kolunda ihtiyaç var, bunları tespit edebiliriz. Ama gelişigüzel işyerleri açılıyor, gelişigüzel ruhsatlar veriliyor. Bunun önüne geçilmeli" diye konuştu.

Esnafa indirim uygulanmalı

Ülke ekonomisine ve istihmadımına büyük katı sunan esnaf ve sanatkarların üzerindeki yüklerin azatılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Dinçer, "Öncelikle enerji, su, doğalgaz ücretlerinde esnafımıza ayrıcalık tanınması lazım. Bu kalemlerdeki ürünleri esnafımıza daha ucuz kullandırılmasının önünün açılması lazım. Üreten, ülkesine katkı sunan, istihdamı sırtlayan esnafın yükünü hafifletmek, ülkenin kalkınmasına katkı sunmaktır" dedi.

Esnaf krediye ulaşamıyor

Esnaf Kefalet Kooperatiflerince Halkbank aracılığıyla kullandırılan kredi faizlerinde indirime gidilmesini ve ödeme sürelerinin 3 aydan 6 aya çıkarılmasını olumlu karşıladıklarını ancak asıl sıkıntının esnafın krediye ulaşamamasından kaynaklandığının altını çizen Başkan Dinçer, "Ülkemizde bir çok krizler yaşandı, bunun sonu artan yüksek faizlerle birlikte esnafımız borcunu ödeyemedi, kırmızı çizgi yedi.

Hal böyle olunca bugün bankalar esnafımıza kredi vermiyor. Defalarca sicil affı çıkarıldı ama maalesef bankalar sicil affını uygulamadı. Bundan kaynaklı olarak esnafımız krediye ulaşmakta büyük zorlukla karşılaşıyor" dedi.

Yıpranma payı getirilmeli

Esnaf ve sanatkarların sosyal güvenlikle ilgili sorunlarına da değinen Başkan Dinçer, "Esnaf sanatkarımız kendi primini kendi cebinden yatıran bir kesim ve 9 bin iş gününden emekliliği hak ediyor. Esnafımızın yanında çalışan kişi ise 7200 günden emekli oluyor. Bu prim gün sayısındaki adaletsizlik giderilmeli. Yine esnafımız ile yanında çalışıpta emekli olan kişilere verilen emekli maaşlarında da adaletsizlik var. Bu farklar giderilmeli.

Bunun yanı sıra 4-a da uygulanan yıpranma payının 4-b de de uygulanmasını istiyoruz. Arabanın altına yatan biziz, çatılarda kaynak yapan biziz, boyama yapan biziz. Asıl yıpranan bizleriz. Bizlere de yıpranma payı getirilmeli" diye konuştu,

Taban fiyat uygulanmalı

Başkan Dinçer, esnaf ve sanatkarlardan yerel yönetimlerce alınan ruhsat harcı, tabela, reklam, çöp vergisi gibi vergilerde tavan değil taban fiyat uygulaması istediklerini kaydederek, "Tam bütçe oluşturulma zamanı. Yerel idarecilerin bütçelerini belirlerken esnaf sanatkarlardan alınan ruhsat harcı, reklam, tabela, çöp vergilerinde tavan değil, taban uygulamasını kabul etmelerini istiyoruz" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Avrupa Konseyi'nden, İstanbul Sözleşmesi'ne destek açıklaması

_assets/fotograflar

Muhsin Bayar, "Mersin sporuna dinamit konuldu"

_assets/fotograflar

İstisnasız maske takılacak!

_assets/fotograflar

Gültak, "Mersin evlerini yaşatalım"

_assets/fotograflar

Şoför esnafı da destek istiyor

_assets/fotograflar

Toparlanma beklentisi 2021'de

_assets/fotograflar

Yenişehir'den Barış Parkuru'na destek

_assets/fotograflar

Engellilere istihdam sağlanıyor

_assets/fotograflar

Kadınlardan virüse karşı teknolojik hamle

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Değerlerimize sahip çıkılıyor"

close Dinçer, "Sorun kuralsızlık"
Dinçer, "Sorun kuralsızlık"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: