rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.440 (3.022)

Toplam Ziyaret: 18.762.911 (17.042.139)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Ocak 2020
Sayı : 841
Bu kayıt toplam
2.647 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ROMANYA'DAKİ İŞ FIRSATLARI ANLATILDI

Romanya pazarının tanıtılması, ülkedeki yatırım fırsatları ve iş ortamı hakkında bilgi verilip karşılıklı iş birliği fırsatlarının değerlendirilmesi adına'Romanya ile İş Yapmak' konulu seminer düzenlendi.

Romanya'daki iş fırsatları anlatıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Seminerde Romanya Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopand?, Ticaret Müşaviri Cornel Diaconita ile Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticisi Razvan Parvulescu, MTSO Üyelerine Romanya'yı anlattı.

Türk İş Adamları (TİAD) Derneği Başkanı Güven Güngör ile Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ise Romanya'da faaliyet gösteren Türk işadamları olarak deneyimlerini paylaştı. Türkleri bu ülkede hangi fırsatların beklediğine dair ipuçları verdi.

Seminerin açılışında konuşan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Romanya'nın Türklere ayrı bir sempatisi bulunduğunu dile getirerek, "Romanya bu bağlamda Türk iş insanı için Avrupa'da en rahat iletişim kurup iş yapılabilecek ülke" değerlendirmesini yaptı.

Türklerin diğer gelişmiş batılı ülkeler gibi Romanya'ya sadece bir şeyleri almak, para kazanmak için gitmeyeceğini, karşılıklı iş geliştirme fırsatı sunacağını belirten Kızıltan, "Türkiye'nin mantalitesi farklı. Bizler de vereceğiz ki siz de biz de kazanalım ve ticaretimiz sürekli olsun. Biz bu mantıkla yaklaşıyoruz" diye konuştu.

Büyükelçi Gabriel Şopand? ise iki ülke ticaretinin 6,5 milyar Euro'yu aştığını dile getirdi. Kültürel, sosyal ve eğitim alanında çok iyi programları bulunduğunu kaydeden Şopand?, turizmde de iyi bir performans yakalandığını, her yıl 500 binden fazla Romen'in Türkiye'yi ziyaret ettiğini söyledi.

Güven: "Romanya yatırım için en uygun AB ülkesi"

TİAD Başkanı Güven Güngör ise yatırım olanakları hakkında bilgi verdi. Romanya'da yabancı yatırımcıya karşı hiçbir önyargı bulunmadığını dile getiren Güngör, Türkleri ise kendilerine daha yakın hissettiklerini anlattı.

Girdi maliyetlerinin tamamının düşük olduğunu, uygun vergi olanakları sunulduğunu, arazi fiyatlarının çok düşük olduğunu belirten Güven, gerek istikrarlı ekonomisi, gerek huzurlu iş ortamı ve sağladığı güvenle Romanya'yı Avrupa'da yatırım yapılabilecek en uygun ülke olarak nitelendirdi. Yalnızca işgücü sıkıntısı bulunduğunu dile getiren Güven, "Hukuksal anlamda hiçbir sorun yaşamazsınız. Yüzde 100 Türk sermayeli şirket kurabilirsiniz" dedi.

Metal ve metal ürünleri, tarım ürünleri, bitkisel yağlar gibi alanlarda karşılıklı ticaret yürütüldüğünü kaydeden Güven, "Romanya'nın ekilebilir alanı genişlik bakımından Avrupa'da ikinci sırada. Tarımsal alanda ciddi bir potansiyel var ve kullanılmayan bir potansiyel. Tarımda ciddi olanaklar sunuyor" ifadelerini kullandı.

Yıkar: "Devlet desteklerinden yararlanılabilir"

TİAD Genel Sekreteri Barbaros Yıkar ise devlet destekleri hakkında bilgi verdi. Minimum 1 milyon Euoru'luk yatırımların desteklendiğini kaydeden Yatır şunları söyledi: "Yeni binaların inşaatı, mevcut binalar için kiralama maliyeti, teknik tesisatlar ve araçlara yönelik sermaye harcamaları ile fikri mülkiyetin kazanılması destekleniyor.

Aynı zamanda sanayi ve teknoloji bölgesinde üretim yerleri veya ofisler kuran yatırımcılar için arazi, bina ve kentsel planlama vergi muafiyeti, yeni binaların inşaatına yönelik yardımlar, konum değiştirmek için tahsil edilen vergilere yönelik muafiyetlerle de değişik destekler sağlanıyor."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Muhsin Bayar, "Mersin sporuna dinamit konuldu"

_assets/fotograflar

İstisnasız maske takılacak!

_assets/fotograflar

Gültak, "Mersin evlerini yaşatalım"

_assets/fotograflar

Şoför esnafı da destek istiyor

_assets/fotograflar

Toparlanma beklentisi 2021'de

_assets/fotograflar

Yenişehir'den Barış Parkuru'na destek

_assets/fotograflar

Engellilere istihdam sağlanıyor

_assets/fotograflar

Kadınlardan virüse karşı teknolojik hamle

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Değerlerimize sahip çıkılıyor"

_assets/fotograflar

Aratos, günışığına çıkmak için bekliyor

close Romanya'daki iş fırsatları anlatıldı
Romanya'daki iş fırsatları anlatıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: