rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.729 (1.612)

Toplam Ziyaret: 19.150.969 (17.384.035)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Ekim 2020
Sayı : 866
Bu kayıt toplam
222 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ENGİN, "PLANLAR BÜTÜN OLARAK ONAYLANMALI"

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, kent planlarının zaman kaybedilmeden bütüncül olarak yapılması için çağrıda bulundu. Kentimizde yatırım ve istihdamın artırılması için planların onaylanmasının önemine değinen Başkan Engin, "Mersin'in planlar için kaybedecek zamanı yok" dedi.

Engin,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

"Kentlerin anayasaları kent planlarıdır" diyen Engin, "Kentlerin doğru akslarda, doğru yatırımlarla büyümesi ve kentsel yaşam kalitesi yüksek metropollerin oluşturulması kent planlarının sonucudur. Planların zaman kaybına neden olmadan kentin önünü açması önemlidir.

Mersin 1/100000 Ölçekli Çevre Düzeni Planlarını 20 yılı aşkın süre bekledi ancak, şimdi de 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planlarını bekliyoruz. Planların bütüncül şekilde yapılması, birçok yatırımı planlardan dolayı bekleyen kentimizin yararına olacaktır. 1/100000'lik planları onaylayan makamlar, kısıtlar koymadan 1/5000'lik planları bütüncül olarak onaylamalıdır.

Net görüşlerini açıklamayan Tarım ve Orman Bakanlığı, ivedilikle planların önündeki engelleri kaldırmalıdır. Tarım, turizm, sanayi ve lojistik gibi alanlarda iddialı olan Mersin'de birçok yatırım imar planları nedeni ile yapılamamaktır. Planlamalarda sanayi, turizm, lojistik, liman, serbest bölge ve organize sanayi bölgelerine (Tarım, hayvancılık, Endüstriyel) önem verilmesini, kentimizin 40-50 yıllık geleceğinin planlanmasını öneriyoruz." ifadelerini kullandı.

Mesafe gözetilmeli

Sanayi ve yerleşim alanları arasında olması gereken mesafelerin gözetilmesinin hem insan sağlığı hem de sanayi alanlarının genişleme alanlarına sahip olması açısından önemine değinen Başkan Engin, "Otoban-Serbest Bölge bağlantı yolunun doğusundan Tarsus istikametinde kalan kısımda sanayi yatırımları, depolama ve lojistik alanları yoğundur. Bu alanlar, endüstriyel ve lojistik depolama alanları olarak belirlenmelidir.

Sanayi alanlarının imar planlarında işaretlenmesi ve bu yerlerin üretim yapacaklara tahsis edilmesi, yatırım oranlarımızı arttıracaktır. Plarnlar,ilerleyen yıllarda sorunlara mahal vermeyecek şekilde yapılmalı, sanayicilerimiz ile birlikte her kesimin görüşleri alınmalıdır. Planlarda sanayi ve yerleşim alanları arasındaki mesafe gözetilmelidir" dedi.

Yatırımlar başlayacaktır

Kent planlarının hayata geçirilmesi ile Mersin'in yatırımlar için daha cazip hale geleceğini kaydeden Başkan Engin şu ifadeleri kullandı:

Günümüzde bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizm birçok ülkenin başlıca gelir kaynağı olmuştur. Turizm potansiyeli yüksek ilimizde turizm alanları, 1/5000'lik kent planlarında işaretlenmeli ve genişleme alanları planlanmalıdır. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan Karboğazı Turizm Bölgesi, eşsiz doğası ve kayak imkanları ile kış turizminin yapılması açısından önemlidir. Bu bölgenin altyapısının tamamlanması ile turizm yatırımcıları yatırım hamleleri başlatacaktır.

Kar yağışı bakımında fakir sayılan bölgemizin aksine burada metrelerce biriken karlar, haziran ayına kadar yerde kalmaktadır. Karlı gün sayısı bakımından zengin olan bu bölgemize yapılacak tesisler sayesinde Mersinliler kayak için başka illere gitmekten kurtulacağı gibi; aynı zamanda çevre illerden de kentimize turistler gelecektir.

Kent planlarının onaylanması ile burada yatırımlar başlayacaktır. 1/5 binlik planlar, Turizm Bakanlığınca bir an önce onaylanıp kamunun hizmetine sunulmalıdır."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Scada ile kayıp-kaçak azalacak

_assets/fotograflar

Toroslar 'Sıfır Atık Belgesi' aldı

_assets/fotograflar

Mobil araç devrede

_assets/fotograflar

Vali Su, Tarsus projelerini denetledi

_assets/fotograflar

Salgın kontrolden çıktı

_assets/fotograflar

'Süt Senin Gurur Mersin'in' projesi büyüyor

_assets/fotograflar

MIP, Türkiye rekoru kırdı

_assets/fotograflar

Farkındalık oluşturuluyor

_assets/fotograflar

Esnaf-Belediye işbirliği protokolü

_assets/fotograflar

Gazi Çiftliği, kütüphaneye kavuşuyor

close Engin, "Planlar bütün olarak onaylanmalı"
Engin, "Planlar bütün olarak onaylanmalı"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: