rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.522 (3.289)

Toplam Ziyaret: 20.019.096 (18.169.599)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Mart 2021
Sayı : 884
Bu kayıt toplam
444 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

İLKSEN SORGUÇ DİNÇER; 'KADINLAR DEĞİL FAİLLER SORGULANSIN'

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer, yazılı bir açıklama yaparak cezaevlerinde çıplak arama tartışmalarına katıldı. Dinçer, "Cezaevinde çıplak aramaya maruz bırakılan kadınlar değil, failler sorgulansın" çağrısında bulundu.

İlksen Sorguç Dinçer; 'Kadınlar değil failler sorgulansın'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in "Suç duyurusu olaydan hemen sonra olur, bir kadını çıplak arayacaksın, bu kadın buna eğer maruz kalıyorsa dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez" sözlerine tepki gösteren Dinçer, cinsel şiddet suçlarında faillerden çok maruz kalanların sorgulandığı ataerkil kültürde, kadınların yargı makamlarında dahi sorgulan olabileceğine dair çekincelerle neden konuşmadığının, şikayetçi olmadığının çok iyi bilindiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Pek çok kadın kimi zaman korkarak, kimi zaman mahalle baskısı veya ataerkil kültürden çekinerek, kimi zaman hiç kimseye güvenmeyerek susar. Bundandır ki şiddete uğrayan kadınlar olarak kendi güvenli alanlarımızı oluşturmak için, kadın örgütlerini kuranlar da bizleriz.

2015'te yapılan bir araştırma da göstermiştir ki; kadınların yüzde 86'sı devletten çok kadın örgütlerine güvenmektedir. Kadınların sorunlarına çözüm üretmeyen erkek egemen yapıya karşı, yüzlerce yıllık biriktirdiğimiz kadın deneyimi; kendi sorununu da, çözümünü de en iyi bilendir. Ancak, erkek egemen sistemin taşıyıcısı ve yararlanıcısı yalnızca erkekler değil aynı zamanda kadınlardır. Bu anlamda hem bir kadın, hem bir milletvekili, hem de bir hukukçu olarak tüm bunları çok iyi bilmesi gereken Av.Özlem Zengin'in cezaevlerinde çıplak aramaya maruz bırakıldıkları için şikayetçi olan kadınlara ilişkin sarf ettiği sözleri kabul edilemez. Suça maruz kalan kadınların yanında yer alması gerekirken, kadınların kişilik haklarını, itibarlarını ve onurlarını zedeleyici bir yaklaşımda bulunması, daha soruşturma aşamasında olan bir konuda yargıda bulunması ne hukuka uygundur, ne de etik değerlere.

Kendisinin bu yaklaşımı ne denli kabul edilemez ise, erkek siyasetçilere karşı gösterilmeyen cinsiyetçi ve cinsel şiddet tehdidi içeren tepkilerin kadın siyasetçi olarak kendisine yönetilmesini de bir o kadar kabul edilemez buluyoruz. İster kadınlardan ister erkeklerden gelsin, kadınların insan haklarının ihlaline yönelik her türlü davranışı kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close İlksen Sorguç Dinçer; 'Kadınlar değil failler sorgulansın'
İlksen Sorguç Dinçer; 'Kadınlar değil failler sorgulansın'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: