rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.385 (5.016)

Toplam Ziyaret: 22.066.136 (20.135.438)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
18 Ekim 2021
Sayı : 914
Bu kayıt toplam
312 kez okundu.
fb sharer

TALEP YİNE REDDEDİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı 1. Birleşim Toplantısı'nda 265 milyon liralık borçlanma talebinin nedenlerini bir kez daha Meclis üyeleriyle paylaştı. Göreve geldikleri günden bu yana sosyal hizmetlerden eğitime, ulaşımdan yol yapımına, tarımdan sağlığa kadar Mersin'in 13 ilçesinde eşit ve adil bir biçimde sürdürülen hizmetleri kamuoyuyla paylaşan Başkan Seçer'in borçlanma talebi bir kez daha Cumhur İttifakı'na mensup Meclis üyeleri tarafından reddedildi.

Talep yine reddedildi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Başkan Seçer, neden borçlanma istediğini tek tek anlattı

Başkan Seçer, geçtiğimiz aylarda reddedilen borçlanma yetkisinin verilmesi konusunu bir kez daha Meclis'e getirme ihtiyacı duyduklarını belirterek, 2021 yılı bütçe denkliği için konulan borçlanma kalemi tutarı olan miktarın bankadan ya da finans kurumlarından alınabilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı'na Meclis kararıyla yetki verilmesi gerektiğini vurguladı.

2021 yılı Mersin Büyükşehir Belediyesi bütçesinin 2 milyar 695 milyon lira, toplam gelir bütçesinin ise 2 milyar 485 milyon lira olduğunu kaydeden Başkan Seçer, "210 milyon liralık bir açık konusu. Muhasebe tekniği kaynaklı bizim 265 milyon lira talebimiz. Yoksa bizim zaten bundan kullanacağımız 193 milyon lira, Meclis yetkisinden kullanabiliyoruz. Yani bu 210 milyon liralık açığın 193 milyon liralık kısmı bu alacağım borçlanmadan, 265 milyon lira eğer borçlanma yetkisi alırsam, Bakanlık iznine tabi olmadan bu parayı kullanabileceğim" diye konuştu.

Metro için Meclis'ten 900 milyon lira borçlanma yetkisini aldığını da sözlerine ekleyen Seçer, "Ama ben şu anda borçlanamam. Neden? Bakanlık iznine tabi. Şu anda Hazine Bakanlığı'ndan onay bekliyoruz. Buradaki Meclis'in bana vereceği borçlanma kalemi tamamen bütçemle ilgili" ifadelerine yer verdi.

"Biz parayı son derece hesaplı harcıyoruz"

87 günde yaptıkları Sevgi Katlı Kavşağı'nı 42 milyon liraya mal ettiklerini kaydeden Başkan Seçer, göreve geldikten sonra yapımını tamamladıkları Anıt Katlı Kavşağı'nın bütçesinin ise 67 milyon lira olduğunu vurguladı.

"3. Çevreyolu muazzam geniş bir yol haline gelecek"

4 bin 150 metre yol yenileme ve 1550 metre yol açma çalışmasının ardından 4. Çevreyolu'nu 27 Eylül'de açtıklarını belirten Başkan Seçer, bu yolun 4 şerit gidiş-4 şerit gelişe sahip olduğunu vurgulayarak, "Mersin'in bugüne kadar yapılmış en geniş caddesini konuşuyoruz ve bisiklet yollarına sahip. Aynı şekilde 3. Çevreyolu da yapım çalışmalarını başlatıyoruz. Muazzam geniş bir yol haline gelecek" dedi.

"Empati yapmanızı istiyorum"

Erdemli'de Lamos Köprüsü'ne 12 milyon lira, Evci Sarı İbrahimli Köprüsü'ne 1 milyon 500 bin lira ve yine Erdemli'deki Mergin Köprüsü'ne 2 milyon 750 bin lira harcandığını söyleyen Başkan Seçer, yol yapımında ise bugüne kadar 786 bin ton sıcak asfalt kullanıldığını belirtti. Sıcak asfalt kullanımının yıl sonuna kadar 880 bin tona yükseleceğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, kullanılan sıcak asfaltın 38 bin tonunun da Büyükşehir Belediyesi'ne ait olmayan yol ağlarında kullanıldığı bilgisini paylaştı.

"Tasarruflu bir toplu taşıma filosuna kavuşmuş olacağız"

150 milyon 977 bin liraya toplam 87 yeni CNG'li otobüs aldıklarını anımsatan Başkan Seçer, bunun 73'ünün teslim alındığını ve bu ay sonu itibariyle iş artışından kaynaklı 14 yeni aracı daha teslim alıp hizmete sunacaklarını kaydetti.

Geçtiğimiz hafta yapılan dizel yakıtlı otobüs alımı ihalesi hakkında da konuşan Başkan Seçer, bu ihalenin 86 milyon 161 bin 712 liraya mal olacağını ve araçların 9 metrelik solo araçlardan oluşacağını aktardı.

"Metronun temelini hep beraber 3 Ocak'ta atacağız"

IBRD'den bulunan 7 milyonu hibeli kredi ile 100 yeni CNG'li otobüs alarak araç filosunu genişleteceklerini söyleyen Başkan Seçer, otobüs alımının 15 Kasım'da ön yeterlilik, 31 Aralık'ta da kesin ihalesinin yapılacağını belirtti. Başkan Seçer, geçen yıl 7 milyon 487 liraya mal olan 600 durak yaptıklarını, bu yıl aldıkları yeni hatlarda kullanılacak 500 durağın da montajını bu yıl sonu itibariyle tamamlayacaklarını söyledi.

Mezitli-Gar arasında yapımı süren bisiklet yoluna dair de konuşan Başkan Seçer, devamında Metro projesine de değindi. Seçer, "Metronun inşallah hep beraber 3 Ocak'ta temelini atacağız. Şu anda müteahhitte, yüklenici firmaya yer teslimi yapılıyor. Şantiye çalışmaları yapılıyor. Çok önemli bir ekonomik hacim sağlayacak. Toplamda yaklaşık olarak 3,5 milyar lirayı konuşuyoruz ve bunun 3'te 2'lik kısmı da bu kentte kalacak. 2 binin üzerinde direkt ya da dolaylı insan bu inşaatta çalışacak. Bu insanlar maaş elde edecek. Bu insanların gelmesi, gitmesi, kentte ihtiyacını karşılaması esnafın işini de çok canlandıracak" ifadelerini kullandı.

"9 bin kişiye ücretsiz yemek götürüldü"

2021 yılı Eylül ayı itibariyle toplam 12 bin 595 vatandaşın Halk Kart vasıtasıyla sosyal yardım aldığını ifade eden Başkan Seçer, salgının ilk döneminde günlük 9 bin kişiye ücretsiz yemek götürüldüğünü ve bu yıl da aynı hizmeti sürdürdüklerini anlattı.

Seçer, "Günlük sadece ortalama 1400 ihtiyaç sahibine, kronik rahatsızlığı olan, yaş almış yurttaşlarımıza aşhanemizden evlerine kadar sıcak yemek servisi yapılıyor" dedi. 24 farklı noktada hizmet veren Mahalle Mutfakları'nın sayısını 30'a çıkaracaklarını ifade eden Başkan Seçer, 6 noktada çalışmaların süratle devam ettiğini belirtti.

İtfaiye için yeni araç alımı yapıldı

İtfaiyeye 24 milyon 300 bin liralık araç aldıkları bilgisini veren Başkan Seçer, son yangınlarla birlikte itfaiye teşkilatının öneminin bir kez daha anlaşıldığını söyledi. Toroslar'da yapılacak Ata Eğitim Merkezi'nin ihalesine çıktıklarının bilgisini veren Başkan Seçer, kısa süre içerisinde yer teslimi yapılarak çalışmaları başlatacaklarını ve araç parkını yeni teknolojik model, itfaiye araçlarıyla takviye edeceklerini belirtti.

"Nakdi gerçekleşme oranı % 76"

Büyükşehir Belediyesi olarak geçen yıl programlarına aldıkları 163 projenin 47'sinin tamamlandığını ifade eden Başkan Seçer, "116 adedi devam ediyor. Toplam proje bedeli 1 milyar 507 milyon 493 bin lira. Lütfen gerçekleşmesine dikkat edin. İlk 9 ayda, 1 milyar 149 milyon 93 bin lira, yani harcama kısmının % 76'sını tamamlamışız. Demek ki % 100'ü bulacak. Hatta yol yapım işinde bunun çok üzerine çıkacak. Nakdi gerçekleşme oranı tekrar söylüyorum % 76'dır. Bu çok değerlidir, çok önemlidir, bir disiplindir bu" ifadelerini kullandı.

"Mersin Büyükşehir Belediyesi yatırım dönemine girdi"

Mali disiplini sağladıklarını kalem kalem bütçe tablosundan anlatan Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarının ve piyasaya ödemelerinin arttığını söyledi. Başkan Seçer, bir yandan geçmişten gelen borçları öderken bir yandan da yatırım yapmaya devam ettiklerini belirterek, "Yatırımlar, yollar yapılıyor, köprülü kavşaklar yapılıyor. Yatırım dönemine girdi Mersin Büyükşehir Belediyesi. Tekrar artış gösteriyor.

Burada Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin borçlanması eleştirilmiyor geçmiş döneme ait. Hesapsızca borçlanılması gösteriliyor. Burada yeni dönemde borcumuz azaldı şeklinde bir övünme yapmıyoruz. Bu bir başarı değil. Biz bütün zorluklara rağmen, geçmiş dönemdeki borçları ödüyoruz. Yeni yatırımlar da yapıyoruz. Yeni yatırımlar yaparken koşmak istiyoruz.

Bu konuda bütçede hakkımız olan borçlanma kaleminin yetkisinin Meclis tarafından verilmesini istiyoruz. Bu bize verilmiyor. Burada bir adaleti sağlama gayretimiz var. Bu anlatımlarım, bu gayretim, bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması. Diyorsunuz ki; 'geçmiş döneme ait borçları ödeyin bakalım'. Yeni döneme ait de az önce siz söylediniz.

Grup yolu, grup olmayan yolu, ilçenin yolu, ormanın yolu, arıtma, şu ya da bu. Haklısınız, herkes haklı. Herkes benden hizmet bekliyor. Ama dur bakalım nereye gidiyorsunuz diye siyasi saiklerle ayağıma yapıştığınız noktada 'siz bu Mersin'e haksızlık ediyorsunuz' derim. Projelerimizi anlatıyoruz. Nereye ne ödediğimizi sizlerle paylaşıyoruz" diye konuştu.

"İkinci bir kısım borçlanma talebimiz olacak"

Başkan Seçer, Mersin Metrosu için Meclis tarafından onayı verilen kredinin kullanımı ile ilgili detaylı bilgi vererek, "Biz 3 Ocak'ta Metro'nun temelini atacağız. Yani başladık hemen. Hak edişler gelip para ödeyene kadar zaten biz bunları çözeceğiz ve yıl başından sonra yine metroyla ilgili ikinci bir kısım borçlanma talebimiz olacak" dedi.

Seçer'den Meclis üyelerine: "Biraz cesur olun"

Türkiye'de kredi notu en yüksek iki belediyeden birinin Mersin Büyükşehir Belediyesi olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, "Hiçbir şey tesadüflerle yapılmıyor. Metro konusunda öyle 'memleketi borç altına aldık'. Bunlar Mersin adına koyacağımız vizyonun çok gerisinde kalan laflar. Bizim raylı sistemi olan kentlerden geri kalır ne tarafımız var? Yani biraz cesur olun. Vergide üst ligdesiniz ama ortaya koyduğunuz vizyon eğer amatör ligde kalırsa yazık yani. Mersin olarak siz şampiyonlar ligini hak ediyorsunuz" diye konuştu.

"Çıtayı yükseltin. Küçük düşünmeyin"

Metronun Mersin tarihinin en büyük yerel yönetim yatırımı olduğuna vurgu yapan Başkan Seçer, "Mersin çok daha büyüğünü hak ediyor. 5. ,6. ,7. sırada vergi öde, 24. sırada geri dönüşün olsun. Bu Mersin'e yapılan büyük bir haksızlık, elbette yatırım yapacağız. Elbette merkezi hükümet bize yardımcı olacak. Finansman konusunda da olacak, hibeler konusunda da olacak. O zaman vergi vermeyelim. Niye çalışıyor Mersin halkı? Niye bu kadar ticaret, ihracat, tarımsal üretim, liman… Bu kadar ağırlığını çekiyoruz? O zaman oturalım, çalışmayalım, yatırım yapmayalım. Ben bunu kabul etmiyorum. Çıtayı yükseltin. Küçük düşünmeyin" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Muhsin Bayar,"Umudumuz bitmedi"

_assets/fotograflar

Muhsin Bayar,"Umudumuz bitmedi"

_assets/fotograflar

Bu parkta Çocuk Hakkı var

_assets/fotograflar

MTSO İş Sağlığı konferansı düzenledi

_assets/fotograflar

Gültak, Kazanlı'yı ziyaret ett

_assets/fotograflar

'Kent vandallarından bıktık'

_assets/fotograflar

Akdeniz'den Çocuk Hakları etkinliği

_assets/fotograflar

Yol arkadaşı 'What To Mersin'

_assets/fotograflar

CNR Kitap Fuarı kapılarını açtı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, esnafı ziyaret etti

close Talep yine reddedildi
Talep yine reddedildi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: