rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.422 (7.999)

Toplam Ziyaret: 23.589.493 (21.596.060)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
04 Aralık 2021
Sayı : 920
Bu kayıt toplam
716 kez okundu.
fb sharer

KILIÇDAROĞLU MERSİN'DEN SÖZ VERDİ: "TÜRKİYE'Yİ VESAYETTEN KURTARACAĞIZ"

Cumhuriyet Halk Partisi'nin erken seçim çağrısıyla başlattığı mitinglerin ilki Mersin'de başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren insanların gelemeye başladığı miting alanı tamamen doldu. Mersinli Jandarma Astsubay Çavuş Cemil Mutlu'nun şehit olması nedeniyle müzik yayını yapılmadı. Mitingde "halk kürsüsü" kuruldu. Çiftçi, atanamayan öğretmen, ESNAF VE ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ VATANDAŞLAR, SORUNLARINI KÜRSÜDEN ANLATTI.

Kılıçdaroğlu Mersin'den söz verdi: Kılıçdaroğlu Mersin'den söz verdi:
1 / 2 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

"BAHÇELERİMİZİ BIRAKMAK ZORUNDAYIZ"

Kaleköyü'nde yaşayan çiftçi Naile Uyanık, "Şu anda bahçelerimizin limonları satılmıyor, dalında kaldı. Limonumuz, portakalımız, mandalinalarımız. Gübrelerimizi alamıyoruz. Eskiden gübre 80 lirayken 400 liraya çıktı, çuvalı. İlacımızı alamıyoruz. Bu sene bırakmak zorundayız bahçelerimizi. Çok kötü durumu, köylü şu anda aç köylü aç. Eskiden bahçelerimizi satınca oğlumuzu, kızımızı evlendiriyorduk. Şimdi, ne oğlan ne kız. Bir çuval un alabilirse köylü ona da şükür etsin. Çünkü, bir çuval un 200 lirayken, 50 kiloluk; şimdi 400 lira. 5 kilo 5 kilo alıyor köylü. Çünkü alamıyor, çok kötü durumu köylünün. Ne olursunuz yardım edin. Türkiye duy sesimi" dedi.

"ÇOCUĞUMA BEZ ALAMIYORUM"

Yenişehir'de esnaflık yapan Mesut Tur, çocuklarına bez dahi alamadığını söyleyerek, "Ülke olarak gerçekten hiç ama hiç iyi durumda değiliz. Döviz, her gün başını alıp gidiyor. Benim iki tane kız çocuğum var. Biri, bir buçuk yaşında, biri 5 yaşında. Bir buçuk yaşındaki bu aralar gerçekten beni çok zorluyor. Mamasını alamıyorum, bezini alamıyorum. Küçük kız kreşe gidiyor, servis ücreti 400 lira. Yani çok uzağa gitmeyim, dün bir tüp aldım, 250 liraya ben bir tüp aldım. Ki ben esnafım diye belki bunu ucuza aldım. Çoğu kişi burada onu aynı fiyata alamaz. Yani Kemal amca, Kemal abi, artık siz her ne diyorsanız. Bize yardım etsin, bizi kurtarsın bu düzenden. Gerçekten çok ama çok zor durumdayız" ifadelerini kullandı.

"UMUDUMUZ YARI YOLDA KALDI"

İki üniversite bitirmiş fakat atanamayan öğretmen Cennet Yünlü; içindeki çığlığı duyurmaya geldiğini söyleyerek, şöyle konuştu: "Ben çok zor şartlarda okudum. İki üniversite bitirirdim. İşim yok şu anda işsizim. Bizim umudumuz yarı yolda kaldı. Çok şey istemedik. En kötü anımı da size anlatmak istiyorum. Giyim danışmanı olarak bir işe girmek istedim. Başvuru yaptım. Dedim ki, ben iki üniversite mezunuyum. İş bulamadım, lütfen beni işe alın dedim. Almadılar. Bana verdikleri cevap da şu oldu. Sen üniversite bitirmişsin, KPSS'ye girer bizi yarı yolda bırakır gidersin. Söyleyin nereye gideyim? Tarlaya mı gideyim? Kemal amcama geldim zaten, başka yer bulamadım. Ben de her sabah erkenden uyanmak istiyorum. İşe gitmek istiyorum. Çalışmak istiyorum. Çok mu zor yani? Atanamamak, bu psikolojiyi yaşamak o kadar zor ki. Sesimizi duyun lütfen."

"SARAYIN VESAYETİNDEN TÜRKİYE'Yİ KURTARACAĞIZ"

Vatandaşlardan sonra sahneye çıkan Kılıçdaroğlu 'umutsuzluk yok' mesajı verdi. Mitin alanından yükselen "Tayyip istifa" sloganlarına cevap veren Kılıçdaroğlu, "Onun istifa etmesine gerek yok onu edeple göndereceğiz" yanıtı verdi. Kılıçdaroğlu, "Herkesin şunu çok iyi bilmesini isterim bizim kitabımızda umutsuzluk yok. Az önce kardeşlerim konuştu, içim dağılarak izledim. 21. yüzyılın Türkiye'si bu durumu hak ediyor mu? İki üniversite bitiren işsiz geziyorsa bu ayıp kime ait? Umutsuzluğa yer yok, bütün sorunları çözeceğim" dedi.

Mersinlilerin huzurunda 84 milyona söz veren Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi her türlü vesayetten kurtaracağım. Saray'ın vesayetinden de Türkiye'yi kurtaracağız. Dostlarımızla birlikte kurtaracağız. İlk bir hafta içinde çiftçinin bankalara olan, tarım kredi kooperatiflerine olan borçların faizlerini sıfırlayacağız. Söz veriyorum, çiftçinin gerçekten de bu milletin efendisi yapmak benim boynumun borcu olacaktır. Esnaf kardeşimiz de konuştu. Aynı şeyi esnaflar için de yapacağız. Bankalardan ya da kooperatiflerden alınan kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. 'Faizlere karşıyım' diyor ya bunların faizini niye silmiyorsun? Allah'ın izniyle iktidar olduğumuzda ilk yapacağımız işlerden biri Esnaf Bakanlığı kurmaktır. Halk Bankası'nı gerçekten bir esnaf bankası yapacağız" ifadelerini kullandı.

"BİR YIL İÇİNDE YURT SORUNUNU ÇÖZECEĞİM"

Mersin'in tarımda önemli bir merkez olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Muz konusunda Mersin önemli bir merkez. Eğer Mersinliyi seviyorlarsa, muz yetiştiricilerin hakkını hukukunu teslim etmek istiyorlarsa muz ithalatını ya durduracaklar ya da yüksek vergi koyacaklar. Öncelik bizim insanımız. İki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor Türkiye'de. Tarım Kanunu bugüne kadar 2016'dan beri hiç uygulanmadı. Nerede teşvik? 20 yıldır iktidardalar yurt sorununu çözemediler, umut meydanından bütün Türkiye'ye bütün gençlere sesleniyorum bir yıl içinde yurt sorununu çözeceğim. Atama bekleyen öğretmenler, engelliler, kadro açığı olan sağlık çalışanları EYT'liler hiç meraklanmayın. Bu kardeşiniz kendisini halka vakfetmesini bilen bir kardeşinizdir" şeklinde konuştu.

"5 YERDEN MAAŞ ALAN DÜZENİ SONLANDIRACAĞIM"

Parayla pulla işinin olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bizim işimiz vatandaşın huzuru, vatandaşın sofradaki bereketi. Bunu birlikte yapacağız ve bütün dünya bunu görecek. Saray ve şurekası duysun. Rüşvet alanları, uyuşturucu baronlarıyla kol kola gezenleri, onların uçaklarına binenleri, paralarını alanları devlet kadrolarında yaşatmayacağız. Harcadığımız her kuruşun hesabını millete vereceğiz. Sizin paranız. Bu parayı harcarken size hesap vermek namus borcum olacak. 84 milyonu Londra'daki tefecilere mahkum ettiler. Vergilerin büyük kısmı oraya gidiyor. Üreten, alın teri döken herkesin hakkını ve hukukunu koruyacağım. Bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bu ülkede yoksulluk olmayacak. Mersinlilere söz veriyorum. Türkiye'ye söz veriyorum. Milyonlarca gencimiz işsizken, dört yerden, beş yerden, altı yerden maaş alan düzeni sonlandıracağım. Bizim işimiz vatandaşın huzuru, sofradaki bereketi. Bütün dünya görecek. Her şeyi gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı. İstanbul Sözleşmesi'ne değinen Kılıçdaroğlu, "Her gün kadına şiddet olayıyla karşılaşıyoruz. 21. yüzyıldayız. Olur mu Allah aşkına. Cinayet işliyor. Hapse giriyor. Güzel bir kravat takıyor. Hakime saygılı. İyi hal indirimi alıyor. Bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum. Bu düzeni değiştireceğiz. İstanbul Sözleşmesi'ni 1 hafta içinde tekrar yürürlüğe koyacağız" diye konuştu.

"AKDENİZ'İ ÜRETİM ÜSSÜNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"

Merkez Türkiye" adlı projelerini büyüttüklerini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Samandağ'dan başlayıp Mersin'e kadar olan bu güzel hilali bütün Akdeniz'in en güçlü ekonomik bölgesi haline getireceğiz. İşsizlik kesinlikle olmayacak. Göreceksiniz, yatırımlara boğulacak bu bölge, insanlar gelip buralarda yatırım yapacak, Kayseri'de, Nevşehir'de veya Niğde'de fabrikası olan demir yoluyla ürününü buraya getirdiği zaman parasını devlet olarak biz ödeyeceğiz. Böylece fabrikanın Kayseri'de, Niğde'de, Samsun'da veya Trabzon'da olmasının hiçbir önemi kalmayacak. Biz yeni bir hamleyle çığır açacağız. Göreceksiniz, Akdeniz'i, Akdeniz üzerinde yükselen bir Mersin'i, Akdeniz havzasında yükselen bir Türkiye'yi bütün dünyaya tanıtacağız. Bundan da bütün arkadaşlarımın emin olmasını isterim. Burayı bir üretim üssüne dönüştüreceğiz."Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Akdeniz'in çehresi değişiyor'

_assets/fotograflar

'Çay Mahallesi projesi örnek olacak'

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan Mersinlilerle buluştu

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, Bakan'ı ağırladı

_assets/fotograflar

'Teksin Genç' modülü devrede

_assets/fotograflar

Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı

_assets/fotograflar

Hazır giyimin devleri ödüllendirildi

_assets/fotograflar

Sadir Durmaz'dan Başkan Yılmaz'a ziyaret

_assets/fotograflar

Kursiyerler sertifikalarını aldı

_assets/fotograflar

Pandemi sonrası ilk sergi

close Kılıçdaroğlu Mersin'den söz verdi: "Türkiye'yi vesayetten kurtaracağız"
Kılıçdaroğlu Mersin'den söz verdi: "Türkiye'yi vesayetten kurtaracağız"
Kılıçdaroğlu Mersin'den söz verdi: "Türkiye'yi vesayetten kurtaracağız"
Kılıçdaroğlu Mersin'den söz verdi: "Türkiye'yi vesayetten kurtaracağız"
  • 1
  • 2
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: