rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 9.107 (8.609)

Toplam Ziyaret: 23.590.178 (21.596.670)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
20 Aralık 2021
Sayı : 921
Bu kayıt toplam
601 kez okundu.
fb sharer

SEÇER, 'PLANA HARFİYEN UYULACAK'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde, her alanda eşitlik anlayışı ile hizmetlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde "Eşitlikte Birlik Herkese Eşitlik" sloganıyla Yerel Eşitlik Eylem Planı'nı açıkladı. Katılımcı bir yöntemle hazırlanan Eylem Planı, Türkiye'de eşitlik alanında faaliyet yürüten dernekler ile Mersin'deki çok sayıda STK ve dernek temsilcisinin yer aldığı lansmanla kamuoyuna duyuruldu.

Seçer, 'Plana harfiyen uyulacak'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Lansmana Başkan Seçer, Meral Seçer ile birlikte katıldı. Başkan Seçer, eylem planının etkin bir şekilde sürdürülebilmesi için Belediye Başkanı olarak bu çalışmanın takipçisi olacağını belirterek, "Eşitlik; hizmeti, insan ayrımı yapmadan götürmek. Onun siyasetine, etkin yapısına, bölgesel farkına, cinsiyetine, zenginliğine, fakirliğine, hayattaki yaşam tercihlerine bakmadan hizmeti ona götürmek. Mersin'i her alanda çok daha iyi noktalara hep beraber getireceğiz" dedi.

Başkan Seçer: "Mersin, Türkiye'nin bir özeti, izdüşümü"

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, İnsan Hakları Beyannamesi'nin kabul edilişinin 73'üncü yılında önemli bir iş yaptıklarını belirterek, "Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin, benimle beraber çalışan çalışma arkadaşlarımın ve bize görevi olmadığı halde destek olan, emek eden insanların hazırladığı Yerel Eşitlik Eylem Planı'nın burada tanıtımını gerçekleştiriyoruz" dedi.

Toplantının önemine vurgu yapan Başkan Seçer, günümüzün bir sorunu olan eşitlik kavramını ele aldıklarını söyledi. "Farklılıklar var ki eşitliği arıyoruz, bu kavram üzerine çalışıyoruz" ifadesi ile sözlerine devam eden Başkan Seçer, "Bu alanda çalışılabilecek en iyi laboratuvarın Mersin olduğunu düşünüyorum. Her zaman konuşmalarımızda bunu dile getiriyoruz.

Mersin, Türkiye'nin bir özeti. Mersin Türkiye'nin bir izdüşümü. Adeta Mersin küçük bir Türkiye. Bugün Türkiye'de olan her sorun alanı mutlaka Mersin'de de var ya da tam tersinden okuyacak olursak; Mersin'deki her sorun alanı Türkiye'ye sarih bir sorun alanı olarak değerlendirilebilir" diye konuştu.

"Eşitlik; hizmeti, insan ayrımı yapmadan götürmek"

Eşitlik Belgeseli sunumunun duygularına tercüman olduğunu ifade eden Başkan Seçer, belgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Başkan Seçer, şu ifadeleri kullandı:

"Bu farklılıklar içerisinde, bu sorun alanı içerisinde Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışma ekibi demek ki işin farkında olup çok önemli çalışmaları zaten bugüne kadar başlatmış, devam ediyor. Gelir anlamında dezavantajlı insanları görmüş, ona gıda desteğinden sağlık desteğine kadar, eğitimde fırsat eşitliği yaratmaya kadar her şeyini düşünmüş. Çocuğu üniversiteye hazırlanıyorsa üniversiteye hazırlık kursunu düşünmüş, liseye hazırlanıyorsa liseye hazırlık kursunu düşünmüş. Bunu her noktada yapmış. İşte eşitlik bu.

Eşitlik; hizmeti, insan ayrımı yapmadan götürmek. Onun siyasetine, etkin yapısına, bölgesel farkına, cinsiyetine, zenginliğine, fakirliğine, hayattaki yaşam tercihlerine bakmadan hizmeti ona götürmek. Yenişehir'e yaptığınız yolu Çay Mahallesi'ne yapmak. Tarsus'a yaptığın yolu Çamlıyayla'ya yapmak, Mut'a yapmak. Eşit hizmet götürmek bu. Bunu da yaptığımızı söyleyebilirim. Altını kara kalemle çizerek söyleyebilirim."

"Bundan sonra bu çizdiğimiz yol haritasını takip edeceğiz"

Başkan Seçer, Yerel Eşitlik Eylem Planı'nın ne anlam taşıdığını da anlatırken, "Halk bunu nasıl anlıyor? Burada mutlaka bu konuda çalışan, bu konuda donanım sahibi ya da sivil toplum kuruluşları çatısı altında çalışmalar yapan, Türkiye'de de otorite olan insanlar anlıyor ama halk bunu nasıl anlayacak? Çok yalın bir dille anlatayım; biz Mersin'deki eşitsizliğin farkındayız.

Uyguladığımız, izlediğimiz politikalar bu eşitsizliği ortadan kaldırmak, insanları eşit hale getirmek için. Yoksulluğu, cinsiyet farklılığını, engelli olmayı. Bunun gibi birçok eşitsizliği eşit hale getirmek için bu çalışmalar yapılıyor. Ama biz bu eylem planı çalışmasını bütün bunları bir zapturapt altına, bir disiplin altına almak için yaptık. Bundan sonra bu çizdiğimiz yol haritasını takip edeceğiz" diye konuştu.

"Konunun üzerinde olacağım"

Çalışma hayatında kadınların oranını artırmak istediklerini de ifade eden Başkan Seçer, son olarak şu ifadeleri kullandı:

"Neden, nüfusta kadınlar yüzde 50, yüzde 50 iken kadın-erkek nüfus birbirine eşit iken, çalışma hayatında erkekler yönünde bir avantaj sağlanıyor? Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar yüzde 18 olan belediyedeki kadın personel oranımız, yüzde 21'lere çıktı. Ama biz 2024'e kadar ne yapacaksak, bu Yerel Eşitlik Eylem Planı içerisinde onun rakamının belli olması lazım. Zaman zaman 'Acaba doğru yolda mıyız?' diyerek paydaşlarımızın, sivil toplum örgütlerinin başta KA.DER ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Denetleme Derneği'nin olduğu dernekler vasıtasıyla bu denetimin sağlanması lazım, şeffaf olması lazım.

Yapılan çalışmaların ölçümünün rakamsal olarak ortaya çıkarılıp hangi noktada olduğumuzu görmemiz lazım. İşin özü budur. Yapılan çalışmaların birkaç cümle ile tanımlanması budur. Bundan sonra da bu eylem planının harfiyen uygulanabilmesi, etkin ve sürdürülebilir olması ve sonuç alıcı olabilmesi için başta ben Belediye Başkanınız olarak bu konunun üzerinde olacağım. Sivil toplum kuruluşlarından gerekli desteği alacağız ve ortaya çok değerli ve önemli bir çalışma çıkacağını görüyorum. Bu konuda da her türlü gayreti göstereceğiz. Biz biriz, biz beraberiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi herkesin belediyesidir. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı da Mersin'de yaşayan herkesin Belediye Başkanıdır. Bunun da böyle bilinmesini arzu ederiz."Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Akdeniz'in çehresi değişiyor'

_assets/fotograflar

'Çay Mahallesi projesi örnek olacak'

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan Mersinlilerle buluştu

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, Bakan'ı ağırladı

_assets/fotograflar

'Teksin Genç' modülü devrede

_assets/fotograflar

Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı

_assets/fotograflar

Hazır giyimin devleri ödüllendirildi

_assets/fotograflar

Sadir Durmaz'dan Başkan Yılmaz'a ziyaret

_assets/fotograflar

Kursiyerler sertifikalarını aldı

_assets/fotograflar

Pandemi sonrası ilk sergi

close Seçer, 'Plana harfiyen uyulacak'
Seçer, 'Plana harfiyen uyulacak'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: