rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.376 (7.953)

Toplam Ziyaret: 23.589.447 (21.596.014)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
27 Aralık 2021
Sayı : 922
Bu kayıt toplam
603 kez okundu.
fb sharer

TEK KARTA GEÇİYORUZ; MERSİN 33

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2021 Yılı Aralık Ayı İkinci Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in başkanlığında gerçekleştirildi. Toplam 34 maddenin görüşüldüğü Meclis'te Başkan Seçer, vatandaşların kullandığı toplu taşıma kartlarının yenileneceğini ve 'Mersin 33 Kart'a geçileceğini duyurdu.

Tek karta geçiyoruz; Mersin 33
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

"Artık tek kart uygulamasına geçiyoruz; Mersin 33 Kart"

Vatandaşların kullandığı mevcut kartların Ulaşım Dairesi Başkanlığı'nca temin edilecek yeni sisteme uyumlu kartlarla ücretsiz olarak değiştirilmesi maddesi Meclis'te görüşüldü. Büyükşehir'e bağlı İmar A.Ş. tarafından değiştirilecek olan kartların ücretsiz bir şekilde verilmesi için görüşülen madde, yapılan oylama sonucu idareye iade edildi.

Mersin 33 Kart'la ilgili bilgi veren Başkan Seçer, "Daha iyi anlaşılması açısından bir bilgilendirme yapayım; mevcut kartları değiştirip artık belediyemize bağlı bir şirket olan İmar A.Ş.'den bu hizmeti biz alıyoruz. Artık tek kart uygulamasına geçiyoruz; Mersin 33 Kart. Bu kart toplu taşımada kullanıldığı gibi daha birçok alanda kullanılabilecek, birçok avantajı olacak; promosyon sağlayacak kart sahibine. Alışverişlerde indirim sağlayacak. Bize de toplu taşımada artık bir databankı oluşturacak. Şu anda biz özel bir firmayla bunu çalıştığımız için toplu taşımada sağlam, doğru verilere ulaşamıyoruz, alamıyoruz. Yılda taşıdığımız yolcu sayısından yolcunun özelliklerine kadar birçok dataları almakta zorlandığımız gibi doğruluğu da aslında şüphe götürür. Onun için çok iyi, çok güzel bir uygulama" dedi.

"Bedel ödemelerini istemiyoruz"

Başkan Seçer, ekonomik sıkıntı yaşadıkları bu günlerde vatandaşların kartlarını değiştirirken bedel ödemelerini istemediklerini sözlerine ekleyerek; "Şimdi burada bizim isteğimiz şu; kart sahiplerinin, yaklaşık 250-300 bin civarında bir sayı bu, kartlarını değiştirirken ceplerinden bir bedel ödemelerini arzu etmiyoruz. Bunun nedeni de içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar. İnsanlar için bırakın 30 TL'yi, 40 TL'yi, 20 TL'yi, 1 TL dahi artık önemli.

Diyoruz ki; 'o şirket de bizim belediye de bizim.' Toplu taşıma hizmetini veren Ulaşım Daire Başkanlığı, toplu taşıma hizmeti içerisinde kart hizmetini veren İmar A.Ş. Bunun her ikisi de kamu. Biri şirket, biri belediyenin ilgili dairesi. Hukuki zemini hazırlayalım ve vatandaştan biz bu ücreti almayalım, vatandaşın üzerindeki bu yükü alalım. En yalın anlatımı ile olay bu" diye konuştu.

"Bu ortamda vatandaştan kart parası almak doğru olmaz"

Seçer, İmar A.Ş'nin şirket olması dolayısıyla yeni kartları verirken hukuki anlamda herhangi bir sorun olmaması için ücretle vermesi gerektiğini belirterek, vatandaşların bedelsiz alabilmesi için yasal zemine oturtulması gerektiğini söyledi. Seçer, "İmar A.Ş. bunu satmak zorunda, cebinden ödemesi gerekiyor. Bu ortamda vatandaştan kart parası almak doğru olmaz" diye konuştu.

Bir Meclis üyesinin de sağlık çalışanları için ücretsiz ulaşım hizmetinin uzatılması yönündeki teklifine de yanıt veren Başkan Seçer, "Toplu taşımada sürenin uzatılması yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ait. Oradan bir uzatma kararı çıkarsa biz belediye olarak elbette ki uygularız" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Akdeniz'in çehresi değişiyor'

_assets/fotograflar

'Çay Mahallesi projesi örnek olacak'

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan Mersinlilerle buluştu

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, Bakan'ı ağırladı

_assets/fotograflar

'Teksin Genç' modülü devrede

_assets/fotograflar

Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı

_assets/fotograflar

Hazır giyimin devleri ödüllendirildi

_assets/fotograflar

Sadir Durmaz'dan Başkan Yılmaz'a ziyaret

_assets/fotograflar

Kursiyerler sertifikalarını aldı

_assets/fotograflar

Pandemi sonrası ilk sergi

close Tek karta geçiyoruz; Mersin 33
Tek karta geçiyoruz; Mersin 33
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: