rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.631 (8.150)

Toplam Ziyaret: 23.589.702 (21.596.211)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Ocak 2022
Sayı : 924
Bu kayıt toplam
626 kez okundu.
fb sharer

SEÇER TARİH VERDİ, '3,5 YILDA BİTECEK'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in ev sahipliğinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in katılımlarıyla, Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünde Mersin Metrosu'nun Temel Atma Töreni gerçekleştirildi.

Seçer tarih verdi, '3,5 yılda bitecek'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Başkan Seçer, Metro ile bir medeniyet projesi gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, Metro Projesi'nin teknik detaylarını paylaştı. Seçer, "Metro 3,5 yılda bitecek. Direkt ya da dolaylı 4 bin kişi faydalanacak. Bizim Metro'ya ödeyeceğimiz paranın 3'te 2'si Mersin'de kalacak. Mersin'e raylı sistemler dönemi hayırlı olsun" dedi.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Temel Atma Töreni'ne; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, İYİ Parti Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, il ve ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ile odaların temsilcileri, muhtarlar, gaziler, basın emekçileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vatandaşlar, ellerinde Türk Bayrakları ile alanı doldurdu. Coşkulu bir temel atma töreni gerçekleşti.

Kılıçdaroğlu: "Demek ki meydan dolabiliyor"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, temel atma töreni için Cumhuriyet Meydanı'nı dolduran coşkulu kalabalığa seslenerek; "Benim umudum sizlersiniz. Bu meydanda miting yapmamıza daha önce izin vermemişlerdi. Demek ki meydan dolabiliyor. Demek ki halk değişim istiyor. Demek ki halk seçim istiyor. Demek ki halk dönüşüm istiyor. Demek ki halk adalet istiyor, adalet. Hak istiyor, hukuk istiyor" dedi.

"En büyük yatırımın temelini atıyoruz"

Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in konuşmasında önemli noktalara değindiğini sözlerine ekleyerek; "Sizden sadece bir isteğim var; sakın ola ki umutsuzluğa kapılmayın. Bugün, Mersin'in kurtuluşunun 100. yılı. Bugün metronun temelini atacağız. Dolayısıyla bir belediye başkanının kendi kentine yapabileceği en büyük yatırımın temelini atıyoruz. O nedenle güzel şeyleri yapıyoruz.

Belediye başkanı arkadaşlarıma şunu söyledim; sakın ola ki hiçbir ayrım yapmayın. Eğer bir pozitif ayrımcılık yapacaksanız; yoksul mahallelerden, fakir mahallelerden başlayacaksınız. Kentte yaşayanların her birisi huzur içinde yaşayacak ve bulunduğunuz belediyede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bunun sözünü vereceksiniz dedim ve belediye başkanlarımız böyle çalışıyorlar" ifadelerine yer verdi.

"Akdeniz'in en görkemli bölgesi haline gelecek"

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı olarak önemli başarılara imza atacaklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Millet İttifakı olarak inşallah biz yeni bir başarıya da imza atacağız. Süleyman Şah Türbesi'ni tekrar topraklarımıza götüreceğiz ve bayrağımızı göndere dikeceğiz. Hepiniz bunun tanığı olacaksınız. Size sözüm söz; Millet İttifakı olarak Samandağ'dan başlayıp Mersin'e kadar bütün bu havzayı Akdeniz'in en görkemli havzası haline getireceğiz. 5 yıl içinde Adana'dan, Mersin'den, Hatay'dan başlayarak bu bölge Akdeniz'in en görkemli bölgesi haline gelecek. Yine göreceksiniz, 5 yıl içinde bu bölgede katma değeri yüksek ürünler üretilmeye başlanacak. Göreceksiniz, bu bölge hem Afrika'nın hem Avrupa'nın hem Uzak Doğu'nun hem Kafkasların en güçlü merkezi haline gelecek. Göreceksiniz, bu bölgede bacalar tütecek. Göreceksiniz, bu bölgede yaşayan herkesin huzuru yerinde olacak ve herkes huzur içinde yaşayacak. İşi olacak, aşı olacak, huzur içinde yaşayacak."

Kılıçdaroğlu gençlere seslendi

İlk kez sandığa gidecek olan gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, "Umutsuzluğa kapılmayacaksınız, bir. İki; Cumhuriyet Tarihi'ne çok değerli bir miras bırakacaksınız. Önünüze sandık gelecek, büyük bir heyecanla sandığa gideceksiniz ve ilk kez oy kullanacaksınız ve ilk kez otoriter bir yönetimi, demokratik yollarla değiştireceksiniz ve dünya siyaset tarihine çok ama çok önemli bir mirası sizler bırakacaksınız.

Sandığa gideceksiniz, demokrasinin tarihini yazacaksınız. Dünya siyaset tarihine olağanüstü bir mirası evet, sizler bırakacaksınız. O nedenle gençler biliyorum, siyasete biraz mesafelisiniz ama sandığa gitmeyi sakın unutmayın. 'Sandık gelecek mi?' O soru da soruluyor. Gelecek efendim, gelecek. Bugün olmazsa, yarın gelecek, yarın olmazsa öbür gün gelecek" diye konuştu.

Akşener: "Kendi kendini kurtaran şehir Mersin"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin'in kurtuluşunun 100. yılında Mersin Metrosu'nun temelini atmak için bir arada olmaktan onur duyduklarını belirterek, "Bugün burada olmak, sizlerle beraber olmak, hem demokrasinin şehri, belediye başkanımızın söylediği gibi hoşgörü, barış gibi güzel kavramları içinde barındıran şehir ama en önemlisi saygının şehri ve bugün 3 Ocak 2022 ve tam bundan 100 yıl evvel kendi kendini kurtaran şehir Mersin.

Sizlerle beraber olmak, aranızda bulunmak ve böyle bir kalabalıkla kadınlı erkekli, gençli yaş almış insanların bulunduğu böyle bir kalabalığın karşısında olmak ve Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu ile birlikte burada bulunmak, milletvekili arkadaşlarımızla, il başkanlarımızla, belediye başkanlarımızla, sizinle beraber olmak inanılmaz bir heyecan, büyük bir onur" dedi. Akşener, kendilerini davet ettiği için Başkan Seçer'e teşekkür ederek; "Güzel bir konuyla ilgili buradayız. Büyükşehir Belediye Başkanı kardeşimize çok teşekkür ediyorum. Bizleri davet etti, sizlerle buluşturdu" ifadelerini kullandı.

"Derhal seçim, hemen seçim"

Türkiye'de haksız, adam kayıran ve liyakatsiz bir sistemin olduğunu söyleyen Akşener, "İşte bu harami düzeni birlikte yıkacağız biz. Nasıl yapacağız? Sizin, yani milletimizin 'seçmen velinimettir düsturunu' el ele ortaya koyarak yıkacağız. Eğer senin oğlun, kızın 92 ile 86 ile mülakatta eleniyorsa bu ülkede çok önemli bir problem var demektir. Haksızlık problemi var demektir. İsraf problemi var demektir, yolsuzluk problemi var demektir ve bunun sorumlusu da bu ucube sistemdir" diye konuştu.

Cumhuriyet Meydanı'nı dolduran vatandaşların bir mesaj verdiğine vurgu yapan Akşener, şunları söyledi:

"Bugün burada bu açılış için Mersinli'nin teveccühü var. Mersinli burada ve bir mesaj veriyor. Sadece bu meydanda değil bakın yanda da var. Orada da insanlar sesleniyor. Milletle ters düşe düşe, milletle bilek güreşi yapa yapa ayakta kalan bir siyaset olmamıştır. Tencerenin devirmediği bir iktidar da olmamıştır. Kadınların tencere kaynatmakta problemi var. Dolayısıyla kendileri çok tok olduğu için 'iki domates al' diyorlar. Size 'iki domates ye' diyenler, 'yarım simit ye' diyenler kendileri ne yiyor? Buna son vermek için bu harami düzeni helal oylarınızla sandıkta demokrasi ile göndermek için 'derhal seçim, hemen seçim' diyorum."

Seçer: "Mersinliler her zaman yanınızda olacaktır"

Başkan Seçer, konuşmasında 3 Ocak'ın Mersin için özel bir gün olduğundan söz ederek; "Bu güzel günde, bu özel günde, bu kutlu günde Sayın Genel Başkanlarımız bizleri yalnız bırakmadı, Mersinlileri yalnız bırakmadı, bizleri onurlandırdı. Onlara Mersinliler adına teşekkür ediyorum. Sayın Genel Başkanlarım, emin olabilirsiniz ki sizler bizi nasıl yalnız bırakmadıysanız Mersinliler de sizin demokrasi mücadelenizde her zaman yanınızda olacaktır. Sizler Türkiye'nin aydınlık yüzlerisiniz. Gelecek aydınlık Türkiye'nin mimarlarısınız. Her zaman yanınızda dimdik olacağız. Azmimizle, şevkimizle, inancımızla, çizgimiz olan Atatürk çizgisiyle, Atatürk devrimlerinin, ilkelerinin inancıyla yanlarında olacağız" dedi.

"İnadına kardeşçesine yaşayacağız"

Mersin'in dünyanın en güzel kentlerinden birisi olduğu vurgusunu yapan Başkan Seçer, "Mersin huzur kenti, kardeşlik kenti, hoşgörü kenti, barış kenti. Biz hepimiz hangi renkten olursak olalım, hangi bölgeden gelmiş olursak olalım, burada tek yumruk, tek vücut, inadına kardeşçesine yaşayacağız. Sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışı söylüyoruz. Onlara bu kavramları bir şarkı gibi söylüyoruz. Mersin müstesna bir kent. Gelecekte sadece bölgede değil, ülkede değil, dünyada yıldızı parlayacak ender kentlerden bir tanesi. Bu kentin, bu güzel insanlarının desteğiyle Belediye Başkanlığı yapmaktan onur ve şeref duyuyorum" diye konuştu.

"Biz Mersin'i seviyoruz"

Belediyeciliğin sadece yoldan, binadan, ranttan, imardan ibaret olmadığını dile getiren Seçer, şunları söyledi;

"2,5 yıl sonra bugün burada, Cumhuriyet Meydanı'nda bir kez daha bizlere destek olduğunuz için sizlere müteşekkiriz. 'Sizlerin başını öne eğdirmeyeceğiz' dedik. Çalışacağız. Çalışıyoruz. Bakın pandemi sürecini geçirdik. Tüm dünya yaşadı. Bugüne kadar kimseye muhtaç olmayan insanlar ekmeğe muhtaç oldu. Ama biz biliyorduk. Sayın Genel Başkanlarımızın bizlere talimatı var. Millet İttifakı'nın belediye başkanlarına. Belediyecilik sadece yoldan, binadan, ranttan, imardan ibaret değildir. Belediyecilik insanın kalbine girmektir, gönlüne girmektir. Soğuk kış günlerinde onun yanında olmaktır. Açken onun karnını doyurmaktır. Acısı varken onun acısını dindirmektir. Biz bu şiarla hareket ediyoruz.

Her zaman Mersin halkının yanında olduk. Gıdasıyla, ekmeğiyle, bebeklerine mamasıyla, çocuklarımıza sütüyle, yaşlı insanlarımıza bakımıyla, onlara sıcak yemek teminiyle hep yanında olduk. Hiç yüzümüzü çevirmedik, hiç yüksünmedik, hiç surat yapmadık, hiç parmak sallamadık, hiç onları aşağılamadık. Biz hep onları kucakladık. Biz biriz, beraberiz çünkü Mersiniz dedik. Biz Mersin'i seviyoruz. Mersin'e aşığız. Mersin demokrasi kenti, Mersin uygarlık kenti, medeniyetlerin beşiği, en kadim kültürlerin beşiği Mersin. Mersin Mustafa Kemal'in kenti, devrimci bir kent. Bundan sonra da böyle devam edecek. Mersin'in bu anlayışını değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyecek."

"Millet İttifakı'na mensup belediyeler tarih yazdı"

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Lideri Akşener'e, Mersin adına talebini ileten Başkan Seçer; "Bütün bu sıkıntıları tek başına çeken Mersin'e iktidarımızda pozitif ayrımcılık istiyorum. Buraya daha fazla yatırım istiyorum. Bizi görmenizi istiyorum, bizi anlamanızı istiyorum. Evelallah hepsi olacak. Çalışanın elinden hiçbir şey kurtulmayacak. Bakın sosyal belediyecilikte Millet İttifakı'na mensup belediyeler tarih yazdı. Bunlardan bir tanesi de Mersin Büyükşehir Belediyesi.

"Mersin'e raylı sistemler dönemi hayırlı olsun"

Başkan Seçer, şöyle devam etti:

"Bugün 3 Ocak 2022. Tarihi bir gün. Mersin'de raylı sistemler döneminin başladığı bir gün. 35 kilometre raylı sistem. Alttan giden metromuz var, şimdi temelini atacağız. Eski Mezitli Belediyesi önünden başlayacak, eski otogarda bitecek, 13.4 kilometre. 2. Etap Yenişehir Fuar Alanı'nda başlayacak. 34. Cadde boyunca devam edecek. Oradan Üniversite Hastanesi'ne, Üniversite'ye ve GMK Bulvarı'na ring yapacak 11 kilometrelik tramvay hattı. 3. Etap, eski otogardan başlayıp; 1. Etap'ın doğu noktasında son bulduğu istasyonda. Şehir Hastanesi ve yeni otogara kadar gidecek, 10.5 kilometre. Toplamda 34.9 kilometre Mersin'e raylı sistemler dönemi hayırlı olsun" dedi.

"Mersin ticareti canlanacak"

Metronun kentteki ticareti de canlandıracağını vurgulayan Başkan Seçer, şunları söyledi; "Bugün temelini atacağımız metro 3,5 yılda bitecek. Direkt ya da dolaylı 4 bin kişi faydalanacak. Bizim metroya ödeyeceğimiz paranın 3'te 2'si Mersin'de kalacak. Orada çalışanların cebine gidecek. Onlara gıda sağlayanların kasasına girecek. Giysi satanların kasasına girecek. Yani Mersin ticareti canlanacak. 11 istasyon olacak. Bizim merkezdeki en büyük otopark derdimiz de ortadan kalkacak. Bakın, metro sadece konforlu bir toplu taşıma aracı değil, 11 istasyonun 7'sinde toplamda 1400 araçlık otopark var. Bisiklet park yerleri var. Sosyal alanlar var. Kültür alanları var. Alışveriş merkezleri var."

"Bütün ilçeleri birbirine bağlayacak"

Metroyla kentin sadece süratli, ucuz, konforlu ve güvenli bir toplu taşıma aracına kavuşmadığını belirten Seçer; "Bir medeniyet projesi gerçekleştiriyoruz. Bir demokrasi projesi, barış projesi. Metroyu kullanan her vatandaşımın kimliği, sosyoekonomik durumu, zengindir, fakirdir, İYİ Partili'dir, CHP'lidir, AK Partili'dir ayrımı olmadan herkes, zengini fakiri metroda seyahat eder. Neden? Metro rahattır, metro konforludur. Demokratik bir zemin sunacak. Akdeniz ilçesinde oturan bir kardeşim Yenişehir'e, Mezitli'ye, Toroslar'a rahatça gidebilecek. Bütün ilçeleri birbirine bağlayacak. Merkezi bitirelim, Tarsus'a da Silifke'ye de bütün ilçelerimize de raylı sistemler projemizi bir bir hayata geçireceğiz. Endişeniz olmasın" dedi.

"İnanç ve umut yılı olsun 2022"

Başkan Seçer, "Yeni bir yıla girdik. İnanmalıyız. Şehrimize inanmalıyız, ülkemize inanmalıyız. Ama en önemlisi kendimize inanmalıyız. Kendimize inanalım. Umut edelim. İnanç ve umut yılı olsun 2022. Yeni yılınız kutlu olsun. 3 Ocak'ınız kutlu olsun, metronuz hayırlı olsun" sözleriyle konuşmasını noktaladı. Konuşmaların ardından temsili olarak temel atma töreni gerçekleştirildi.

100. Yıl Etkinlik Alanı'nı gezdiler

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ve Başkan Seçer ile protokol üyeleri Mersin Metrosu'nun temel atma töreninden önce, Mersin'in kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan '100. Yıl Etkinlik Alanı'ndaki 'Milli Mücadele, Yüzyıl ve Mersin'in Hafızası Sergileri'ni gezdi, yetkililerden bilgi aldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Akdeniz'in çehresi değişiyor'

_assets/fotograflar

'Çay Mahallesi projesi örnek olacak'

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan Mersinlilerle buluştu

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, Bakan'ı ağırladı

_assets/fotograflar

'Teksin Genç' modülü devrede

_assets/fotograflar

Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı

_assets/fotograflar

Hazır giyimin devleri ödüllendirildi

_assets/fotograflar

Sadir Durmaz'dan Başkan Yılmaz'a ziyaret

_assets/fotograflar

Kursiyerler sertifikalarını aldı

_assets/fotograflar

Pandemi sonrası ilk sergi

close Seçer tarih verdi, '3,5 yılda bitecek'
Seçer tarih verdi, '3,5 yılda bitecek'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: