rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.470 (8.031)

Toplam Ziyaret: 23.589.541 (21.596.092)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Ocak 2022
Sayı : 924
Bu kayıt toplam
568 kez okundu.
fb sharer

ÖZDEMİR, "TEMENNİMİZ İSTİKRAR"

Mersin Ticaret Borsası (MTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, yaptığı yazılı açıklama ile geçen yılı değerlendirdi; yeni yıldan beklentilerini anlattı.

Özdemir,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Son iki yıldır, daha önce hiç yaşanmayan zorlu bir süreçten geçildiğini vurgulayan Özdemir, şunları söyledi:

"Daha önce hiç yaşamadığımız ve geleceğe yönelik öngörü yapmakta zorlandığımız bir süreç yaşamaktayız. 2021 yılında küresel çapta devam eden salgın ve başta kuraklık olmak üzere iklim değişikliği, global açıdan belirsizlikleri artırdı.

Tedarik zincirindeki kırılmalar ve küresel olarak artan enflasyon ortamı ülke ekonomilerini olumsuz etkiledi. Bu dönemde enerjiden emtiaya, hammaddeden lojistik maliyetlere kadar fiyatların arttığına şahit olduk. Bu tablo ülkemiz ekonomisine de yansıdı ve 2021 yıl sonu ekonomik göstergelerimiz hedeflerin uzağında kaldı.

Yüzde 7.4 büyüme

Buna karşın Devletimiz tarafından uygulanan destekleyici tedbirlerin katkısıyla yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 7,4 büyüme kaydetmiştir. Dış ticaret tarafında ise ülkemizin ihracat hacmi 225 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.

Mersin ekonomisi açısından incelendiğinde, kentimiz TİM verilerine göre 2021 yılında ihracatını geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28 artırarak 2,6 milyar dolara taşımıştır. Gerçekleşen bu ihracatın yüzde 38'ini oluşturan Irak, Rusya, Almanya, Suriye ve Mısır en önemli ihraç pazarlarımız oldular.

Ana omurga olmayı sürdürdü

Mersin ekonomisinin ana omurgasını tarım ve gıda sektörü oluşturmaktadır. Kentimizin ihracatının yaklaşık yüzde 70'lik bölümü tarım ve gıda ürünlerinden gelmektedir. Mersin, 688 milyon dolarlık ihracat hacmi ile ülkemizin yaş meyve ve sebze ihracatında ilk sırada bulunmaktadır. 697 milyon dolarlık ihracat geliri ile de Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında üçüncü konumdadır.

Yüzde 39'unu karşılıyor

Yaş meyve ve sebze sektöründe Mersin'e bu güçlü konumunu kazandıran en önemli ürün grubu narenciyedir. AKİB verilerine göre narenciye ihracatında birinci sırada olan kentimiz 365 milyon dolarlık gelir ile Türkiye narenciye ihracatının yüzde 39'unu karşılamaktadır.

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe ise Mersin açısından öne çıkan ürün grubu bakliyattır. Kentimiz 390 milyon dolar ihracat ile ülkemiz bakliyat ihracatının yüzde 77'sini gerçekleştirmektedir. Ve narenciyede olduğu gibi Türkiye genelinde ilk sıradadır.

Hedeflere ulaşılmasını umuyoruz

2022 Yılında öncelikli temennimiz salgın sürecinin sona ermesi, ekonomik açıdan belirsizliğin ortadan kalkarak öngörülebilirliğin artıp istikrar ortamına dönüşmesidir. Diğer yandan, arzu ettiğimiz bu ortamın sağlanmasına yönelik Devletimizin özellikle son dönemde uygulamaya koyduğu yeni politikaların hedefine ulaşmasını umuyoruz.

İş dünyası olarak her zamankinden daha fazla çaba göstermemiz gereken bu dönemde üretmeye, yatırım yapmaya, ihraç etmeye ve istihdam sağlamaya devam ederek bu sürece katkı sunmak en öncelikli vazifemizdir.

Kent ve ülke olarak daha fazla kalkındığımız, sağlık ve refah seviyemizin arttığı, birlik ve beraberlik ruhunun hüküm sürdüğü bir yıl geçirmemizi diliyorum."Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Akdeniz'in çehresi değişiyor'

_assets/fotograflar

'Çay Mahallesi projesi örnek olacak'

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan Mersinlilerle buluştu

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, Bakan'ı ağırladı

_assets/fotograflar

'Teksin Genç' modülü devrede

_assets/fotograflar

Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı

_assets/fotograflar

Hazır giyimin devleri ödüllendirildi

_assets/fotograflar

Sadir Durmaz'dan Başkan Yılmaz'a ziyaret

_assets/fotograflar

Kursiyerler sertifikalarını aldı

_assets/fotograflar

Pandemi sonrası ilk sergi

close Özdemir, "Temennimiz istikrar"
Özdemir, "Temennimiz istikrar"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: