rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 9.146 (8.646)

Toplam Ziyaret: 23.590.217 (21.596.707)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Ocak 2022
Sayı : 924
Bu kayıt toplam
589 kez okundu.
fb sharer

KUVAYİ MİLLİYE KARARGAHI AÇILDI

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz'ın, kent tarihini ve kültürel mirası gün yüzüne çıkaran projelerinden bir olan "Kuvayi Milliye Karargahı", Mersin'in Düşman İşgalinden Kurtuluşu'nun 100. yıl dönümünde düzenlenen törenle açıldı.

Kuvayi Milliye Karargahı açıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Başkan Yılmaz; "Kuvayi Milliye Karargahımızın; birliğimizin, beraberliğimizin, milli irademizin ve milli şuurumuzun bir sembolü olarak burada ilelebet kalmasını temenni ediyoruz. Toroslarımıza, Mersinimize hayırlı, uğurlu olsun" dedi.

Buluklu Mahallesi'nde, Milli Mücadele çalışmalarına karargahlık etmiş ve iki kattan oluşan eski konak restore edilerek, Milli Mücadelenin destansı hikâyesi, şehit ve gazilerin anısına bir çatı altında bir araya getirildi. Fotoğraflar, belgeler ve etnografik eserlerle donatılan bina, geçmiş ile gelecek arasında önemli bir köprü görevi görecek.

Başkan Yılmaz; "Her türlü zorluğu yenme azim ve kararlılığıyla Milli Mücadele döneminde vatanına sahip çıkan Türk kadını, gelecekte de bize güç vermeye devam edecektir. Vatan sevgisinin, azmin, fedakarlığın, gururun simgesi tüm kahraman kadınlarımızı rahmetle, saygıyla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun" diye konuştu.

Açılışa; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Teşkilat Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Mahalle Muhtarları, şehit yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Toroslar Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan açılış programı, Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve duaların okunmasıyla devam etti.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, kent tarihini gün yüzüne çıkarmanın ve bu binayı 3 Ocak Zaferi'nin 100. yılında açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Konuşmasında birlik ve beraberliğe vurgu yapan Başkan Yılmaz; "Burası önce Fransız işgal kuvvetleri tarafından karargah olarak kullanılmış bir binadır. Daha sonra Kuvayi Milliyeciler, dedelerimiz bir araya geldiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde tüm Türkiye'de Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri'ni birleştirdiler ve düşmanı kovdular. Bu bina daha sonra Kuvayi Milliye Karargahı olarak kullanıldı.

Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın kurtulmasında, Kurtuluş Savaşımızda can veren, kan veren, ter akıtan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun" diye konuştu.

Mersin Valisi Ali İhsan Su'da Kuvayi Milliye Karargahı olarak tarihte kullanılan bu binanın yeniden restore edilip hizmete açılmasından dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, bu güzel çalışmasından dolayı Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz'a teşekkür etti.

Vali Su; "Biz millet olarak tarihten günümüze asla boyunduruk altında yaşamadık. Her zaman bağımsızlığımıza, hürriyetimize, istiklalimize sahip çıktık. Tarih boyunca yüce milletimiz, mağdurların, mazlumların yanında olmuş, onlara kol kanaat germiş ve kendisi de tarihten günümüze kadar daima bağımsız ve hür yaşamıştır.

İnşallah bundan sonra da ilelebet hür ve bağımsız yaşayacaktır. Burası olarak tarihi olarak özel bir bina oldu. Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz'a teşekkür ediyoruz. Burayı gezenler de tarihimizi daha iyi özümseyerek, daha iyi anlamış olacaklar. Bu güzel bina Mersinimize hayırlı olsun. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz, Mersin Valisi Ali İhsan Su, kent protokolü ve hemşehrileriyle birlikte Kuvayi Milliye Karargahı'nın açılışını yaptı. Başkan Yılmaz daha sonra Vali Su'ya ve protokol üyelerine karargahı gezdirerek tanıttı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Akdeniz'in çehresi değişiyor'

_assets/fotograflar

'Çay Mahallesi projesi örnek olacak'

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan Mersinlilerle buluştu

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, Bakan'ı ağırladı

_assets/fotograflar

'Teksin Genç' modülü devrede

_assets/fotograflar

Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı

_assets/fotograflar

Hazır giyimin devleri ödüllendirildi

_assets/fotograflar

Sadir Durmaz'dan Başkan Yılmaz'a ziyaret

_assets/fotograflar

Kursiyerler sertifikalarını aldı

_assets/fotograflar

Pandemi sonrası ilk sergi

close Kuvayi Milliye Karargahı açıldı
Kuvayi Milliye Karargahı açıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: