rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 9.160 (8.660)

Toplam Ziyaret: 23.590.231 (21.596.721)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Ocak 2022
Sayı : 924
Bu kayıt toplam
502 kez okundu.
fb sharer

100.YIL HEYECANI KENTİ SARDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Valiliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen 3 Ocak Mersin'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlama Programı'na katıldı. Başkan Seçer, zafer için ağır bedeller ödendiğinden söz ederek, "Mersin'in kurtuluşu, sadece bir şehrin kurtuluşu değildir. Mersin'in kurtuluşu, tüm Çukurova'nın, Anadolu'nun ve hatta bir vatanın kurtuluşudur" dedi.

100.Yıl heyecanı kenti sardı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kutlama Programı Tren Garı'ndan başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi'nin gösterisi ile Mersin Tren Garı'ndan başlayan törende, trenle istasyona gelen muharip gazilerden oluşan temsili heyet karşılandı. Karşılamanın ardından Tren Garı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar Mersin Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde yürüyüş yapıldı.

Programda Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ve oda başkanları ile siyasi parti temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar yer aldı. Azerbaycan'dan gelen Karabağ Gazileri de kurtuluşun 100. yılında Mersin'deki törene katıldı.

Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden törende, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşı eşliğinde şanlı Türk Bayrağı göndere çekildi.

Vali Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Gedik ile Başkan Seçer törene katılanların ve halkın 'Kurtuluş Günü'nü kutladı. Öğrenci Esme Aslan tarafından okunan 'Akdeniz'in İncisi' şiirinin ardından, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı'ndan Binbaşı Dilhan Tuzkaya, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

"Kurucu değerler bizim vicdan ve gelecek haritamızdır" /b>

Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi'nin gösterisinin ardından konuşan Başkan Seçer, "Bugün 3 Ocak. Tam 100 yıl önce, burada ne yaşandı? Az ötede; tam da bu saatlerde, işgalcilerin karargâh olarak kullandığı Eski Hükümet Konağı'ndaki Fransız Bayrağı indirildi. Yerine Türk Bayrağı çekildi. İşgal kuvvetleri Gümrük İskelesi'nden gemilerine binerek Mersin'i terk etti.

100 yıl önce burada yaşananlar bölgesel hatta küresel dengeleri kökünden değiştirecek muazzam bir tarihsel kırılmanın eşsiz anlarıydı. Özgürlüğümüzden ne pahasına olursa olsun vazgeçemeyeceğimizi tüm dünyaya gösterdik. Bu kolay olmadı. Tarih bu direnişi yazdı. O günleri asla unutmayacağız. Bu kurucu değerler bizim vicdan ve gelecek haritamızdır. 100. yıl hepimize kutlu olsun" dedi.

Başkan Seçer, açılışını yaptıkları 100. Yıl Etkinlik Alanı'na da Mersinlileri davet ederek; "Milli Mücadele'yi, Mersin'in 100 yılını anlatan çok kıymetli sergiler, birbirinden değerli isimlerle söyleşiler, müzik dinletileri ve görsel deneyimler orada halkımızı bekliyor.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, vatanı uğruna hayatlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum" diye konuştu.

Kutlama programı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan helikopterli gösterinin ardından sona erdi. Daha sonra Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Muharip Gazileri dernek binasını ziyaret etti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Akdeniz'in çehresi değişiyor'

_assets/fotograflar

'Çay Mahallesi projesi örnek olacak'

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan Mersinlilerle buluştu

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, Bakan'ı ağırladı

_assets/fotograflar

'Teksin Genç' modülü devrede

_assets/fotograflar

Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı

_assets/fotograflar

Hazır giyimin devleri ödüllendirildi

_assets/fotograflar

Sadir Durmaz'dan Başkan Yılmaz'a ziyaret

_assets/fotograflar

Kursiyerler sertifikalarını aldı

_assets/fotograflar

Pandemi sonrası ilk sergi

close 100.Yıl heyecanı kenti sardı
100.Yıl heyecanı kenti sardı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: