rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.623 (8.142)

Toplam Ziyaret: 23.589.694 (21.596.203)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Ocak 2022
Sayı : 926
Bu kayıt toplam
423 kez okundu.
fb sharer

'AKDENİZ'DE SIFIR ATIK' ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Akdeniz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ortaokullar arası "Akdeniz'de Sıfır Atık" konulu resim yarışmasının ödül töreni gerçekleşti. Törene Kaymakam Muhittin Pamuk, Başkan Mustafa Gültak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, çok sayıda veli ve öğrenci katıldı.

'Akdeniz'de Sıfır Atık' ödülleri sahiplerini buldu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Şimşek: "Zihinsel dönüşümlerinden çok etkilendim"

Törende, israf ile atığın birbiri ile orantılı olduğunu dile getiren Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, "Ne kadar çok israf, o kadar çok atık demektir. Biz hem israf ediyorduk; hem de israf ettiklerimizden dert yanıyorduk. 10 yıl kadar önce şehir çöplüğünün kokusunun buralara kadar ulaştığını hatırlıyorum. Bugün fiilen bir önlem alındı ve zihinsel bir dönüşüm gerçekleşti. Çocuklarımızın burada yaptıkları resimlerden çok zihinsel dönüşümlerinden çok etkilendim. Bu yarışma yabana atılır bir yarışma değildir. Tüm öğrencilerimizi kutluyor, başarılar diliyorum" dedi.

Başkan Gültak: "Bizden tertemiz bir dünya istiyorlar"

Başkan Mustafa Gültak ise konuşmasında "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte yürüttüğümüz ve farkındalık yaratmayı amaçladığımız sıfır atık konulu resim yarışmasının ödül törenindeyiz. Yarışmaya birçok öğrenci kardeşimiz katıldı ve resimler uzman jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmaya katılan tüm resimler birinciliği hak ediyor. Çocuklarımızın dünyaya bakışı, gezegene ve hayata bakışını resimlerde gördük. Bizden tertemiz bir dünya istiyorlar. Özellikle bizlere seslenip, 'yaşanılabilir bir dünya bırakın' diyorlar. Bitmiş, kaynakları tükenmiş bir dünya istemiyorlar. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Pandemi sonrası temizliğe devam

Başkan Gültak önceki yılları hatırlatarak, "Adanalıoğlu bölgesinde 25 yıllık birikmiş çöpü sahilden sadece 50 metre geride kumların içine gömmüşlerdi. Poşet tarlaları vardı. Orman, deniz, her yer poşet içindeydi. Göreve geldikten sonra hızlıca oraları temizledik. Çöpleri oradan kaldırıp, üstüne kumları koyduk. Denizle sıfır hale getirdik. O kirliliği düşünebiliyor musunuz? Öte yandan korona virüs öncesi o bölgede temizlikler yaptık. Amacımız çocuklarımıza ormanda nasıl gezeceklerini, doğaya nasıl özenle bakmaları gerektiğini, çöp kutularını kullanmanın ne kadar önemli olduğunu öğretmekti. Pandemi sonrası sağlık sistemimiz düzene girdiğine kaldığımız yerden temizliğe ve eğitimlere devam edeceğiz. Çocuklarımızın beynine bu durumu kazımamız lazım" ifadelerini kullandı.

Pamuk: "Çalışmalarımıza devam etmeliyiz"

Akdeniz Kaymakamlığı olarak sıfır atık belgesini aldıklarını kaydeden Kaymakam Muhittin Pamuk ise "Özellikle okullarımızın da sıfır atık belgesi alması önemliydi. Çünkü gençlerimizin çevre duyarlılığının artması konusunda bu tarz etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Sıfır atık projesinin ekonomik boyutu da var.

Kurumlar olarak bizler de önemli tasarruflar yapıyoruz. İsraf ile atık yan yana duruyor. Bizim inancımıza göre israf haram. Bu duyguyu bu inancı topluma yayabilirsek eminim çevre duyarlılığımız da atığımız da ona göre azalacaktır. Daha yeşil bir Akdeniz için çalışmalarımıza devam etmeliyiz. Bu anlamda yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor başarılarının daim olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edilirken, günün anısına hatıra fotoğrafı da çekildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Akdeniz'in çehresi değişiyor'

_assets/fotograflar

'Çay Mahallesi projesi örnek olacak'

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan Mersinlilerle buluştu

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, Bakan'ı ağırladı

_assets/fotograflar

'Teksin Genç' modülü devrede

_assets/fotograflar

Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı

_assets/fotograflar

Hazır giyimin devleri ödüllendirildi

_assets/fotograflar

Sadir Durmaz'dan Başkan Yılmaz'a ziyaret

_assets/fotograflar

Kursiyerler sertifikalarını aldı

_assets/fotograflar

Pandemi sonrası ilk sergi

close 'Akdeniz'de Sıfır Atık' ödülleri sahiplerini buldu
'Akdeniz'de Sıfır Atık' ödülleri sahiplerini buldu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: