rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.296 (1.254)

Toplam Ziyaret: 24.015.591 (22.002.741)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Mayıs 2022
Sayı : 943
Bu kayıt toplam
295 kez okundu.
fb sharer

PANDEMİ SONRASI İLK SERGİ

Pandemi nedeniyle sergilerine ara veren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (#MTSO) Sanat Galerisi, ilk sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Orçun Çadırcı'nın lisans ve yüksek lisans öğrencileriyle birlikte hazırladığı atölye sergisi 'karşılaşmalar', MTSO Sanat Galerisi'nde açıldı.

Pandemi sonrası ilk sergi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

MTSO Sanat Galerisi'nde açılışı gerçekleştirilen MEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Orçun Çadırcı ile lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin atölye sergisi 'karşılaşmalar'a, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Ressam Ahmet Yeşil, MTSO Genel Sekreteri Kadir Dölek ile Sanat Galeri Sorumlusu Seda Şahbaz ve çok sayıda sanatsever katıldı. Sergi, MEÜ öğrencisi genç sanatçıların eğitim sürecinde üzerine eğildikleri meselelerin sanatsal çıktıları olan 29 eserden oluşuyor.

Sergi açılışında konuşan Ressam Orçun Çadırcı, zor geçen pandemi sürecinin ardından öğrencilerin okullarını özleyerek döndüklerini ve serginin de o heyecan ile ortaya çıktığını söyledi. Sergiyi, 12 lisans ve 3 yüksek lisans öğrencisiyle birlikte hazırladıklarını aktaran Çadırcı, "Öğrencilerin karşılaştığı sorunlar üretme dinamiklerini belirliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sergideki bazı eserlerin İstanbul gibi farklı illerde de sergilendiğinden bahseden Çadırcı, Mersin'deki genç sanatçılarının iyi bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Pandemiyle dışarıdaki sosyal ve kültürel hayatının kıymetinin anlaşıldığını dile getiren Çadırcı, "Sanat eğitimi uzaktan sürdürülebilecek bir eğitim değil. Tekrardan fiziki eğitime, sosyal ve kültürel hayatımıza dönmek hepimizi olumlu etkiledi. Öğrencilerimle birlikte o heyecanla güzel bir ivme yakaladık. Eserlerimizi sergileme fırsatı veren MTSO yetkililerine buradan çok teşekkür ediyorum" dedi.

Serginin çoğunluğunun otoportre eserlerden oluşmasının, öğrencilerinden özellikle otoportre istemesinden kaynaklandığını kaydeden Çadırcı, sanatçı adayının önce kendisini nesnelleştirmesini istediğini, bunun da kendisiyle yabancılaşmasına, daha yaratıcı üretmesine ve pratik becerisinin gelişmesine katkı sağladığını söyledi.

Serginin ana temasının yabancılaşma olduğuna dikkat çeken Çadırcı, resmin önce zihinde gerçekleştiğini daha sonra tuvale aktarıldığını ve dijital dünya ile bütünleşen yeni nesil için bunun oldukça zor olduğunu ifade etti. Bazı eserlerin ise kare olduğuna değinen Çadırcı, bunun nedenini ise, "Kare zordur. Bize altın oran vermez. Akademik eğitimde başvurduğumuz formülleri alt üst eder. Bu da sanatçı adaylarını daha çok yaratıcılığa iter" diye konuştu.

Sergiyi değerlendiren Çadırcı serginin, eğitim sürecindeki sanatçının benliğini sakladığı yerden çıkarma ve onu soruşturma gayretiyle giriştiği gizil ifşası olduğunu belirtti. "Sergide, genç sanatçıların algılama ve yorumlama yetisi ölçüsünce irdelediği sorunlar, tercih edilen veya öğrenilen sanatsal ifade türleri sentezlenerek görsel dile indirgeniyor" diyen Çadırcı, "Burada elde ettiği verilerle bir tahlil çabasına girişen birey, artık sadece bir sanatçı değil, kendisini kazan bir arkeologdur aynı zamanda" değerlendirmesini yaptı.

31 Mayıs'a kadar devam edecek sergi, hafta içi 08.30-18.00, hafta sonu ise 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Polifonik Koro'dan "Ağacın Türküsü"

_assets/fotograflar

Başkan Seçer ve MTSO Heyeti, Moldova'da temaslarda bulundu...

_assets/fotograflar

'İşimiz, gücümüz Toroslar'

_assets/fotograflar

MTSO ve Bm güçlerini birleştirdi

_assets/fotograflar

CNG'li otobüsler için yakıt dolum istasyonu

_assets/fotograflar

'Toplu taşıma, kamu hizmetidir'

_assets/fotograflar

Mercimek, üreticinin yüzünü güldürecek

_assets/fotograflar

Rotary Kulübü'nde devir teslim yapıldı

_assets/fotograflar

Moldova'dan Toroslar'a dostluk ziyareti

_assets/fotograflar

Akdeniz'de hedef 'Sıfır Şiddet'

close Pandemi sonrası ilk sergi
Pandemi sonrası ilk sergi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: