rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.884 (5.458)

Toplam Ziyaret: 14.788.414 (13.717.441)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
30 Temmuz 2018
Sayı : 765,766
Bu kayıt toplam
365 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
M. Can Özkardeşler
M. Can Özkardeşler

DOKTORA ŞİDDET

Kırk bir yıldır hastalarına gönülden hizmet eden bir hekim olarak sizlere zedelenmiş duygularımı dile getirmeye çalışacağım. Hep düşünüyorum ama bir türlü cevabını bulamıyorum: Neden bu şiddet? İnsan kendisini tedavi etmeye, iyileştirmeye çalışan, yarasına merhem olmaya çalışan bir doktora neden kaba kuvvet uygular?

Son vakada olduğu gibi, ateşi hemen düşmedi diye saldırmak mazeret olabilir mi? Bitsin artık hekime yapılan bu cahilce saldırı. Hekimi ve sağlık çalışanlarını güvence altına alan koruyucu bir kanun bir an önce çıkarılmalıdır. Zor şartlarda, hiçbir karşılık beklemeden, kendisini insanlığa adamış bu fedakâr insanların huzur içinde çalışmalarının sağlanması gerekir.

Bir insan her gün işe giderken " Acaba bugün darp edilecek miyim?" duygusu ve stresiyle ne kadar faydalı olabilir. Sonunda yaşadığı bu gerilim kendisini yıpratır. İşin stresi, evliyse evde çocuklarına, kocasına veya karısına yansır, bir huzursuzluk mutsuzluk hali oluşur, bekâr ise anasına babasına yansıtır.

Ana baba deyince aklıma yaptıkları fedakârlıklar geldi. Bu insanların çoğu, çocukları doktor olsun, insanlara faydalı olsun diye yemediler, içmediler, giymediler, gezmediler çok büyük çileler çekerek onları okuttular. Ve sonunda çocukları büyük bir heyecan ve hizmet aşkıyla, bir hastanenin acilinde ya da polikliniğinde veya aile hekimi olarak bir mahallenin sağlık ocağında göreve başladılar.

Yeni hekim olmanın heyecanıyla eşine dostuna iyileştirdiği hastaları anlatıyor, onlarla yaşadığı güzellikleri paylaşıyordu. Ama bir gün beklenmedik bir tatsız olay oldu, kıymetli hekime görevi esnasında biri saldırdı. İşte bu hekimin veya sağlık çalışanının annesinin yakınlarının yerine koyun kendinizi ve bir an empati yapın:

Akşam olmuş, eve işten yorgun gelmişiniz, ev halkıyla muhabbetten sonra memlekette neler olmuş diye televizyonda haberleri açmışsınız. Biraz sonra "Doktora Şiddet" diye bir haber geçmeye başlıyor; o da ne sizin çocuğunuz kanlar içerisinde ekranda. Kafasın taş tuğla vurmuşlar, dikişler atılmış.Buz kesiliyorsunuz, herkes suskun, can kulağıyla olup biteni anlamaya çalışıyorsunuz ve gözlerinizden sessizce yaşlar akıyor. Birden isyan etmek geliyor içinizden ve "ben bunun için mi okuttum çocuğumu "diyorsunuz. İçiniz kan ağlıyor ve tefekküre başlıyorsunuz.

Bu iş niye bu hale geldi, niye en ufak bir şey bahane edilip çocuklarımıza saldırılıyor diye düşünüyorsunuz. Düşünürken buluyorsunuz yıllar önce Sağlık Bakanlığı tarafından"Doktor Şikayet " hattı kurulmuştu ya, işte o zamandan beri; yok doktor bana gülmedi, reçeteyi biraz sert verdi, yeteri kadar ilgilenmedi, sinir biri, beni fazla dinlemedi gibi ufak tefek bahanelerle üretilerek doktorlar hastalara hedef gösterilmişti.

Sahiden hiç başka bir devlet kurumunda şikayet hattı var mıydı merak ediyorum. Mesela bir sebepten dolayı karakolda ifadeniz alınıyor diyelim. Emniyet Genel Müdürlüğüne" bu polis benim ifademi alırken bana gülmedi, dilekçeyi sert fırlattı imzalamam için, iyi davranmadı", diye şikayet edebileceğimiz bir hat veya bu nedenlerle polisi karakolda dövecek cesaretimiz var mıydı.

Ya da adliyeden örnek verelim, mahkemenin kararını beğenmediniz, hakim veya savcıyı şikayet edeceğiniz bir hat var mı, şikayet etseniz bile neticenin değişmeyeceğini bile bile şikayet edecek gücü kendinizde görür müsünüz veya hakim davanızı çok uzatıyor diye yolunu kesip dövme , tartaklama cesaretiniz var mı? Yok tabii ki.Böyle bir duruda hemen sizi hapse atarlar,sorgusuz sualsiz, onun için gıkınız çıkmaz oralarda.

Öyleyse neden doktora saldırıyorsunuz? Sizi iyileştirmeye çalışan bu insanlara neden kötü davranıyorsunuz? Cahil insanların gücü savunmasız, korunmasız insanlara geçiyor. İşin cezası yok, yaptığınız yanınıza kâr kalıyor. İşte bu nedenle, yeni dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekillerinden beklentimiz, sağlık çalışanlarına kalkan olacak, onları şiddetten, saldırıdan koruyacak bir kanun teklifi vermeleri ve meclisten geçirmeleri.

Sadece bize yapılanlara değil her türlü şiddete karşı olmalıyız; Cinsel tacizler, kadına, çocuğa, ana babaya şiddet, hayvana yapılan her türlü şiddete karşı cezalar arttırılmalı, iyi hal uygulanmamalı, cezalar caydırıcı olmalı. Çevreyi kirletenlere ağır cezalar verilmeli. İnsanca yaşamak için toplumu bilinçlendirilmeliyiz. Bu işler eğitimle, görgü göreneğin arttırılmasıyla olur. Atatürk'ün gösterdiği" muasır medeniyet" hedefine ulaşmakla olur. Hedeften giderek uzaklaşıyoruz gibime geliyor.Görev hepimizin.

Bizler hekimler ve sağlık çalışanları olarak şiddete maruz kalmadan görevimizi huzurla ifa etmek istiyoruz. Bizler yüce Allah'ın şifa dağıtan elleriyiz, bizlere sahip çıkınız ve kendini bilmezlere hedef göstermeyiniz.

Sevgiyle kalın, hoşça kalın, dostça kalın.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Ey Türk İstikbalinin Evlâdı!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

7.Sınıf Türkçe'de Sanal Atatürk Çizimleri

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Zenginleşmek Üzerine...

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Bahara 10 Kala...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Bir Yıldız Doğuyor !

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Tilkileri Ayakları Kurtarır

İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

Yeni Nesil Belediyecilik

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: