rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 28 (28)

Toplam Ziyaret: 15.252.684 (14.148.370)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
08 Ekim 2018
Sayı : 775
Bu kayıt toplam
728 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek

YAPISAL RESTORASYON !

Hepimiz biliriz ki; 'Geleceği konuşamayan ulusların geleceğini, geleceği konuşan uluslar şekillendirebilir.'

Millet olarak yarını, yarınlarımızı pek konuşamamışız veya konuşturmamışlar. Bunun elbette bir çok nedenleri var.

Ya bizi lafa tutup oyalayarak kendi yarınlarını yeniden inşa etme yolunu seçmişler.

Yada kendimizi bulabildiğimiz dönemlerde de biz suni sorunlarla uğraştırırken ürettikleri teknolojiyi önümüze koyarak , 'bak hazır var burada üretmenize ne gerek var' diyerek hep aklımızı çelmiş, vazgeçirmişler.

Batının bilinç altında Türkiye'yi aşağılamak, bunu yaparken terbiye dürtüsü ile parmak sallamak hep olmuş olagelmiştir. Çünkü 'oryantalizm ' diğer adıyla şarkiyatçılık öngörüsü batının doğu toplumlarını ve kültürlerini nasıl gördüğününün projeksiyonudur.

Batı sadece doğu toplumlarını ve kültürlerini üzerinde inceleme yapılan bir zemin olarak görür, yoksa kendileri ile denk ve adil paylaşımın bir parçası olarak değil.

Bu gün coğrafyamızda oynanmaya çalışılan tiyatroda bize biçilen figüran rolünü kabul ettirebilme baskısının ana temasını, hep terbiye üzerine odaklamış batının bu isteklerine karşı bir karşı tepki vermemiz oluşturmaktadır.

Gerek Türkiye'nin ve gerekse küllerinden yeniden doğduğu Osmanlı'nın yaşam serencamına baktığımızda üçyüz küsür yıl sonra 1699'da dağılmaya başlayan parça bu gün ana uzvuyla yeniden buluşmaya hazırlanıyor.

Ana gövde TÜRKİYE, parçalar ise Osmanlının 600 yıl adaletle hükmettiği Balkanlar, Afrika, Güneyimizdeki tüm Arap coğrafyası bu gövdenin parçaları olarak buluşmaya, yeniden bütünleşmeye gün sayıyor.

Tüm bunlar, dedeleri Osmanlı'nın hoşgörüsünü yaşamış toplumların bu ülkeye yeniden ihtiyaç hissetmelerinden kaynaklanıyor.

Bu gün Türkiye, tıpkı ataları gibi bu toplumları yeniden ihya ve inşa etmekle meşgul. Bu sadece yapılan yardımlarla, koruma altına almakla olmuyor. Bu toplumları bilinçlendirerek ufuk katarak misyon ve vizyonlarını önlerine koyarak oluyor.

Gelinen noktada dünyanın tam orta yerine sıkışmış, merkezdeki Türkiye sessiz sedasız kendi dönüşümünü gerçekleştiriyor.Bunu bu mazlum coğrafyanının insanlarına emperyalistlerin ferasetsizliği altında inleyen toplumlarına abilik, yeri geldiğinde kardeşlik yaparak gerçekleştiriyor.

Batı hep sülüktü zaten. Sanayi devrimiyle gerçekleştirdiğii potansiyelini coğrafi keşiflerle zenginleştirerek doğuyu, uzak doğuyu, Afrika'yı hep sömürdü. Bellemek için 'hep analarını' sordu, babaları hiçbir zaman umurlarında olmadı.

Osmanlı ise bunu hiçbir zaman aklından dahi geçirmedi. Hoşgörü ve adaleti ajandasıın ana başlığı yaptı.Zaten bunu yapmasaydı 600 yıl bu coğrafyalarda yaşama, hüküm sürebilirme şansı olamazdı.

Artık Türkiye devraldı Osmanlı'nın bu misyonunu…

Ancak… Bunu devam ettirebilmek ancak ve ancak ekonomi ve savunma sanayinde üreterek daha fazla üreterek iktidar ve muktedir olabilmekten geçiyor.

'Yarını konuşmak' veya konuşabilmek bunun için çok önemlidir.

Yarını konuşurken yarından da ötesinede bir parantez açıp neler yapılabilirliği konuşmak hatta büyük planlamaları artık tartışabilmemiz gerekiyor.

Okudukça yeni şeyler öğreniyor insan. Mesela, dışarıdan bakıldığında belli şeyler dışında hiçbir şey yapılmadığı sanılıyor.

Oysa bizim göremediğimiz, aklımızdan dahi geçmeyen o kadar çok şeyler yapılıyor ki pek çok alanda…

Ancak yapılanlar ortaya çıktığında sanki hemen oldu bitti zannediyoruz bir çok şeyi… Oysa bu başarı çok zaman alan yıllarca hatta on yıllarca uğraşının ciddi bir çabanın neticesi olarak çıkıyor karşımıza.

Bu gün terörle mücadelede kullandığımız silah ve mühimmatlar önemli savunma sanayi üretimleri hep bu planlamanın ve çabanın neticesi.

Kısaca, başarıyı hep daha büyük başarıyı dünü inkar etmeden geleceğin ihtiyaçlarını belirleyip bu istikamette büyük adımlar atarak gerçekleştirebiliriz.

Yarınların, anasının ak sütü gibi bu milletin hakkı olduğunu düşünüyor ve inanıyorsak, bu devleti yüceltmek istiyorsak geleceği ancak bu şekilde biçimlendirebiliriz. Geleceğimizi şekillendirecek yapısal restorasyonları ancak bu şekilde biçimlendirebiliriz.

Kendimizi geliştirip büyüttükçe 'YAPISAL RESTORASYONU' gerçekleştirdikçe birilerinin midesine oturacağız, belki birilerine sancı yapacak ancak bunlar iyi şeylerin habercisi diyecek 'KIZIL ELMA ' ülküsü menzilinden ebet müddet dönmeyeceğiz.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Tuz Kokmadan!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Başoğuzlu Elizan Opolar

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Sorularım Var...

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Kim Doğru, Kim Yalan?

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

İşimiz Var!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Gönül İsterse Neler Yapar

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: