rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.956 (3.815)

Toplam Ziyaret: 15.089.650 (13.995.768)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
03 Aralık 2018
Sayı : 783
Bu kayıt toplam
169 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

BANA DAİR...

1982 yılının güneşli bir ilkbahar sabahında dünyaya gelen benim için ; 90'lı yıllar çocukluktan ergenliğe geçtiğim süreyi ve gençlik yıllarımı kapsıyor. O yüzdendir ki 90'lı yıllara dair şarkılar dinlediğimde ,o günlerin kokusunu duyumsarım. Kimi zaman soba üzerindeki kestane kabuklarının çıtırtısı gelir kulağıma, kimi zaman mandalina kabuklarının kokusunu duyumsar, kimi zaman yaz günlerinde taze fıstık için balkondan sarkıttığımız sepeti görürüm. 'Süper Baba', 'Bizimkiler', 'Olacak O kadar ' programlarını seyrederken annemin meyve yemem konusundaki ısrarcı hallerini hatırlarım. Babamın her yaşanan olaydan çıkarılması gerekenler hakkında yaptığı konuşmaları ve ders veren hikaye anlatışları gelir aklıma ….Ve daha bir çok hatıra zihnimde dönüp durur bugünlerde. Ve ben 'ŞİMDİ'min ne kadar farkında olduğumu sorarım kendime. Yaşamın neresinde durduğuma bakarım.. Kendimce sorgularım yaşamımı, geçmişimi, şimdimi, geleceğime dair beklentilerimi ve mücadelemi… Geçmiştemiyim,gelecek kaygısında mı ,yoksa şimdide mi?

Keşkelerim mi var, bahanelerim mi, ertelemelerim mi , yoksa iyi kilerim mi?

Bu sorgulama sırasında aklıma hep aynı hikaye gelir. Öyle ya hikaye dört ayrı mahallede dört ayrı insanı anlatır bize. Ve hikaye der ki ; Dört ayrı mahallede ,dört ayrı mizaçta insan yaşarmış. Birinci mahallede "Evet ama"lar ,İ kici mahallede 'Yapacağımlar', üçüncü mahallede 'Keşkeciler ' ve dördüncü mahallede 'iyi ki Yaptımlar'….

'Evet ama'lar ne yapılması gerektiğini bildiklerini düşünürlermiş. Yapma zamanı geldiğinde ise "evet, ama" diye cevap verirlermiş. Cevapları hep yanlış olurmuş. Suçu başkalarına atmakta da ustaymışlar.

'Yapacağım'lar kendilerini yapacakları şeye adım adım hazırlarlarmış, ama yapacakları sırada şanslarını kaçırdıklarının farkına varırlarmış.

Bu mahallede insanların dizleri dövülmekten yara bere içindeymiş. Verdikleri kararı sürekli ertelerlermiş.

Üçüncü mahallede yaşayan Keşkeci'lerin, hayatı algılama güçleri mükemmelmiş. Neyin yapılması gerektiğini daima en isabetli şekilde bilirlermiş ama, her şey olup bittikten sonra...!

Kasabanın en yeşil bölgesinde, en güzel evlerin olduğu mahallede ise "İyi ki yaptım' lar" otururmuş. Keşkeci' ler bu mahallede yürüyüşe çıkar, etrafa hayranlıkla bakarlarmış.

Yapacağım'lar Keşkeci'lerle birlikte bu mahallede yürüyüşe çıkmak ister ama bir türlü fırsat bulamazlarmış. "Evet ama"lar ise mahallenin güzelliğini görmek yerine, ağaçların gölgelerinin yeterince geniş olmadığından, güneşin daha erken saatte doğması gerektiğinden şikayet ederlermiş.

"İyi ki yaptım" mahallesindeki insanların tek kusuru , beyinlerinde mazeret üretme merkezlerinin olmamasıymış.

Kendimce kendime dair yaptığım sorgulamada bakıyorum da 'evet ama'larım,'Yapacağım'larım, 'keşke'lerim var…Bunun yanı sıra bu üçünden de fazla 'iyi ki yaptım'larım var…İyi ki de …….

80'li-90'lı yıllarım; geçmişim ,çocukluğum, gençliğim. İyi ki'lerim… Evet Ama'larım… Yapacağımlarım, ertelemelerim ….

2000'li yılları yaşarken beliren birkaç keşkelerim….

Ve 2018 Aralık …Şimdi'deyim.

Geçmişin kestane kokulu günlerini anımsadığım , kendimi tamamlamaya dair çıktığım yolculukta 'BEN' i sorgulamaya başladığım ,geleceğe dair projeler ürettiğim fakat planların her zaman istenildiği şekilde olmayabileceği gerçeğini bildiğim bir zamanın içinden geçiyorum.

Zaman geçip giderken ya da ben zamanın içinde akarken 'AN'ın farkında olmam gerektiğini biliyorum…

Ve yol aldığımız yaşamda hepimiz için 'iyi ki 'lerimizin , keşkelerimize galip gelmesini diliyorum.

Sevgiyle....Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Masa 3'e Bir Bekâ Vardı!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Şiddet Sarmalı Büyüyor mu?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Gülümsemek Bedava...

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Hayatın Akışı...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Farkımız Olsun!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

İyi Kalpli İnsan Olmak

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: