rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.061 (3.919)

Toplam Ziyaret: 15.089.755 (13.995.872)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
03 Aralık 2018
Sayı : 783
Bu kayıt toplam
178 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek

YÖRESEL HAFIZAMIZI GÜNCELLEMEMİZ GEREKİYOR !

Biliriz ki; doğa boşluk kabul etmez, sen doldurmazsan başkaları doldurur.

Bu gün Mersin'in finansal, bürokratik ve siyasal hinderlantının genel panoramik görüntüsü bu!

Burada soru şu: Bu şehir yerli formuyla neden entelektüel rezervi yüksek, donanımlı insanlar çıkartamıyor?

Neden ticaretin her türlü yelpazesinde istisnalar dışında bu yörenin insanlarının adı yok?

Veya istisnalar dışında politikanın, odaların veya derneklerin karar organlarının belirleyici itici gücü değil?

Neden bu yörenin insanı finansal, bürokratik ve siyaset belirleyicilerinin aksesuarı olmaktan öte gidemiyor? Neden sadece protez görevi ifa eder?

Kısacası; ' Neden çolpayız?' Neyimiz eksik!

Yoksa güç, donanım, öz güven veya sermaye rezervi varda biz mi bihaberiz?

Senin haberin yok aslında bizde bir itici gücüz, bizde ticari, siyasi, bürokratik her alanda söz sahibiyiz şeklinde hamaset odaklı lakırdı edebiyatı yapıyorsanız o zaman sorarlar: 'Neredesiniz?' diye…

Eğer varım diyorsan ; Denizden çıkarılarak işlenip mücevher piyasasına sürülmeyen bir 'inci' nasıl bir değer ifade etmiyorsa bu koşullarda senin de bir karşılığın veya provizyonun bir değer ifade etmiyor, derim!

Yok siyasetle ilgilenmiyorum siyaset bana ters diyorsanız o zaman siyaseti dolduran yerel ve genel politiğin hakim güçleri karşısında neden ezilip büzülüyorsun derim!

Artık siyasette var olmaya varım diyorsan, o zaman siyaseti kurallarına göre oynamak için her siyasi mecrada politize olmak pahasına öncelikle bunu bir zaafiyet olarak görmemelisin!

Sabretmelisin! Bulduğun boşluğu doldurmaya çalışmalısın! Feraset sahibi olmalısın! Geleceği kavrayıcı olmalısın! Kendini geliştirmelisin! Özgüvenin yüksek olmalı ki kendini en iyi yerlere layık görmelisin! Ancak bir şarlatan olarak değil, gerçekten donanımlı biri olarak!

Ayrıca, okumalısın! Düşünmelisin! Tatbik etmelisin ve neticeyi takip eden biri olarak bakmalısın geleceğe...

Baştan söyleyeyim bu bir özeleştiri, başka mecralara çekilmesin. Bunun adına özeleştiri veya özdenetimin revizyonu da diyebilirsiniz.

Bu yörenin insanı olarak bu çıkarımları yapmazsak yöresel hafızamızı güncellemezsek toplumsal hafızayı aktüalite edemeyiz, kolektif bilinci konsolide edemeyiz.

Yöresel hafıza nedir? Toplumsal hafıza ne işe yarar? Kolektif bilinç nedir?

Bu soruları sormak ve bu sorulara cevap aramak artık çok önemli…

Öyleyse, artık bazı şeyleri sorgulamanın vakti geldi ve geçiyor da. Mesela, geçmişten günümüze kaç tane büyükşehir veya merkez ilçe belediye başkanı, siyasetçi, ticari öncü, oda başkanı veya bürokrat bu topraklardan çıktı.

Hep konuşuyoruz, ancak hiçbir ilerleme kaydedemiyoruz. Dedelerimi ve babalarımı eleştiriyorum. Hatta kendimi de eleştiriyorum; yıllarca köyden kente inmemişiz, aç kalırım kavramının arkasına sığınarak minimal yaşantımızdan ödün vermemişiz, Toroslarda yaşayanlar olarak aşağılar sıcak olur korkusuyla rahatımızdan fedakarlık yapmamışız.

Kısacası, bu yöreye yönelik bir misyonun ve vizyonun belirleyicisi olmamışız, öyleyse bu gün bu mazinin mirasçıları olarak bizlerin Mersin'in siyasal, finansal veya bürokratik geçmişini ve bu gününü sorgulama hakkımız var mı?

Elbette var! Ancak başkalarını eleştirerek değil önce kendimizi eleştirerek öz eleştiri yaparak başlamalıyız, kendimiz dışındakileri eleştiriye…

Mesela, geçmişte ' gözlerine ışık tutulmuş tavşan' gibi donuk bakışlarla olanları sadece seyretmekle yetinmişiz!

Bütün bunları bu mazinin külli halefleri ve mirasçıları olarak dün sorgulamadık ancak bu gün ve bundan sonra artık sorgulamalıyız!

Bu iç hesaplaşmayı yerli kültürün hak ve çıkarlarını koruma siyasetini tanımlayan ' NATİVİSM' felsefesi ortak aksında bir çıkış noktası olarak ele alıp artık, ' oku, düşün, uygula ve takip et' penceresinden okuyup tanımlamamız gerekiyor.

Bu anlayış, bu nemelazımcılık, bu sünepelik, bu çekingenlik içimizde ' öz güven' olarak değişim ve dönüşüm yaşamadığı sürece, başarılı bir yönetici, önemli bir ticari öncü, etkin bir siyasi öncü iddiasıyla gelmek isteyen her kim olursa olsun bu yöre için önemli ve değiştiren neticelerin aktörü olması mümkün değildir.

Bunun için çok geç kalmadan kendimize dönüp, yerel adayları öne çıkartarak ' yöresel hafızamızı' güncellememiz gerekiyor. 31 Mart 2019'a giderken buna çok ihtiyacımız olacak!Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Masa 3'e Bir Bekâ Vardı!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Şiddet Sarmalı Büyüyor mu?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Gülümsemek Bedava...

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Hayatın Akışı...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Farkımız Olsun!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

İyi Kalpli İnsan Olmak

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: