rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.278 (3.893)

Toplam Ziyaret: 15.734.223 (14.553.693)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Haziran 2019
Sayı : 810
Bu kayıt toplam
283 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

OKUMAK ŞART!

"Ömür boyu yanı başımda, her yerde elimin altındadır. Yaşlılığımda ve yalnızlığımda avuturlar beni. Sıkıntılı bir avareliğin baskısından kurtarır, hoşlanmadığım kişilerin havasından dilediğim zaman ayırıverirler beni. Fazla ağır basmadıkları, gücümü aşmadıkları zaman acılarımı törpülerler. Rahatımı kaçıran bir saplantıyı başımdan atmak için ONLARA başvurmaktan iyisi yoktur, hemen beni kendilerine çeker, içimdekinden uzaklaştırırlar." (Montaıgne)

Montaıgne'nin denemesinden her hissiyatında ihtiyaç duyduğu ve bir nevi dost gibi düşünerek betimlediği şey; "KİTAPLAR"dır. Kitap okumanın kendi üzerinde yarattığı pozitiflikleri, faydaları anlatmıştır.

Aslında şu bir gerçektir ki, okumanın faydalarını anlamak için ANLATILMA'sına gerek yoktur. Bununla birlikte ülkemizde kitap okumasını beklediğimiz kesimler dahi az okuduğundandır ki; kitapların faydalarının anlatıldığı her yazıya, söyleşiye, diziye, programa vb yönelinmekte ve bende bunu yerinde ve yararlı görmekteyim.

Bilgi çağını yakalayabilmek bakımından, kitap okumayı hava, su, yemek gibi günlük hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekmektedir.

En azından bazı yararlarını kendimizde ve çocuklarımızda görebilmek adına, kitap okumayı alışkanlık haline getirmemiz şarttır.

Örneğin; Kitap okumak bedeni ve beyni zinde tutar. Hayatları boyunca kitap okuyanlar, okuduklarını düşünenler, problem çözenler, çok ileri yaşlarda bile en karmaşık zihinsel faaliyetleri yapabilirler.

Ve yine çok kitap okuyan bir çocuğun hayal dünyası ve düşünme kapasitesi, okumayanlara göre daha fazladır....vesaire...vesaire..

Her neyse, ne kadar istersek o kadar anlatalım faydalarını; bir gerçek varsa onu inkar edemeyiz. "O gerçek" de toplum olarak içine düştüğümüz durumun vahametidir.

Bir kere; Eğitim sistemimizin ezberci anlayışından kurtulmak gerek.

Tabii aileleri ve kültürel yapı da kitap okuma alışkanlığına etki göstermekte.. Bundan dolayı çağdaş ve ileri görüşlü, hoşgörülü, saygılı bir temel yapıyı kurmak yönünden çaba sarfetmemiz gerekmektedir ki; bizden sonra gelecek nesillere bu alışkanlığı kazandırabilelim.

Düşünen, fikir üreten, düşündüğünü ifade edebilen, yanlış bilgi ile doğru bilgiyi ayırabilen kişilerin sayısının artması için bu bilgi çağında kitap okuma alışkanlığının kazanılması, kazandırılması şarttır.

Karakter ve kişilik gelişmesi, tarih ve kültür bilinci ancak okuyan, araştıran ve üreten kuşakların yetişmesi ile mümkündür.

Ve yine kitap okumayan topluluklar, gitgide körelmekte ve iletişim zorluğu çekmektedirler.

İşte bu anlatılanlar ve daha fazlası yüzündendir ki kendimizi ve içinde bulunduğumuz toplumu daha ileri seviyelere götürebilmek adına, geçmişten geleceğe çağdaşlığın, bilgeliğin temelinde yatan kitap okuma alışkanlığını kazanmamız ve bireylere aşılamamız gerekmektedir.

Kitaplardaki güzel hayallerle kalın, Saygılarımla..Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Çürük Sandalye!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

"Oğlumu Geri Verin, Başlarım Sizin BOP'unuza!"

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Mutluluk Nerede?

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

İnce Siyaset...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Ne Zaman Uyanacağız?

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Takdir Allah'tan, Gayret Kuldan

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: