rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.307 (6.178)

Toplam Ziyaret: 18.158.613 (16.528.482)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Ocak 2020
Sayı : 841
Bu kayıt toplam
1.034 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Av. Ersin Parlat
Av. Ersin Parlat

KİM BİLİR

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? Bu soruya İlber Ortaylı şöyle cevap veriyor: "Kim ikisini de yaparsa o bilir!"

Ünlü devlet adamı Ho She Min, kırkbeş yıl boyunca denizaşırı gemilerde aşçılık yaptı. Daha sonra Uzakdoğu'da ANNAM isimli topraklarda Vietnam Devletini kurdu.

Onun sağlığında başşehrin adı HANOİ idi. Ölümünden sonra başşehirin adı HO SHE MİN olarak değiştirildi. Aşçılar, dünya mutfağını öğrenirken dünya kültürünü de öğrenirler. İşte HO SHE MİN'in şansı aşçılık mesleğinden geliyor.

Askerlikte değişmeyen bir kural vardır. Bir ordu, yurdundan uzaklaştığı ölçüde savaş gücü düşer. Ancak sivil yaşamda bunun tam tersi geçerlidir. Bir kişi ya da grup yurdundan uzaklaştığı ölçüde başarısı artar.

İsmet Paşa diyor ki; "Dünyanın en uyanık adamları işadamlarıdır!"

Mersin'in tarihi evlerinin güzelliği hepimizin dikkatini çekiyor. Gurur kaynağımız. Yüce Atatürk'de Mersin'e geldiğinde o evlerden birisinde kalmıştı. Ben, Mersin'in tarihi evlerinin hayranıyım. Yıllardan beri sokak sokak gezdim ve bu güzel evleri kimler, nasıl yaptılar diye çözmeye çalıştım. Benim dışımda pek çok kişinin de nasıl hayranlıkla seyrettiklerine tanık oldum.

Başlıca üç çeşit ev gördüm. Birinci grup, küçük bir-iki odalı, kiremit çatılı, avlulu, insan boyunu aşan yüksek avlu duvarları olan mütevazi yapılar. Ekonomik gücü sınırlı ailelerin evleri bunlar. İkinci grup, en az iki katlı, bahçesi ve iç avlusu olmayan, çok defa cadde üzerinde büyük, gösterişli konaklar. Bu konaklar genel olarak tüm arsayı kaplıyor ve kaldırıma dayanmıştır. Bu konaklar da, toprak sahiplerinin evleridir.

Üçüncü grup evler de, ikinci grup konaklar gibi gösterişli, güzel ve görkemli. Ancak şöyle bir farkı var: Geniş bahçeli. Güneyde ve batıda kaldırıma bitişik, doğusu açıklık ve kuzeyde güzel bir bahçe. Mersin'in sıcak iklimine en uygun yapı. Bu evler de işadamlarına ait. İşadamı mesleği gereği yerinde duramaz. Bir ayağı dışardadır. Sürekli yurtdışına gider gelir. Birkaç tane yabancı dil bilir, ufku açıktır. Bilgisi görgüsü artmıştır. Ailesini nasıl rahat ettireceğini bilir. Yurtdışından gelecek misafirlerini nasıl etkileyeceğini bilir.

Kaybolmayan sermaye bilgidir. Okuyalım, gezelim, yazalım. 2020 yılında da sermayemizi artıralım. Hoşça kalın, sağlıkla kalın!Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Ah O Ruslar!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Tansu Çiller'in Cumhuriyet Müzesinde Ne İşi Var?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Sağlık Olsun

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Bir Şarkısın Sen

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Sen Treni Kaçırdın İlhan Ağabey... Gelsin "Yavaş" Yavaş..

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Büyük Sınav

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Ahlâk

Şevket Demir

Şevket Demir

Akrabalık ve Akrabalar Arasında Yapılan Kahvaltı ve Yemeğin Amacı

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: