rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 759 (553)

Toplam Ziyaret: 17.352.613 (15.870.260)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
23 Mart 2020
Sayı : 851
Bu kayıt toplam
1.272 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Av. Ersin Parlat
Av. Ersin Parlat

KÜTÜPHANE Mİ DEDİNİZ?

Mersin Belediyesi 1873 yılında kuruldu. O günden beri yaptığı en hayırlı iş, bir şehir kütüphanesi kurmak olmuştur. Daha önce sadece halk kütüphanesi vardı. Şehir kütüphanesi kurulmuş ama, bundan şehir halkının haberi yok. Benim de bundan birkaç yıl önce tesadüfen haberim oldu. O zaman ki müdür, kongre merkezi çevresine özellikle bir kitap atmamış olsaydı, benim de hala haberim olmayacaktı.

Haberim olduğundan beri, neredeyse her gün düzenli olarak gidiyorum. Öğrencilerin dinlenme zamanlarında, derse çalışma, sınava hazırlanma ve meslek seçimi konularında konuşuyoruz. Gördüğümüz eksiklerin giderilmesi için imza toplayıp, belediyeye dilekçeler veriyoruz. Bu konuda olumlu gelişmeler oldu.

Bundan altı ay kadar önce de, kütüphanenin açık kaldığı sürenin daha uzun olması için bir dilekçe verdik. Çünkü kütüphane haftada dört gün, sekizbuçuk saat, iki gün yedi saat açık, pazar günleri de kapalı. Bir öğrencinin ev şartlarında derse çalışması çok zordur. Öğrencilik, memurluğa benzemez. Hele üniversiteye hazırlanan öğrencinin pazarı-bayramı olmaz; gecesi-gündüzü olmaz.

Halk kütüphanesine gelince, yedi yirmidört açık. Pazarı-bayramı yok. Sabahları yedi otuzda giderseniz yer bulabilirsiniz. Ben, şehir kütüphanesinin, halk kütüphanesinin çalışma biçimini örnek alması gerektiğini düşünüyorum.

Biz, şehir kütüphanesinin daha verimli çalışması için diletçe verdikten sonra, bu konuyu belediye yetkilileri ile yüzyüze görüşebilmek için çok çaba harcadık, hala bu konuda çaba harcamaya devam ediyoruz. Ancak mümkün olmadı.

Şimdi belediyenin Kültür Daire Başkanı değişti. Bengi İspir Özdülger hanım, daire başkanı oldu. Kütüphanede beklediğimiz iyileştirmelerin olması için öncesine göre daha iyimseriz.

Aslında her mahallede bir kütüphane gerekiyor. İstedikten sonra neden olmasın. Hadi kolay gelsin!Diğer Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Sabır ve Dua!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Tansu Çiller'in Cumhuriyet Müzesinde Ne İşi Var?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Bu Da Geçer...

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Bir Şarkısın Sen

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Sağlık Üzerine...

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Emeklilik mi, Çalışmak mı?

Şevket Demir

Şevket Demir

İnsanlar Corona Virüsünden Korktukları Kadar Allah'tan Korkmuyorlar

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: