rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.134 (931)

Toplam Ziyaret: 17.826.047 (16.253.670)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Mayıs 2020
Sayı : 852
Bu kayıt toplam
2.449 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Şinasi Şirin
Şinasi Şirin

CORONA HANGİ EKONOMİYİ VURACAK?

Ekonomik akışa bakıldığında, büyük işletmelerde ciro kaybı veya pazardaki küçülme ile birlikte, beraberinde devlet desteği alma konusunda daha avantajlı durumda gibi görülüyor.

Gerek kısa süreli çalışma ödenekleri, gerekse kredi ve vergi desteği açısından öncelik endüstriyel üretim yapan veya hizmete yönelik büyük şirketlere daha fazla imkan sağlıyormuş görüntüsü sunuyor.

Soruyorum; İmalata veya hizmete dayalı küçük işletmeler, esnaf ve sanat erbabı işletmeler, uzun süredir işletmesini açamayan kuaförler, berberler, kıraathaneler, lokantalar, v.s. işletme sahipleri, kredi müracaatında bulunduklarında bir dünya bürokratik engeller ve ayrıntılarla karşı karşıya kalıyorlar.

Berber; dükkanını açamadığı için evine ekmek götürme çabası içinde yasal olmayan yerlerde iş yapmaya çalıştıklarında, bırakın eve ekmek götürmeyi olanı da devlete ceza olarak ödemek zorunda kalıyor.

Keza kuaförler, lokanta ve kıraathane sahipleri ayın çıkmazın içinde. Söylendiğine göre kredi gerçekleri, basın-yayın yolu ile kamuoyu bilgilendirildiği gibi değil.. Bununla birlikte sayılabilecek bir sürü meslek dalı veya küçük işletme örnekleri var.

Öbür yandan; korona virüsünün dünya ya yayıldığı Çin de, virüs en asgari seviyeye düşerek , hayat normale dönme eğiliminde iken, neden diğer dünya ülkelerinde hala tam olarak ne yapılması gerektiği bilinmiyor?

İşte o zaman komplo teorileri devreye girip insanların aklını karıştırıyor.

Amaç; Isınan dünyayı soğutmak mı? Yaşlı nüfusu gençleştirmek mi? Bunu yapmaya çalışırken kontrolün kaybedilmesi mi?

Birkaç yılda bir, Dünyayı bir virüs tehdit eder, daha sonra büyük ilaç üretici ülkeler veya ilaç piyasasını elinde tutan devler, aşısını üretir ve müthiş kazançlar sağlanır.

Hatırlayalım 2000 li yılların başında bir hepatit virüsü yaygarası patlatıldı, nerede ise dünya nüfusunun % 15 i hepatitli olarak deklere edildi. Daha sonra da uzun süre sağlık bakanlıklarında ruhsat bekleyen hepatit aşıları, hızla ruhsatlandırılarak piyasaya sürüldü.

Şimdi soruyorum; devlet destekli büyük endüstriyel, hizmet alanlı dev şirketler, ilaç sektörünün ( dünya da hangi egemen güçlerin elinde diye sormaya gerek yok ) arkasındaki ülkeler, petrolden kaybettiklerini, Yatırımdan; ekonomileri durma noktasına geldiği ifade edilir iken, rahatça oynayabildikleri dünya borsalarından, yine " ekonomi durma noktasına geldi " feryatları ile devlet desteklerini istemekten hiç yüzleri kızarmayan kan emicilerin, artan dövizden ( Dolar / Euro ) kazanç sağlayıp, kayıplarını telafi edeceklerdir. Hatta üzerine katacaklardır.

Yine kaybeden sabit gelirli, yine kaybeden küçük esnaf olacak. Kısacası kaybeden emek ve emekçi olacak.

Bu CORONA da Emperyalist sanırım ?!!Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Zavallı Aklım

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Tansu Çiller'in Cumhuriyet Müzesinde Ne İşi Var?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Kıssadan Hisse Çıkarabilmek...

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Bir Şarkısın Sen

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Şuurlu Toplum, Bilinçli Muhalefet...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Bedeli Ağır

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Gençlik Bayramı- Atatürk'ü Anma

Şevket Demir

Şevket Demir

Korona Virüs İnançlı İnsan Sayısını Artırdı

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: