rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.311 (2.137)

Toplam Ziyaret: 18.987.839 (17.235.686)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
14 Eylül 2020
Sayı : 861
Bu kayıt toplam
134 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

SAVAŞÇININ BİLGELİĞİ

Zamanla hayatımızda oluşan ve bizi yönlendirmeye başlayan koşulların dayatmasıyla yaşıyoruz çoğu zaman. Ne kadar itinalı ve mantıklı davranmaya çalışsak da damarımıza basıldığında dünyayı yerinden oynatıyoruz.

Hatta egomuza o kadar yenik düşüyoruz ki haklıyken bir anda haksız olabiliyor ve bu sayede kendimizi savunacak güveni bile kaybedebiliyoruz.

Bunda ise, toplumdaki yerimiz, kariyerimiz ve çevremizdeki insanların bizden beklentileri büyük rol oynuyor. Toplumda zamanla oluşan kaybetme, kazanma, rezil olma, takdir görme vesaire kriterler belirlendikçe bizde bu kriterlere uygun hareketler ve tutumlar sergiliyoruz.

Oysa ki, takdir görme, rezil olmama gibi olguları düşünmeden hareket edebilsek, sanırım kendi benliğimizi daha kolay ve riske girmeden doyurabilir ve aslında takdir edilmesi gereken davranışları sergileyebiliriz. Tabi ki arada çatlak sesler de çıkmayacak değil, ama genelin benimsediği her zaman doğru olmak zorunda da değil.

Okuyacağınız hikayedeki büyük savaşçının söylemedikleri sanırım beni daha iyi anlatacaktır.

Bir zamanlar, Uzakdoğu'da büyük bir savaşçı yaşardı. Artık yaşlanan bu samuray, vaktini gençlere manevi dersler vererek geçiriyordu. İlerlemiş yaşına rağmen, insanlar onu kimsenin mağlup edemediğine inanıyordu…

Bir gün, yaşlı samurayın kasabasına, vicdansızlığıyla tanınan bir savaşçı geldi. Adam, rakibini kışkırtma teknikleriyle tanınıyordu. Değişmez şekilde, kışkırttığı ve kızdırdığı rakibine ilk hareketi yaptırır, sonra da en küçük bir hatayı affetmeden adeta bir rüzgar hızıyla karşı hücuma geçerek, mücadeleyi kazanırdı.

Bu genç ve sabırsız savaşçı, hiç kimseye yenilmemişti. Samurayın adını duyarak buraya gelmişti ve onu da yenerek şöhretini büyütmeyi amaçlıyordu.

Bütün öğrencileri böyle bir müsabakaya karşı çıktıysa da, yaşlı savaşçı onun kavga davetini kabul etti. Herkes, kasaba meydanında toplandı.

Genç savaşçı rakibine hakaretler yağdırmaya başladı. Ona doğru taşlar attı, yüzüne tükürdü, akla gelebilecek her türlü aşağılamada bulundu. Yaşlı savaşçının, atalarına bile dil uzattı. Onu kızdırıp ilk hareketi yaptırmak için, saatlerce uğraştı. Fakat, yaşlı adam hep sessiz ve hareketsiz kaldı.

İkindiye geldiğinde durum değişmişti. Artık yorgun düşmüş, kibri kırılmış aceleci savaşçı, dayanamayıp müsabaka meydanını terk etti. Öğrencileri, hocalarının bu kadar hakarete karşı tek kelime etmemesiyle hayal kırıklığına uğramışlardı. Dayanamayıp sordular:

"Böylesi bir aşağılamaya nasıl dayanabildiniz? Neden kaybedeceğinizi bilseniz de kılıcınızı kullanmadınız? Onun yerine, hepimizi utandırarak korkaklığı seçtiniz?

" Yaşlı samuray sükunetle şöyle dedi: "Birisi size bir hediye getirse ve siz de kabul etmezseniz, o hediye kime ait olur?", "Hediyeyi vermeye çalışana" diye cevap verdi öğrencilerden birisi.

"Aynı şey kıskançlık, öfke ve hakaretler için de geçerlidir" diyerek, son noktayı koydu samuray. "Eğer kabul edilmezlerse, onlar taşıyana ait olmaya devam ederler."

Sevgiyle..Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Eşek ve Abdest!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Rize'de Antik Bahriye Körfezi Askoroz

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Söylemek Üzerine...

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Mutlu Ol Kalbim

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Hakkın Zaferi

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Beden Hapishanesi

Şevket Demir

Şevket Demir

Bu STK Ne İş Yapar?

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: