rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.868 (1.750)

Toplam Ziyaret: 19.151.108 (17.384.173)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
26 Ekim 2020
Sayı : 867,868
Bu kayıt toplam
143 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Şevket Demir
Şevket Demir

BU STK NE İŞ YAPAR?

Mersin'de 2000 üzerinde oda, sendika, vakıf ve dernek var. Bunlar sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. Bunlar kurulurken amaçları ve yapacakları tüzüklerinde yazılı ancak bu derneklerin yöneticileri ve yönetim kurulu üyelerine sorsan büyük bir kısmının amacından bihaber olduğu görülecektir.

Günümüzde sivil toplum kuruluşlarının büyük bir kısmı amacının ne olduğunu bilmeden bulunduğu dernek vakıf vs adına kendilerine kimlik kazandırmaktadır. Bir kısmı da bu bu oda, sendika, vakıf ve dernekleri kendine geçim kaynağı olarak kullanmaktadırlar,

Yani bu sivil toplum kuruluşu adına değil kendi kimliğini ön plana çıkarmak ve kendini tanıtmak adına ve kendine çıkar elde etmek için faaliyet göstermektedir.

Bunların İçerisinde amacına uygun olarak hareket edenleri tenzih ederek diyorum ki;

Çok yıldızlı mekânlarda verilen yemeklerde yer alan Tören ve etkinliklerde protokolün arkasında veya yanında yer alan bu insanların Türkiye'nin gündemi ve sorunlarıyla ilgili bir araya gelip çözüm önerileri sunduğuna veya mersinin sorun ve problemleri ile ilgili ciddi bir katkı yaptığına şahit olmadım varsa bilgi sahibi olan bize bildirsin.

Ancak bu insanların bakan milletvekilleri, belediye başkanları, vali ve üst düzey bürokratlar ile bol bol ziyaret resimlerini görebiliriz. Bunlarla sorunları ve çözüm önerileri konuşmak yerine fotoğraf çekmenin ve bunları boy boy internet sayfalarında ziyaret olarak yayınlamanın sivil toplum kuruluşu olmakla ne alakası var.

Sivil toplum kuruluşları ya da sivil toplum örgütleri, resmî kurumların dışında kalan ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukukî ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.

Sivil toplum örgütleri oda, sendika, vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterir. Vakıf ve dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve herkese yardım etmek için kurulmuşlardır.

Sivil toplum kuruluşlarının yukarıda yazılı amaçlara uygun hareket etmeleri ve Amacına uygun çalışmayan tabela olarak faaliyet gösteren oda, sendika, vakıf ,dernek yöneticilerine itibar edilmemesi ve buralara maddi ve manevi katkı yapılmaması dileğiyle selamlar.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Uyduk Hazır Olan İmama!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Rize'de Antik Bahriye Körfezi Askoroz

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Koza-Kelebek- Yaşam Yolu

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Mutlu Ol Kalbim

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Dünya Nerde? Çin Nerde? Biz Nerede?

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Başöğretmenimiz

Şevket Demir

Şevket Demir

İbrahim Ethem Hazretleri

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: