rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.025 (3.857)

Toplam Ziyaret: 20.182.896 (18.309.755)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
26 Ekim 2020
Sayı : 867,868,869,870,871,872
Bu kayıt toplam
545 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Mahiye Morgül
Mahiye Morgül

RİZE'DE ANTİK BAHRİYE KÖRFEZİ ASKOROZ

Rize'de, aşağıda fotoğrafını göreceğiniz, antik bahriye körfezinin denize açıldığı yerde, çekim yaptığımız noktada, bugün bir delta oluşmuş haldedir. Burada hobi balıkçıları için küçük bir liman yapıldı, onun limana yığılan kayalarından görüntü aldık.

Bu noktadan güneye dönüp dağlara doğru bakıldığında antik bahriye askerlerinin kral ve kraliçeleri için adlandırılmış tepeler görülebilmektedir. Hatta en geride Sümer tanrıçası Bereket Ana Kibele'nin memesi gibi sütlük tepesi belirgin görülen Kıbledağ tepesi Türklerin antik inanışını da bize göstermektedir. Hatta "pagan" dedikleri Dağ Tanrılıydık, öyle derler. En yüksek dağlarda, piramit şeklinde kaya mezarlarda ulu atalarımıza mezar yapardık.

Çektiğimiz fotoğrafın üzerine tepelerin adlarını yazdık ve şimdi bu panoramik fotoğrafı siteye kaydetmeye çalışacağım. Dilerim başarırım.

Gelinkaya'da 1960'lı yıllara kadar bir rölyef vardı; at üzerinde gelin ve arkasında dünürcüleri. Pek çok yaşlı insan bu rölyefi gördüğünü anlatır. Babil'e gelin giden Lazopo Semiramis'i tasvir ettiğini düşünüyorum, ki İran'da Beluci (Palici) eyaletinde OPALİZİ ANAİDA SEMİRAMİS'in iki atı kamçılarken şaha kaldırmış halde heykeli vardır. Taşlık tepesine çıkan yolda efsaneye göre kadın askerlerin mezarı vardı ve burada eğitim görürlerdi.

Sirkasya kralının kızıyla evlenerek AY ülkesiyle Pers Güneş ülkesi birleştirildi, Akmenid (Akhamenid) İmparatorluğu kuruldu. Ondan sonra ülkenin kralları bir Sirkasya'dan bir Persia'dan oldu. Bu birleşmenin sembolü halen Azerbaycan ve Türkiye bayraklarında yaşamaktadır. (Türk bayrağındaki sekizli güneş 1844'de beşli çocuk yıldızına dönüştürüldü, o dönem İngilizler tarafından tanzim ediliyorduk!)

İşte Rize Sirahoz (Sirkoz) tepesindeki kaya mezarda yatan Akmenid (Kuman-ata) kralı Kuruştan sonraki kral olan damadı 1.Darius'tur. 1.Darius (Toros) Kuruş'un Semiramis'ten kızı olan AYUŞA, 1.Artemis, AYANA olup onun anıt mezarı da AYANE dağının altındadır. Ayane Artemis, oğlu Serhaz (Kserkses, Cerkez) ile beraber Rize'den topladığı kadın askerlerle Atina seferine katılmıştır. Giderken EYUB'de otağ kurdukları burası için kutsanmış, şerefine Ayasofya Bilim Okulu yapılmıştır. Atina'dan köleleri kurtarıp geri getirdiği için Efes'te altın heykeli, altın koçlarla, altın geyiklerle, dev kütüphanelerle, Samsun parasında dişi kurt Asena sikkesiyle, Suriye'deki heykelinde başı üzerinde HİLAL, elinde ayna, koltuğa otururken, saçları örük resmedilmiştir.

Artemis'in Kaya Mezarının Rize'de Ayane dağında olması tesadüf değildir. Eşi, Sirkasya kralı ve Akmenid İmp. 1.Darius'un mezarı da Sirahoz (Başoğuz) tepesinin altındadır. Sirahoz tepesinin altındaki bayırın adı dahi bugün halen (2020) Oksoğun Bayırıdır. Oks, Okhus, Oğuz… Oksoğun; Oğuzoğullarının yeri demektir. Buralarda tarih içinde bulunan sikkelerde boğa resimleri görülmüştür. Bu dağdan düşen bir altın tabutun üzerinde ise çift süren boğa resmi görülmüştür. Cumhuriyetimizin ilk 1TL kağıt parasının üzerinde de Atatürk tarafından çift süren boğa resmi konulmuş, 5 TL üzerinde de Darius'un oğlu Serhaz'ın sembolü olan erkek kurt resmedilmiştir. Atatürk yazdığı şiirde BİZ OĞUZOĞULLARIYIZ demiştir, bilelim.

Kafkasya, Sirkasya, Kıpçağ Kuman Türkleri, aynı bölgenin yüzyıllara yayılmış Türk Yurdu anlamında kelimelerdir.

Rize'de dağ adları buraların kaç bin yıllık Türk-Oğuz yurdu olduğunu haykırmaktadır.

Soldan sağa: Gelinkaya, Kibledağ, Sirahoz ve Ayane…

Askoroz limanından Kıbledağ, Remanoz, Sirahoz ve Ayane.

Biz Rizeliler bu bahriye askeri yetiştirme şehrinde kaç bin yıldan beri kemence/kuman'ce çalıyoruz!

Yukarıda, Harun Mavi'nin Remanoz sırtlarından yaptığı panoramik çekimde, ortada Taşlık ve Gelinkaya tepeleri. Ve… Antik Bahriye körfezinin Karadeniz'den Kibledağ'a uzanan körfez yatağı görülüyor. Bugünkü adı Taşlıdere'dir.

Panoramik resimleri mahiye.com siteme yerleştirmeyi başardım. İzleyeni çok olsun…Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Böyle Çürüdük!

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Hikayeler...

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Yeter Artık!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Tedbir- İhtiyat

Şevket Demir

Şevket Demir

Ermeni, Soykırım ve Filistin

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: