rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 9.064 (8.567)

Toplam Ziyaret: 23.590.135 (21.596.628)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Ocak 2022
Sayı : 926
Bu kayıt toplam
259 kez okundu.
fb sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

BIRAKIN SİZE AĞIRLIK VEREN OLUMSUZ YÜKLERİNİZİ..

Yaşam yolu kimi zaman düz, kimi zaman engebeli, kimi zaman aydınlık, kimi zaman karanlık... Yüklerimiz bazen ağır, bazen hafif... Yolculuğumuz bazen güneşli bazen fırtınalı... Her şekilde bu muazzam süreç, deneyimlerle dolu. Ve en önemlisi ne biliyor musunuz?

- Deneyimlerden doğru sonuçlar çıkarabilmek, bu sonuçlara en erken zamanda ulaşabilmek, kimi zaman kendi deneyimlerimizden, kimi zaman da başkalarının deneyimlerinden faydalanarak farkındalıklarımızı arttırmak.

Peki birazdan okuyacağınız hikayedeki hayat deneyimine siz de katılmak istermisiniz?.... Farkında olmaya ne dersiniz?...

"Bir lise öğretmeni bir gün derste öğrencilerine bir teklifte bulunur : "Bir hayat deneyimine katılmak ister misiniz?" Öğrenciler tereddütsüz kabul ederler.

-"O zaman bundan sonra ne dersem yapacağınıza söz verin. Şimdi yarınki, ödevinize hazır olun. Yarın hepiniz birer plastik torba ve beşer kilo patates getireceksiniz."

Öğrenciler bu işten pek bir şey anlamamışlardır. Ama ertesi sabah hepsinin sıralarında patatesler ve torbalar hazırdır. Kendisine meraklı gözlerle bakan öğrencilere şöyle der öğretmen:

-"Şimdi, bugüne dek affetmeyi reddettiğiniz her kişi için bir patates alın. O kişinin adını o patatesin üzerine yazıp torbanın içine koyun." Bazı öğrenciler torbalarına üçer beşer tane patates koyarken bazılarının torbaları neredeyse ağzına kadar dolmuştur.

Öğretmen, kendisine "peki şimdi ne olacak?" der gibi bakan öğrencilere ikinci açıklamasını yapar:

-' Bir hafta boyunca nereye giderseniz gidin bu torbaları yanınızda taşıyacaksınız. Yattığınız yatakta bindiğiniz otobüste, okuldayken sıranızın üstünde, hep yanınızda olacaklar.'

Aradan bir hafta geçmiştir. Öğretmenleri sınıfa girer girmez, denileni yapmış olan öğrenciler şikayete başlarlar:

-"Hocam bu kadar torbayı her yere taşımak çok zor"

-"Hocam patatesler kokmaya başladı"

-"Vallahi insanlar tuhaf bakıyor artık bana"

-"Hem sıkıldık, hem yorulduk" Öğretmen gülerek öğrencilerine şu dersi verir:

"Görüyorsunuz ki, affetmeyerek asıl kendinizi cezalandırıyorsunuz. Kendinizi ruhunuzda ağır yükler taşımaya mahkûm ediyorsunuz. Affetmeyi karşınızdaki kişiye bir ihsan olarak düşünüyorsunuz. Halbuki affetmek en başta kendinize yaptığınız bir iyiliktir..."

... . Affedin... Bırakın size ağırlık veren o olumsuz yükleri, hafifleyin...Farkında olun ve mutlu yaşayın... Sevgiyle....Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Ne Söylediğin!

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Farkında Olun

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

İnsani Diplomasi, Yapmak ve Yıkma

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Sıkıldım Artık

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: