rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.015 (982)

Toplam Ziyaret: 24.015.310 (22.002.469)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Mayıs 2022
Sayı : 943,944
Bu kayıt toplam
233 kez okundu.
fb sharer
M. Can Özkardeşler
M. Can Özkardeşler

SIKILDIM ARTIK

Biz neden başaramadık, Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine neden ulaşamadık? Nerede hata yaptık, sorunlarımızı neden çözemedik; yapacağız, edeceğiz ve çözeceğiz vaatlerini yıllarca dinlemekten gerçekten usandık, sıkıldık artık.

Elli yıl önce de paramız yüzde yetmişe yakın değer kaybetmiş ve bir dolar on beş Türk lirası olmuştu ama henüz altı sıfır atılmadığı için bugünkünden biraz daha değerliydi. O zamandan beri duyduğumuz sözler hep aynı: paramız değer kaybetti, alım gücümüz azaldı, para pul oldu, üretim yapmalıyız, mali reformlar yapılmalı, hayat pahalığı sorununu çözeceğiz, enflasyonla yeni mücadele planını açıklayacağız, faiz belimizi büktü, faize karşıyız, dış lobiler, para babaları bu işin sorumlusu gibi daha pek çok bahane duyduk ama ne var ki çözüm bulamadık.

Ders alınsaydı eğer tarih tekerrür etmez derler, demek ki biz ders almıyorduk, onun için de tekrar tekrar aynı hataları yapıyor ve aynı olumsuzlukları yaşayıp duruyorduk. Küçük yaşta olanlar bilmez ama biz aynı olumsuzlukları, kötü günleri, aldatılmışlığı, kavgayı, adaletsizliği, ekonomik istikrarsızlığı yaşamaktan, boş vaatler dinlemekten gerçekten usandık artık.

" Aynı tas aynı hamam " derler ya işte öyle bir şeydi bizim yıllardır yaşadıklarımız; tek fark o zamanlar insanların az da olsa gelirleri giderlerini karşılıyordu. Dünyanın tahıl ambarıydık, tükettiğimizden fazla üretiyor artanını ihraç ediyorduk. İnsanımız kışlık yiyeceklerini köylerinden, anasından, babasından, akrabasından temin ediyorlardı şimdi köyler mahalle oldu ve imara açıldı, tarlalara binalar yapıldı, tarım ve hayvancılık bitti, tohum ve gübre pahalılığından hububat, bakliyat ekilmez, yem pahalılığından hayvan yetiştirilmez oldu, süt veren inekler kesilmeye başlandı.

Her şeyimizi dışardan ithal eder hale geldiğimizden maliyetler arttı, her şey dolarla, Avroyla alınır olduğundan hayat pahalılığı bir kat daha arttı, vatandaşımızın alım gücü iyice azaldı. Devletin elindeki fabrikalar satıldığı, çoğu kamu kaynağı özelleştirildiği için eldeki imkanlar da azalmış, cepte para kalmamıştı, emekliye, işçiye, memura enflasyon oranında zam yapılıp geliri artırılamaz oldu. Eski bir tabirle söylemek gerekirse geliri azalan fakirleşen halkımız attan inip eşeğe bindi, yani gelir dağılımında bir alt lige düştü. "Allah kimseyi gördüğünden geri koymasın" diye de bir söylem var bu günlerimizi izah eden.

Öyleyse yapmamız gereken, hep aynı hikaye demeden söylenmeyi bırakıp çözüm odaklı fikirler üretmek, ülkemizi içinde bulunduğu bu kötü görümümden kurtarmak olmalıdır. Bunun için de yabancı sermayenin ülkemize güven duyup tekrar gelmesi, yatırımlar yapmasına elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bilime, hukukun üstünlüğüne önem verip adaleti tesis etmeli, üretime yönelmeli, kendi çiftçimizi desteklemeli, yıllardır adı geçen ama bir türlü yapılmayan mali reformları yapılmalıdır.

Bundan yüz üç yıl önce büyük Atatürk 'ün kurtuluş savaşını başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığı gibi biz de bir ekonomik kurtuluş savaşı başlatmalıyız. Milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun'da Anadolu topraklarına ayak bastığı o günü, Atatürk, öneminden dolayı Türk gençliğine armağan etmiştir çünkü geleceği gençlikte görmüştür.

Atatürk, " Gençler, benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler, bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum." Demiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundaki zorlukları düşünecek olursak bugün yaşadıklarımız onun yanında zorluk sayılmaz. Onun için Atatürk'ü okumalı, anlamalı, fikirlerine sahip çıkmalıyız ki onun yedi düvele meydan okuyup kazandığı savaşın benzerini biz de bugün kazanalım.

Şimdi sözü ona bırakıyorum:

Gençliğe hitabe

" Ey Türk gençliği, birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyen dahili ve harici bedhahların olacaktır.

Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin, imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkan ve şerait, çok namüsait bir vaziyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bil fiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şeraitten daha elim, daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini bu müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstikbal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur. "

19 Mayıs Atatürk'ü anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Gençlerden beklentimiz, Atatürk'ün emanetine sahip çıkmaları, bayrağı daha üst seviyelere taşımaları, aklın, bilimin ışığından ayrılmadan ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmalarıdır.

Sevgiyle kalın, dostça kalın ve de hoşça kalın.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Stalin'in Tavuğu..

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Şimdi; Farkında Olmak Vaktidir

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

İnsani Diplomasi, Yapmak ve Yıkma

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

His Merdivenleri

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: