rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.480 (1.278)

Toplam Ziyaret: 18.794.621 (17.068.783)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Kasım 2018
Sayı : 781
Bu kayıt toplam
1.004 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

'MAHİR ELLER PROJESİ' START VERDİ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) da ortakları arasında yer aldığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde Avrupa Birliği'nin (AB) finanse ettiği Mahir Eller Projesi başladı. Proje ile projenin uygulanacağı 12 ilde Türk vatandaşlarının ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin mevcut mesleki becerilerinin belgelendirilmesi amaçlanıyor.

'Mahir Eller Projesi' start verdi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

"Mesleğini Belgele, Farkını Koy Ortaya" sloganıyla başlatılan Mahir Eller Projesi'nin Açılış Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger'in katılımıyla yapıldı.

Toplantıda ayrıca Suriye'den gelip Türkiye'de yatırım yapmış iyi uygulama örneği olarak Mersin'de faaliyet gösteren MTSO Üyesi GAMA Pharma firması da girişim hikayesini katılımcılarla paylaştı. Aralarında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın da bulunduğu 12 ildeki Oda tarafından yürütülecek proje ile toplam 20 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Hisarcıklıoğlu: "Huzur olmadan ticaret olmaz"

Projenin açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en ağır sığınmacı sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Türkiye'de bulunan Suriyelilerin hayatını kolaylaştırmak için 32 milyar dolar harcama yapıldığını aktaran Hisarcıklıoğulu, "Bölgemizde huzur ve sükuneti sağlamak adına yaraları sarıyoruz. Zira biliyoruz ki huzur olmadan ticaret olmaz, ticaret olmadan da zenginlik olmaz" dedi.

Bu projenin sadece bir istihdam projesi olmadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "12 şehrimizde yer alan firmalarımızın tümünü, 'birlikte yaşamak ve birlikte çalışmak için' gönüllü işveren olmaya davet ediyorum" dedi. Proje kapsamında istihdam edilen ilk Suriyeli çalışan için firmalara teşvik verileceğini de bildiren Hisarcıklıoğlu, toplam istihdam maliyetinin yüzde 10'unun 6 ay boyunca karşılanacağını kaydetti.

Selçuk: "Proje toplamda 20 bin kişiye ulaşacak"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da Türkiye'nin dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak sosyal yardım ve hizmetlerin yanı sıra mültecilerin istihdama katılmasına katkı sunduklarını vurgulayan Selçuk, " Bu proje ile 12 ilde yüzde 65'i geçici koruma altındaki Suriyeli, yüzde 35'i vatandaşlarımız olmak üzere toplam 20 bin kişiye ulaşılacak olması önemli bir hedef. Yaklaşık 15 bin kişinin sınavlarda başarılı olması ve belge almaya hak kazanması iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücüne kavuşması adına da önemli bir adım" diye konuştu.

Berger: " 2 milyon Suriyeli çalışabilecek yaşta"

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise "Mahir Eller Projesi'ne ilişkin olarak, temel amacın mesleki yönlendirme, deneme ve sertifikalandırma yoluyla sığınmacıların istihdam edilebilirliğini pekiştirmek olduğunu söyledi. Berger, şu an Türkiye'de 4 milyon civarındaki kayıtlı sığınmacının yaklaşık 2 milyonunun çalışabilecek yaşta olduğunu belirtti.

Berger, AB'nin, sığınmacıların istihdam edilebilirliğini ve iş piyasasına entegrasyonlarını desteklemeye devam edeceğini, Türk hükümetinin etkileyici çabalarına katkıda bulunmaktan gurur duyduklarını kaydetti.

Güven: "10 bine yakın Suriye firma var"

Açılış konuşmalarının ardından TEPAV'dan Dr. Sibel Güven, katılımcılara istatistiki veriler paylaştı. Türkiye'de 3 milyonun üzerinde Suriyeli bulunduğunu bildiren Güven, savaşın üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen, Türkiye'deki Suriyelilerin durumu hakkında henüz yeterli bilgiye sahip olamadıklarını belirtti.

Türkiye'deki Suriyelilerin yalnız çalışan değil aynı zamanda işveren ve şirket sahibi/ortağı olarak iş gücü piyasasına kendiliğinden entegre olduğunu kaydeden Güven, Türkiye'de 10 bine yakın Suriyeli firma bulunduğunu söyledi. Girişimci 400 Suriyeli firmanın yüzde 55'4'ünün ihracat yaptığını aktaran Güven, ayrıca Suriyeli girişimcilerin, Türkiye'deki Suriyelilerin yaklaşık yüzde 7'sinin geçimine katkı sağladığına da dikkat çekti.

Mahir Eller Projesi ne getirecek?

AB destekli ve 15 Milyon Avro bütçeli proje, 12 ilde gerçekleştirilecek. TOBB ile TEPAV ortaklığında yürütülen "Birlikte Yaşamak ve Çalışmak: Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Türkiye Ekonomisine Entegrasyonu - Mahir Eller Projesi" ile toplam 30 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor. İki sene sürecek "Mahir Eller Projesi", Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusunun yoğun olduğu Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa illerinde uygulamaya geçirilecek.

Bu illerdeki Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliği ile gerçekleşecek proje kapsamında 30 bin kişinin beceri haritası çıkartılacak ve mesleki yetkinlikleri belirlenecek. Bunların arasından 20 bin kişi mesleki yeterlilik sınavlarına alınacak ve 15 bini belgelendirilecek. Belgelendirilen kişiler arasından 3 bin kişi istihdam edilecek. Ayrıca 2 bin kişi de Türkçe dil kurslarından yararlandırılacak.

Projede her kesime yönelik teşvik var

Projenin uygulanacağı 12 ilde yaklaşık bin firmanın 'gönüllü işveren' olması hedefleniyor. Firmalar proje ile mesleki yeterlilikleri belgelendirilmiş kişileri istihdam etme fırsatı elde edecek. Mevcut çalışanlarının mesleki yeterliliklerini proje kapsamında ücretsiz olarak belgelendirme imkânına sahip olacak.

Ayrıca proje kapsamında çalışan istihdam eden firmalar için çeşitli teşvikler verilecek. Bu teşvikler, çalışma izni ücretlerinin ödenmesi ve yeni istihdam edilen kişinin toplam maliyetinin yüzde 10'unun 6 ay boyunca ödenmesi şeklinde olacak. Süreç içinde firmalara, geçici koruma altındaki Suriyelilerin çalıştırılmasına ilişkin hukuki süreçler hakkında da danışmanlık verilecek.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kızıltan, "5 gençten 1'i işsiz"

_assets/fotograflar

Virüs gölgesinde Ahilik kutlaması

_assets/fotograflar

Islah çalışmaları başlıyor

_assets/fotograflar

Özdemir, 'İhracatta yüzde 32 artış var'

_assets/fotograflar

MESİAD Başkanı Engin'den Kent Konseyleri'ne çağrı...

_assets/fotograflar

Müzik Festivali ertelendi

_assets/fotograflar

Covid-19 Çağrı Merkezi kuruldu

_assets/fotograflar

Özyiğit, eğitim için sokağa çıktı

_assets/fotograflar

Toroslar'da sanat sokakta

_assets/fotograflar

Mezitli harekete geçti

close 'Mahir Eller Projesi' start verdi
'Mahir Eller Projesi' start verdi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: