rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.212 (1.626)

Toplam Ziyaret: 16.964.422 (15.544.780)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
11 Şubat 2019
Sayı : 793
Bu kayıt toplam
1.397 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KOCAVİLAYET'TE ALTYAPI YENİLENDİ

Mersin'in en önemli sorunlarından biri olan kanalizasyon sorununa uzun vadeli ve kaliteli çözümler üretmek için yola çıkan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yeni bir projenin daha açılışını gerçekleştirdi. Başkan Kocamaz, Kocavilayet Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Kanalizasyon Şebekesi Yapım İşi projesinin açılışını gerçekleştirdi.

Kocavilayet'te altyapı yenilendi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mahallenin kanalizasyon sorununa kökten çözüm getirecek olan ve kısa bir süre önce yapımı tamamlanan projenin toplam maliyeti 430.083,79 TL.

Proje kapsamında MESKİ ekipleri tarafından mahalleye 5.263,34 metre hat şebeke döşemesi yapıldı.

"Taşın altına gövdemizi koyduk"

Önceki Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin sorumlu olduğu hizmet alanının 22 katına hizmet verdiklerini ve problemlerden yılmadıklarını ifade eden Başkan Kocamaz, "Taşın altına elimizi değil başımızı ve gövdemizi koyduk. Bu problemleri çözmeye ant içtik. Bir Mersin Büyükşehir Belediyesi düşünün ki 1/100 binlik planı yok.

Herkes 1/5 binlik planlardan bahsediyor ama 1/100 binlik planınız olmazsa diğerlerinden de söz edemeyiz. 1/100 binlik planlar için yola çıktık ve Allah'a çok şükür ki iki planımız da tamamlanmış durumda. Kent merkezi ile ilgili 1/5 binlik planlarımız hazır. Sadece serbest bölge otoban bağlantısının doğu tarafındaki bölge kaldı. O bölüm de bizim için çok önemli. Çünkü lojistik ve organize sanayi bölgeleri ve istihdama yönelik yatırımlar o bölgede" diye belirtti.

"Biz kenti yukarıya doğru çıkardık"

Altyapısı olmayan bir kenti en baştan inşa ettiklerini ve problemlere uzun vadeli, kalıcı çözümler ürettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, "Bir kentin önceden bir hazırlığı yoksa siz kenti eksiden alıp yukarıya doğru çıkarmaya çalışıyorsunuz. Biz de öyle yapıyoruz. Ama geçmişten gelen eksikliklere rağmen Mersin Büyükşehir Belediyesi kendini herkese fark ettirdi.

Ulaşım Master Planı ve Metro ile ilgili projeler hazırlandı. Hükümetin ekonomik kriz dolayısıyla tasarruf tedbirleri alması ve yatırımları durdurması nedeniyle bekleyen Metro projemizle ilgili inşallah ihaleye çıkacağız. Ulaşım Master Planı'nda tam 22 tane katlı kavşak yapılması gerekiyor. Şu anda 5.'si Kuvayi Milliye Meydanı'nda yapılıyor. Bunların kesintisiz olarak devam etmesi ve kentin trafik sorununun tamamen çözülmesi gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

"Eskiden Belediye teknoloji özürlüydü"

Başkan Kocamaz, vatandaşa ve Mersin'e hizmet verirken teknolojiyi kullandıklarını ve Mersin'i akıllı kent yaptıklarını ifade ederek, "Eskiden Mersin Büyükşehir Belediyesi teknoloji özürlüydü. Biz geldikten sonra belediyenin bütün sistemini değiştirdik. Kenti akıllı hale getirebilmek için birçok yatırım yaptık.

En son yaptığımız sistem de Dinamik Kavşak Sistemi. Faydalarını trafikte hissetmeye başladınız. Bu sistem tam manası ile düzene girdiğinde vatandaşlarımız artık ışıklarda fazla beklemeyecek. Sistem araç yoğunluğuna göre kendisini ayarlayacak.

Zamandan ve yakıttan tasarruf sağlayacağız. Hepsinden önemlisi çevremize her gün 7 ton daha az karbon salınımı gerçekleşecek. Tabi bu tür yatırımlar hiç görünmeyen ve vatandaşın sıradan gördüğü yatırımlar ama geleceğimiz ve çevremiz açısından çok önemli yatırımlar. Dolayısıyla bizi izlemeye devam edin" diye belirtti.

"Bu işler 'belediyeciliği öğreneceğim' demekle olmaz"

Büyükşehir Belediye Başkanı olmanın uzun yıllar tecrübe gerektirdiğinin ve Mersin'in damdan düşer gibi acemi ellere teslim edilemeyecek kadar önemli bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Kocamaz, "Mersin, geçmişte acemi ellerin yönetiminde yıllarını kaybetti. Tekrar bir 15 yılını daha kaybetmesin diyoruz. Biz eğer bu kadar kısa sürede, bu kadar geniş alanda başarılı olabildiysek Tarsus tecrübemizden kaynaklanan bir başarıdır.

Bu işler öyle damdan düşer gibi gelip belediyeciliği öğreneceğim demekle olmaz. Mersin merkezdeki 4 tane ilçe belediyesinin Büyükşehir'in yaptığı hizmetlerin % 80'inden haberi olmaz. 2014'te bütünşehir yasası sonrası ilçelerin tamamı aynı statüye kavuştu.

Yaptıkları işler 15 metreden dar yolların bakımı. Ama onların altyapısını da biz yapıyoruz. Çöplerin toplanması ve aktarma istasyonuna kadar götürülmesi, bir de küçük parklar ilçe belediyelerinin sorumluluğunda.

Bunun dışında ilçe belediyelerinin yasayla belirlenmiş herhangi bir sorumluluğu da yok. Ne mezarlık işinden, ne altyapıdan, ne il planlarından ne de her gün Büyükşehir'in gözünüzün önünde olan hizmetlerinden sorumlular. Dolayısıyla Mersin'e sahip çıkmak hepimizin boynunun borcu. Yaptığımız hizmetlerimizin Yenişehir'e, Kocavilayet'e ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum"

Kocavilayet Mahalle Muhtarı Saffet Kuzu da bir konuşma gerçekleştirerek, Başkan Kocamaz'a teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından mahalle sakinlerinden Down Sendromlu Rabia Nur, çok sevdiği Başkan Kocamaz'a çiçek takdiminde bulunurken, projenin açılış kurdelesini Başkan Kocamaz ile birlikte kesti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

11 Büyükşehir Belediye Başkanından sonuç bildirgesi...

_assets/fotograflar

12 bin paket bakliyat dağıtıldı

_assets/fotograflar

Özdemir, 'Konteyner Limanı Projesi Mersin'e aittir"

_assets/fotograflar

Eroğlu'ndan Akıncı'ya tepki...

_assets/fotograflar

'Kenti Mis' etkinlikleri sürüyor

_assets/fotograflar

Parkomat uygulaması başlıyor

_assets/fotograflar

MDOB sezonu kapalı gişe geçiyor

_assets/fotograflar

Menopoz Okulu açıldı

_assets/fotograflar

Hal'de çalışan kadınlar için kreş

_assets/fotograflar

Bu atölyede sanat var

close Kocavilayet'te altyapı yenilendi
Kocavilayet'te altyapı yenilendi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: