rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.025 (3.652)

Toplam Ziyaret: 15.733.970 (14.553.452)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
11 Mart 2019
Sayı : 797
Bu kayıt toplam
1.802 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

'KADINLAR, SİYASETTE YOK SAYILIYOR'

Kadın Adayları Destekleme Derneğine (KA.DER) göre, partilerin gösterdiği toplam 3 bin 717 belediye başkan adayından yalnızca 249'u kadın. KA.DER Mersin Şube Başkanı Aysu Zeka, "6.69'luk oran, kadınların yok sayıldığı siyasi alanda kendilerini var etmeye çalıştığını açık bir şekilde göstermektedir" dedi.

'Kadınlar, siyasette yok sayılıyor' 'Kadınlar, siyasette yok sayılıyor'
1 / 2 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Mersin Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 31 Mart yerel seçimlerinde Mersin'den muhtarlık, büyükşehir, belediye meclis üyeliği ve belediye için aday olan kadınları bir araya getirerek, kamuoyuna tanıttı.

Tenis Kulübü'nde yapılan toplantıya Demokratik Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz, İYİ Parti Tarsus Belediye Başkan Adayı Ersin Koç, KA.DER Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer, KA.DER Mersin Şube Başkanı Aysu Zeka, kadın muhtar adayları ve KA.DER üyesi kadınlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan KA.DER Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün acılar yaşanmış bir gününün yıl dönümü olduğunu söyleyerek, "Bu gün kutlanacak, eğlenilecek ve oynanacak bir gün değildir. KA.DER olarak her 8 Mart'ta eşitsizlik karnesini yayınlıyoruz. Müfide İlhan 1950'de Mersin Belediye Başkanlığı yaptı. Türkiye'nin de ilk kadın belediye başkanlığı yapmış Müfide İlhan'ın saygıyla anıyoruz" dedi.

Temsilde Kadın-Erkek eşitliği karnesi

KA.DER Mersin Şube Başkanı Aysu Zeka ise KA.DER'in her yıl geleneksel olarak açıkladığı Temsilde Kadın Erkek Eşitliği Karnesi'ni kamuoyu ile paylaştı.

Temsilde Kadın Erkek Eşitliği Karnesi'nin kadınların karar alma mekanizmalarındaki yokluğunu bir kez daha ortaya koyduğunu savunan Zeka, "Toplumsal yaşamın tüm hücrelerine siyaset eden cinsiyet ayrımcılığının koltukları işgal eden erkek egemen zihniyetin eseri olduğunu gözler önüne serdi.

Seçimle ve atamayla gelinen tüm karar organlarındaki kadın temsil oranlarını yükseltmek için 22 yıldır çalışmalar yürüten KA.DER, 11. kez Temsilde Kadın Erkek Eşitliği Karnesi'ni açıkladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kamuoyuyla paylaşılan karne, insan haklarının ve demokrasinin bir gereği olan eşit temsil konusunda ne kadar başarısız olunduğunu bir kez daha hatırlattı" diye konuştu.

Rakamlar...

Temsilde Kadın Erkek Eşitliği Karnesi'ndeki bazı rakamları açıklayan Zeka, şöyle devam etti: "595 milletvekilinden sadece 104'ünün kadın olduğu TBMM'deki kadın milletvekili oranı yüzde 17,4. Bakanlar Kurulu'nda görev alan 17 bakanın ise sadece 2'si kadın.

2004 yerel seçimleri sonucunda kadın belediye başkanı oranı yüzde 0,6 iken, 2014 yerel seçimleri sonucunda bu oran ancak yüzde 2,9'a yükselebilmiştir. 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde de kadın aday oranları pek parlak değil.

Parti genel merkezlerinden aldığımız bilgilere göre; AK Parti, CHP, MHP, HDP, İYİ Parti, SP, DSP ve DP'nin gösterdiği toplam 3 bin 717 belediye başkan adayından yalnızca 249'u kadın. 6.69'luk bu oran, kadınların yok sayıldığı siyasi alanda kendilerini var etmeye çalıştığını açık bir şekilde göstermektedir. Bürokrasi de yılların geleneğini bozmadı ve koltuklarını erkeğe bıraktı.

Türkiye'deki 81 ilden sadece Uşak ve Muğla kadın valiler tarafından yönetiliyor. 7 ayrı yüksek yargı oranında ise yalnızca Danıştay'da kadın başkan görev alıyor. Akademideki kadın temsil oranları da farklı değil. 127 devlet üniversitesinden sadece 6 tanesini, 69 vakıf üniversitesinden de yalnızca 12'sini kadın rektörler yönetiyor. Toplam 18 kadın rektör, Türkiye'deki rektörlerin yüzde 9,18'ini oluşturuyor."

Kadınların önündeki engelleri kaldır, çağrısı

Türkiye'nin Dünya Ekonomi Forumu (WEF) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sıralamasında, 149 ülke arasında 130'uncu sırada yer aldığını söyleyen Zeka, "Küresel Cinsiyet Eşitliği sıralamasında ise 2008'de 123'üncü sıradayken 2018'de 130'uncu sıraya gerilemiş durumdadır.

8 Mart vasıtasıyla tüm partilere tekrar hatırlatıyoruz. Kadın erkek eşitliğinin sağlanması için parti tüzüklerinizde değişiklik yapın ve yüzde 50-yüzde 50 eşit temsil için fermuar sistemini uygulayın. Kadınların karar alma mekanizmalarında eşit temsili, sorunların çözümüne kadın bakış açısı ve deneyimden yararlanmak, daha demokratik, barışçıl bir toplum inşa etmek ve küresel insan hakları standartlarını yakalamak şarttır.

Toplumun yarısını oluşturan kadınların içinde yer almadığı her şey eksiktir. Tüm kadınları birleşmeye, tüm erkekleri de kadınların önündeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz. Unutmayalım; kadın yoksa adalet yok, kadın yoksa özgürlük yok, kadın yoksa demokrasi yok!" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Avcı böcekler ava çıktı

_assets/fotograflar

Zoraki Evliliklere Sıfır Tolerans Projesi start aldı

_assets/fotograflar

Kadın girişimciler Tarsus'ta buluştu

_assets/fotograflar

Servislerle ilgili velilere uyarı!

_assets/fotograflar

Kente kadın eli değiyor

_assets/fotograflar

Araç yangınlarının sebebi ihmal

_assets/fotograflar

Tarım alanları ilaçlanıyor

_assets/fotograflar

Arkadaşları için bileklik yaptılar

_assets/fotograflar

Genç adımlar kampta

_assets/fotograflar

Gençlik Kampı'nda anlamlı buluşma

close 'Kadınlar, siyasette yok sayılıyor'
'Kadınlar, siyasette yok sayılıyor'
'Kadınlar, siyasette yok sayılıyor'
'Kadınlar, siyasette yok sayılıyor'
  • 1
  • 2
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: